• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

Mesajde Gator » 22 Sep 2017, 15:01

Tavi scrie:
Gator scrie:Like2risk

I see. I prefer to avoid, mitigate, transfer or exploit risks.

De cite am "play safe" n-am ajuns nicaieri
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 22 Sep 2017, 15:04

popescu dragos scrie:
Gator scrie:Sa le pese adica sa-ti dea una-alta? Sint organizate mii de programe de integrare, ai drept de munca, ai miini, picioare, creier (?). A, vreti moca...
...............................................................................................................................
Metoda CRA, metoda "can you hear me well", spartul de case, impuscatul pe drum - ce propui?
...............................................................................................................................
Schimbare fara rabdare si perseverenta nu se poate.
PS Rabdarea mea e la capat cu astfel de postari ca a lui Haiduk, don Tavo si gashca

Iti propun mai mult respect , mai multa toleranta si iti trimit o dedicatie ! :lol:

https://www.youtube.com/embed/videoseri ... 94BPTJ9nvF

Banuiesc ca e adresat pt haiduk, don tavo.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde Sly » 22 Sep 2017, 18:08

Oricum s-au modernizat astia cu CRA,primesc si bitcoini si card-uri Itunes cred ca urmeaza sa accepte oua,gaini,purcei samd.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde Isostar » 01 Noi 2017, 13:52

Scot ei americanii razboaie civile din istorie, cine sa-si mai aduca aminte si de un incendiu... Si pana la urma, ce astaptari sa ai de la cineva care nu a fost implicat direct?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde MMIERDNA » 08 Noi 2017, 02:06

Ma bag si eu in discutie si postez ontopic.

Motivele mele pentru care doresc sa plec din Romania

1. Motiv care tine doar de mine si atat. De mic nu m-am simtit ca apartin acestei societati. De mic am gandit diferit de cei din jurul meu si nu am "aderat" la majoritatea lucrurilor pe care ce din jurul meu le fac( nu imi plac traditiile, nu imiplace gandirea, nu rezonez cu aproape nimic din ceea ce se numesc "valorile" romanesti). Prin urmare nu voi avea dorul de "casa" pentru ca nu percep Romania ca fiind "acasa".

2. Sunt genul aventurier si curios. Imi place sa cunosc alte culturi. Prin vacante, pe unde am fost, nu ma stat in zonele turistice. De exemplu, anul trecut in Amsterdam m-am cazat la o batranica olandeza care facea un ban in plus listandu-si o camera pe Booking. Asadar a ma muta intr-o tara noua , a interactiona cu oamenii de acolo, a le cunoaste obiceiurile, mentalitatea si a compara asta cu alte locuri in care am fost inclusiv cu Romania, pentru mine, ar fi o experienta de viata pe care trebuie sa o am.

Acum motivele care tin de tara si de sistem

1. Vrea sa plec pentru ca cred ca viitorul suna prost. Porblema este ca masurile economice luate in ultimii 27 de ani au si vor avea efecte devastatoare. In general, politicienii iau masuri economice cu efecte pe termen scurt cat sa primeasca voturi la urmatoarele alegeri. Prin urmare ei nu gandesc mai departe de 4 ani. Ori pentru a avea prosperitate planurile trebuie facute pe urmatorii 50 ani. Romania sta pe loc pentru ca de fiecare data cei care vin iau totul de la zero. Politica externa este singura care a ramas la fel in ultimii 27 de ani.

Pierderea fortei de munca este o problema majora la ora actuala in tara. In timp ce oamenii apti de munca pleaca cu zecile de mii in fiecare an, in tara raman asistatii sociali si batranii. Romania pierde anual 1 miliard de euro pentru ca forta de munca munceste si plateste taxe in alte tari. Iata ce la a dus politica facuta dupa Revolutie (de comunism nu ma leg, aia e alta problema si alta discutie). Eu am 27 de ani, iar in ritmul asta, cand o sa fiu eu la pensie statul nu va avea bani sa mi-o dea. Incasarile la bugetul de stat sunt mici pentru ca forta de munca plateste taxe in alta parte, adugam pe cei care muncesc la negru sau la gri, pensii si ajutoare sociale. Treundul e increstere (adica tot mai multi batrani, tot mai multi asistati social, tot mai multi oameni care pleaca din tara sa munceasca fara). Apropo stiati ca Romania este a doua tara din lume in ceea ce priveste numarul de oameni care parasesc tara? Prima este Siria, tara afecta de razboi. La noi nu e niciun razboi si cu toate astea plecam in masa.

Asadar, daca calulam si aprofundam problema vedem ca putem calcula aproape matematic cum va fi aici peste 20 de ani.

3. Romania are nevoie urgenta de inovatie. Mintile inovative trebuie create si antrenate de sistemul de invatamant. Oricat ne-am lauda noi ca stim mai multe decat americanii, trebuie sa recunoastem ca invtamantul este invechit. El trebuie adaptat secolului in care traim si sa creeze oameni productivi (apropo, de ce oare romanii care muncesc 8 ore pe zi sunt mai putin productivi decat francezii care muncesc mai putin si au si 35+ de zile de vacnta pe an?). Din pacte, un sistem de invatamant axat pe invatat pe de rost si nimic mai mult nu creeaza minti capabile de inovare. Copilul trebuie incurajat sa gandeasca, sa puna intrebari, sa puna la indoiala totul si sa invete sa rezolve probleme( problem solving skils). In scoli, copii inca sunt trasi la raspundere daca contrazic profesorul. Asta ma irita extrem de mult si nu vreau ca viitorul meu copil sa faca parte dintr-un asemenea sistem de invatamant.

3. Sistemul medical, oricat de gratuit ar fi el, nu se ridica la nivelul celor din tarile dezvoltate. Si e normal, fiecare tara cu cat poate in functie de nivelul de dezvoltare. Nu e anormal sa avem probleme, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa imi doresc ceva mai bun. Problema bacteriilor din spitale e reala, nu e fake news, nu e propaganda. Indiferent de ce probleme ati intampinat in tarile prin care va flati, trebuie sa stiti ca aici, in Romania, inca sunt sanse foarte mari sa nu existe tratamente pentru afectiuni minore. Platesti CAS, dar vii cu medicamente de acasa. Personalul medical e din ce in ce mai putin, iar spitalele sunt supra -glomerate. Anul asta nu au mai fost vaccinuri impotriva hepatitei B (decat foarte putine) ceea ce inseamna ca majoritatea copiilor nascuti in 2017 nu au putut fi imunizati impotriva unui virus cu potential letal.

Mai sunt si altele si e mult de dezvoltat. O sa revin mai tarziu cu completari
MMIERDNA

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine