• Publicitate

Reinnoiire pasaport românesc ! (exequatur)

Integrarea si viata in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Reinnoiire pasaport românesc ! (exequatur)

Mesajde vele » 11 Mai 2017, 15:54

''Daca vi s-a expirat pasaportul românesc si intre timp ati divortat sau v-ati casatorit sau daca sunteti divortati aici dar casatoriti in Ro si intrevedeti ca o sa va regasiti o consoarta tot din Ro....'' - uf!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 11 Mai 2017, 16:15

vele scrie:''Daca vi s-a expirat pasaportul românesc si intre timp ati divortat sau v-ati casatorit sau daca sunteti divortati aici dar casatoriti in Ro si intrevedeti ca o sa va regasiti o consoarta tot din Ro....'' - uf!

Pai daca s-ar da pasaport romanesc dupa limba romana ... Ca sa nu mai vorbesc de pasaport Canadian...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Haiduk » 11 Mai 2017, 16:57

Multumesc @lovender...esti singurul care a inteles o fraza cap-coada..restul ma mir cum ati ajuns aici zau....Am zis clar : daca-ti trebuie pasaport românesc (canadian am de 14 ani) siesti casatorit aici sau divortat aici sau (al 3-lea caz obtinerea cetateniei române celui mic nascut aici) TREBUIE SA FACI ACEASTA PROCEDURA.....de recunoastere ....Atat ! Esti simpatic rau vele cand afirmi ce nici tie nu ti-e clar.....Nu pt ca sunt eu in juridic dar este logic man : daca vreau sa ma recasatoresc in Canada sau oriunde in lume (am zis déjà asta si ma faci sa repet) divortul canadian e super ok ! DOAR in cele 3 cazuri de mai sus (sa nu ma faci sa repet iar-te rog) iti trebuie EXEQUATUR= recunoasterea unui act strain.....De ce-ti chinui tu neuronul daca nu intelegi si nici macar nu te intereseaza ? iti place sa te auzi scriind ?
Conteaza ce-ai in cap atunci cand esti supus la probe ca sa-i ingropi pe toti la rând doar din vorbe
Haiduk
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde azirbang1970 » 11 Mai 2017, 18:29

Gator scrie:
vele scrie:''Daca vi s-a expirat pasaportul românesc si intre timp ati divortat sau v-ati casatorit sau daca sunteti divortati aici dar casatoriti in Ro si intrevedeti ca o sa va regasiti o consoarta tot din Ro....'' - uf!

Pai daca s-ar da pasaport romanesc dupa limba romana ... Ca sa nu mai vorbesc de pasaport Canadian...

Limba romana e grea, chiar si pt. romani, pt. straini nu mai discutam. Dovedit stiintific. Si da, pasaportul expira singur. E organ independent.
Sa nu va mirati p-orma ca respectivii nu cunosc bine sau nu se descurca intr-o limba straina! Daca nici p-aia materna n-o cunosc bine...
Deci legal exista o portita prin care sa devii legal musulman, o casatorie in Ca, una in RO, una in... Si p-orma te ti de vizite. :roll:
Ihi! Consoarta musai din Ro, ca macar cu aia sa se inteleaga ``clar`(nu zic bine, ca aia poate fi si altceva). Ca intr-o alta limba straina e clar ca pierde mult la capitolul nuante si in mod sigur si la cap. intelegere.
Pasaport romanesc iti faci mai rapid in Ro. Consulatul de aici nu e decat un intermediar.
Topicul cred ca se adreseaza romancelor care... si-au schimbat numele de familie. Dupa obicei canadez, daca-si pastrau numele de fata nu cred ca existau ``probleme``. Daca nu ma insel in pasaport, nu e inclus statutul matrimonial pe simplu motiv de... discriminare. Rezon!
Pasaport canadez se da pt. ca au un interes simplu sa creasca numarul celor de p-aci. Altfel populatia prin judetul Ca scade sigur, natalitatea e pe panta descendenta, singur importul de populatie ``asigura`o balanta la limita, pe plus.
Run wild and free!
azirbang1970

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde Haiduk » 11 Mai 2017, 21:14

Pai aici e buba....ca pt pasaportul românesc e chinul....
Hai sa va dau exeplul meu poate pricepeti mai usor....
Am pasaport canadian de 14 ani. E valabil merg peste tot cu el lasam deoparte nu intra in discutie...
Imi place sa-l am si pe cel românesc (care l-am facut in 2007 si a expirat acum o 1 luna....Am zis ca-i floare la ureche...cateva acte, poze si gata...
Pt ca in 2010 m-am divortat aici in Montreal, tovarasul Dragomir de la Consulat zice ca vrea hotarârea de divort ROMÂNEASCA ...adica sa trimiti la Ministerul Afacerilor Externe Canadian sa-ti puna stampila si apoi la Ambasada româna la Ottawa, apoi in Ro sa-ti pui avocat sa traduca actele si sa te reprezinte in instanta apoi sa apostileze la MAE si sa inregistreze in Registrul unde s-a incheiat casatoria acest divort...dupa care ti le trimite aici in Montreal si tu i le dai iar lui nea' Dragomir impreuna cu ce mai trebuie ca sa trimita iar in Ro la pasapoarte ...simplu, nu ? :)
Daca nici de data asta n-ati inteles ...am obosit....ma las pagubas...
Am vrut numai sa atrag atentia ca dureaza cateva luni bune si costa (trimiterea actelor, avocat Ro, ambasada, MAE, procuri si alte declaratii) asa ca luati-o din pripa...
E atâta de anevoios incat am zis ca renunt.....la ce-mi trebuie pasaport românesc in definitiv ?....dar sunt situatii cand trebuie sa-l ai....Cand mergi in Ro si vrei sa inchiriezi camera la hotel - platesti tarif de cetatean canadian daca nu-l ai si pe cel românesc...inchirieri masina in vacanta Ro, viza pt România ! ca intrii ca cetatean canadian si stai numai 3 luni fara viza...etc...nu mai vorbesc de ca sa te recasatoresti cu o românca pt ca devii bigam intrucat divortul tau din Canada nu este recunoscut/inregistrat si in Ro daca nu ti-ai facut acest exequatur...Iti trebuie pt mostenire cetatenia româna, iti trebuie pt copii tai nascuti in Canada si vor si cetatenia româna ..etc....
Conteaza ce-ai in cap atunci cand esti supus la probe ca sa-i ingropi pe toti la rând doar din vorbe
Haiduk

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Lovender » 12 Mai 2017, 07:54

azirbang1970 scrie:Topicul cred ca se adreseaza romancelor care... si-au schimbat numele de familie. Dupa obicei canadez, daca-si pastrau numele de fata nu cred ca existau ``probleme``. Daca nu ma insel in pasaport, nu e inclus statutul matrimonial pe simplu motiv de... discriminare. Rezon!

Paşaportul simplu electronic pentru cetăţeni români cu domiciliul în Canada
Documente necesare pentru obținerea unui pașaport simplu electronic de cetățean român cu domiciliul în străinătate (se prezintă numai în original):
· pașaportul vechi - original;
· raportul organelor de poliție (original și traducere în limba română, efectuată de un traducator autorizat; ambele documente vor fi trecute prin procedura supralegalizării) prin care s-a înregistrat declarația de furt a pașaportului (dacă este cazul). În cazul pierderii pașaportului se va da o declarație pe propria răspundere privind împrejurările producerii evenimentului (formular tipizat pus la dispoziție de consulat);
· certificatul de naștere românesc - original;
· certificatul de căsătorie (pentru persoanele căsătorite), sentința de divorț (pentru persoanele divorțate) - recunoscută de o instanță judecătorească din România - cu mențiunea „Definitivă și irevocabilă”, certificatul românesc de deces al soțului/soției (pentru persoanele văduve) - original.
NOTĂ: Se primesc numai certificate românești de stare civilă (naștere, căsătorie, deces); cele străine vor fi înregistrate mai întâi în evidențele de stare civilă române conform prevederilor Legii nr. 119/1996, și se vor elibera certificate românești (Transcrierea /inscrierea actelor de stare civila straine). Persoanele care au divorțat în străinătate vor proceda conform prevederilor privind recunoașterea hotărârii de divorț pronunțate în străinătate, iar cele care doresc să își schimbe numele pe cale administrativă în România, conform normelor legale în domeniu; în cazul în care există necorespondență între numele/prenumele sau datele personale înscrise în diferite acte, este necesară mai întâi efectuarea corecturilor de rigoare, conform prevederilor legale

https://ottawa.mae.ro/node/270

Cu alte cuvinte: daca esti casatorit: dai certif de casatorie (daca e romanesc-ai noroc! daca e strain trebuie sa-l inregistrezi mai intai in Ro) daca esti divortat sau vaduv se aplica acelasi principiu .

Motivele pentru a detine un pasaport romanesc sunt diferite (unul din ele ar fi cel al lui haiduk -casatoria cu persoana din Ro, altul l-am zis eu: obtinerea certif de cetatenie pt copilul nascut in Canada)
Lovender
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Rubrica locala