• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

Mesajde crsv » 26 Iun 2017, 15:16

dupa toate astea e nevoie de un pic de sansa , a sti ca apare un job sau nu mai vorbesc de a avea o recomandare (fostele pcr din Romania de care am fugit sperand sa nu le mai vedem looool) face diferenta intre rai si iad iar unele companii mai mici nici nu dau anunturi de angajare si prefera sa anunte personalul propriu ca are nevoie de cineva pt un job
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 36 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 26 Iun 2017, 15:20

EdwardS scrie:Daca nu vorbesti limba la nivel fluent si te bagi pe un job unde nu casti gura toata ziua, dupa un an ai sa uiti si ce stiai cand ai venit. Sansele sa te permanentizezi pe jobul ala cresc cu fiecare zi petrecuta acolo. In plus nici nu poti benefica de vreun program platit de guvern si conceput special pentru emigranti sa te ajute sa iti gasesti in profesia ta, atata timp cat lucrezi deja altceva. Iar daca vrei sa faci imprumut pentru scoala sa studiezi la timp plin, iti va fi mult mai greu daca deja ai lucrat.

says who?

ce mi-a trebuit sa-mi amintesc mi-am amintit imediat chiar si dupa 5 ani de facut altceva, am beneficiat si de program (nu platit de guvern ci aprobat de guvern ca primeam si EI in acelasi timp, stiu ca umblati dupa chilipiruri platite de guvern). Imprumut am facut din credit card.

Mai ziceti si ceva pozitiv, nu mai speriati lumea ca nu se mai poate, ca nu se mai da, ca nu se mai... Uite ca se mai... se mai... se mai...

Adevarat ca limba fluenta a contat...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 309 ori

Mesajde capsunar » 26 Iun 2017, 16:04

jean scrie:De exemplu cineva care a venit aici de pe o pozitie bine platita dar nu gaseste de lucru pentru profesia sa la inceput, insa ii place aici si crede ca are perspective va trebui sa faca niste compromisuri la inceput daca este nevoie; nu pleaca imediat inapoi.

Cand nu ai bani nu prea vad ce ar putea sa-ti placa da, sa zicem. Ce insemna nu pleaca imediat inapoi? 1 an? 6 luni?
Eu zic ca cineva cu ceva scaun la cap in cateva luni se dumireste exact care sant pasii si ce viitor poate sa aibe aici si sa ia o decizie in cunostinta e cauza.Tot ce trebuie sa faci e sa intrebi romanii mai realizati asa ca topografu cum au facut ei, cat timp le-a luat si eventual sa vorbesti si cu niste zugravi sa vezi daca nu cumva au fost manageri sau doctori. Uite un exemplu real:
https://www.youtube.com/watch?v=CZd8sDquNYw

jean scrie:La capatul celalalt, daca cineva vine aici, gaseste un job foarte bun care are si perspective dar nu-i place aici, ar trebui sa se gandeasca serios la intoarcere sau alta locatie. Intre situatiile astea sunt milioane de alte situatii si depind numai de cel in cauza, fie el manager sau zugrav.

Nici nu sant de acord, daca frigi un job bun poti sa stai o vreme te consideri in vizita si scoti si niste bani in urma vizitei. De unde si ideea de capsunarit. In lumea asta deja diferentele nu sant de la cer la pamant. Pt un salariu competitiv cred eu ca as sta o vreme in India, Caraibe, HK, diferite orase din China.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 397 ori

Mesajde Isostar » 29 Iun 2017, 14:03

Cateva motive, noi, scoase direct din cuptor :

- introducerea impozitului pe venit (in 3 trepte) pentru firme, in locul impozitului pe profit
- cvasi-nationalizarea pilonului 2 (privat) de pensii
- introducerea din 2018 a impozitului pe venitul global pentru persoanele fizice, dublat de depunerea declaratiilor de patrimoniu (adica statul va sti averea fiecarui roman)
- cresterea salariului minim la 2.000 de lei in 2018
- inventarea taxei de solidaritate pentru romanii cu venituri peste 14.500 de lei
- taxa suplimentara pentru produse nocive sanatatii (nu stim care sint acelea)
- restringerea dreptului cetatenilor de a-si deschide firme daca au 2 insolvente la activ
- impozit suplimentar de cel putin 20% asupra profiturilor obtinute din extractia de resurse naturale si neprelucrate in Romania
- Firmele vor fi obligate sa plateasca contributia pentru pensii si sanatate la nivelul salariului minim pentru toti salariatii, inclusiv pentru cei cu timp partial de lucru si cei cu plata in acord

Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Haiduk » 20 Sep 2017, 08:52

Esti nou venit/a...... Peste 10-15 ani vei gasi 30 de motive pt care te vei intoarce in România.... E doar o chestiune de timp.... Logica strutului e asemanatoare imigrantului...fuge spre ce luceste inghite tot ce sclipeste.....Intre un hotz jegos si un hotz la cravata il prefer pe primul.... pt ca-l vezi de departe si stii cum sa te feresti si pana la urma..cat o sa-ti fure ? = sub 100$ ca cei mai multi tinem banii pe carduri.... Dar cel la cravata...hmm.... Este momentul când vei afla ca este legal ca datoriile parintilor se mostenesc din tata-n fiu.....Sunt multe de spus...am muscat-o multi dar din orgoliu nu recunoastem...ca vine aiurea sa te râda cei din Ro cum ai plecat tu de la bine cu mare tam-tam si ti-ai mai vândut si agoniseala si sa revii cu coada-ntre picioare in Ro unde nici jobul caldut ce l-ai avut nu te mai asteapta, casa ai vandut-o , masina si tot..... Aici e foarte bine pt cei care n-au avut de niciunele, au muncit prin UE greu si foarte greu mai la negru si fara prea multe pretentii.... Dar majoritatea am venit cu studii, am avut o situatie materiala destul de buna si am venit aici unde esti impins de sistem sa lucrezi mizerii de joburi refuzate de qebecosi gen camionagii longue-distance sa dormi intrun camion in miros de tutun si sa-ti vezi copii la 2 saptamani odata.....ca pe nevasta-ta o ..rezolva altul.... sau joburi in zugraveala si amenajari interioare dar tu ai inginerie la baza...In primii ani ti se pare corect sa bagi cârca pt ca nu stii limba franceza perfect.....=faci francizare, citesti carti in franceza, asculti posturi radio si tv in franceza... Apoi ti se spune ca tre sa stii musai si engleza ca de' tara bilingva si bla-bla...tre' sa te descurci si in engleza.... = te duci la cursuri de engleza cu toate ca mai bungheai tu ceva engleza decand ai fost camionagiu pe State.... =gata, acum stii si engleza ! ura !!.... Ti se spune apoi ca degeaba ai tu faculta din Ro ca nu se echivaleaza decat in proportie de 75% deci musai sa faci studii aici.... ($$$$...ca nu-i moka.. )....le faci si pe-alea...inveti in timp ce muncesti cârca...esti epuizat...intre scoala, job si mai vin si copii.... esti varza dar speranta ca vei termina si studiile si o sa ai un job in domeniul tau..iti da aripi si faci eforturi supraomenesti sa le duci pe toate.... (aici e momentul cand incep discutii si cearta in casnicie pe fondul stresului, al oboselii si al frustrarii...când banutii de-acasa s-au cam dus si tragi mâta de coada si fiecaruia dintre soti i se pare ca celalalt nu face cat ar trebui si se pomeneste cuvantul...divort...75% chiar divorteaza ! in primii 5-7 ani de la venire.... ) Bunnnn, deci ai terminat tarâs -grapis si studiile aici ..istovit iti pui in rama diploma in perete...si acolo va ramâne.... ! ca ti-o arunca pe ce-a mai tare ineptie.... = regretam dar....n-aveti EXPERIENTA CANADIANA ... !!!!..... si rabufnesti.... : -CEEEEEE ???? CUM SA AM EXPERIENTA CANADIANA DACA AM VENIT DIN ALTA TARA ???.... e momentul cand faci o depresie, te apuci de baut (daca mai esti si despartit.. ) pt ca realizezi ca totul nu a fost decat o ...mare teapa.... si ai pierdut 10-15 ani din viata, ai pierdut agoniseala din Ro, familia...si mai esti si dator pt studiile cu care nu faci nimic..... Si vii si citesti cum unul abia venit.....iti spune 15 motive pt care trebuie sa pleci din Ro.... mda....imi suna cunoscut.... NOTA : ACEST MESAJ MAI MULT CA SIGUR CA NU VA APAREA DIN CAUZA ..CENZURII ADMINULUI...CARE ARE ORDIN '' DE SUS'' SA NU LASE MESAJE DE GENUL ASTA SA APARA PT CA ...TREBUIE RAPORTAT DOAR CUM CA S-A FACUT PLANUL SI LUMEA E HAPPY....
Conteaza ce-ai in cap atunci cand esti supus la probe ca sa-i ingropi pe toti la rând doar din vorbe
Haiduk

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde geomaticianu » 20 Sep 2017, 12:53

Tipul frustratului traditional...are impresia ca lumea are ceva cu el

Sa ne punem in situatia unui angajator canadian in domeniul ingineriei,unde standardele difera in Canada fata de Romania:

Te prezinti tu cu diploma din Romania si un altul (pentru ca un mic amanunt,nu concurezi singur) cu diploma canadiana.Pe cine va alege angajatorul?Dar daca tu vii cu o diploma canadiana si una din Romania?Probabil ca aici se schimba balanta.

Am auzit pe unii spunand ca ce au gasit aici e diferit de ce li s-a promis.Mie unul Canada nu mi-a promis nimic,a fost doar o alegere.Unii acasa ma intrebau daca ne-au dat astia aici locuinta sau job.O tipa proaspat venita zicea ca astia au surplus de buget pentru programele sociale si nu au cum sa il consume.Trebuie sa fii rupt de realitatea din lumea asta sa gandesti asa.Traim intr-o lume concurentiala in care profitul e esential,nimeni nu iti da ceva gratis,dar nimeni nu are nimic cu tine.Depinde de tine cum stii sa te demarci,cu ce vii in plus fata de contracandidadtul tau.

Eu cunosc multi romani realizati aici:ingineri,doctori,profesori,antreprenori,programatori s.a.m.d.
Unii au peste 20 de ani aici,si chiar daca ar avea 30 motive sa plece den Canada,au 1001 de motive sa ramana doar dupa o simpla vizita in Romania.

J'adore Québec
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 99 ori
I s-a multumit: 113 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine