• Publicitate

Folclorul romanesc si moda lumii

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Folclorul romanesc si moda lumii

Mesajde Raluca » 22 Noi 2013, 09:44

Folclorul isi continua trendul ascendent in moda lumii.

Tendintele toamna-iarna 2014/2015. E momentul nostru!

[img][img]http://www.image-upload.net/di/NJ9R/1472048_473792406072432_938150246_n.jpg[/img][/img]
Raluca
Imi place aici si raman...

A multumit: 30 ori
I s-a multumit: 29 ori

Publicitate

Mesajde Raluca » 26 Noi 2013, 07:22

Motociclistul, Rolls-ul şi fota oltenească
IULIA GORNEANU
Mai 2010 /Jurnalul Național

Imagine
Mergeam pe Kiseleff mulţumindu-i primăverii la fiecare pas. "Tu n-ai ce căuta pe jos, tu ar trebui să fii într-un Rolls." Foarte aproape de mine, oprit la semaforul din intersecţia cu Docenţilor, un motociclist tatuat mă privea pe deasupra ochelarilor. "... Ba nu. Mai bine într-o caleaşcă."

Ştiu că sunt frumoasă cu hainele mele ţărăneşti, frumoasă, pentru că le port cu mândrie, cu distincţie, cu clasă (cum obişnuieşte să îmi spună un prieten), frumoasă, pentru că sunt fericită. Sunt fericită că am avut şansa să le recuperez din cele mai nebănuite locuri, iar acum le readuc la viaţă, le reinventez, le pun în contexte noi şi, mai presus de toate, le preţuiesc. Dincolo de rafinamentul cromatic şi compoziţional, le preţuiesc pentru taina încifrată în ornamentica lor.

La întâlnirea de la semafor, piesa de rezistenţă era o fotă-vâlnic de mătase din vechiul Romanaţi, găsită ca prin minune pe Lipscani într-un magazin de antichităţi. De sub vâlnic se ivea dantela făcută în tinereţe de bunica mea din Viştea de Sus. Purtam părul împletit în forma coarnelor de berbec, una dintre cele mai elegante pieptănături ale ţărăncilor noastre, care din păcate aproape că a dispărut din hotarul satului.

TERAPIE IDENTITARĂ
Pe cap, sigur că da, o năframă superbă, tot veche. În rest... pantofi, bluziţă, poşetă din "noua colecţie primăvară-vară". Timide, şterse, nesemnificative, la serie, lipsite de personalitate, mister şi farmec, serveau cu modestie drept passe-partout senzaţionalei fote olteneşti de început de veac XX. Pe atunci, starea de sine, starea socială şi statutul în comunitate erau la liberă vedere, exhibat cu dezinvoltură pentru a nu se crea confuzii şi complicaţii inutile. "Acum nu mai ştii care ce-i şi de unde-i. Tăte-s la fel", îmi spunea cu ani în urmă un bătrân dintr-un sat de munte privind femeile care ieşeau de la biserică.

Întocmai ca tatuajul ritualic care îţi oferă protecţie şi te pune sub semnul lui, dându-ţi totodată libertatea trăirii netăinuite a stării tale, hainele ţărăneşti din lada de zestre sunt poate cea mai bună terapie identitară în vremurile tulburi de acum. Purtându-le, ştiu cine sunt cu adevărat, mă preţuiesc prin integrarea în neam, iar astfel mă împac cu mine şi cu lumea.

Motociclistul m-a văzut mergând mândră pe caldarâmul Bucureştiului copleşit de primăvară, iar tatuajul tânărului în căutare de sine a intuit forţa ancestrală a semnelor vâlnicului meu oltenesc şi s-a aplecat reve­renţios în faţa lor.
Raluca

Mesajde Raluca » 26 Noi 2013, 07:34

La Blouse Roumaine
Imagine

Imagine
Fiecare IE și cămașă românească are scrisă pe ea o poveste în semne cusute. Spune lumii de unde vii, cine ești și ce îți dorești în viață. Se conectează cu toate poveștile cusute vreodată pe acest pământ, cu toate poveștile colindate și horite, cu dorul tău, al meu, cu dorul nostru și al tuturora.

De 1 Decembrie purtăm ii, ne îmbrăcăm românește și proiectăm lumii povestea noastră despre România, despre locul unde ne-am născut, despre părinți, despre prima dragoste, despre românii care ne-au influențat, fie că sunt prieteni dragi sau oameni care au schimbat lumea.

De 1 Decembrie spunem povestea luminoasă a României, o poveste despre legendele și tradițiile românești, despre spiritualitatea solară a neamului, despre oamenii ce încă trăiesc în basmele adevărate din satele noastre de munte.

De 1 Decembrie, fiecare dintre noi devine un ambasaDOR al RomânIEI.

Comunitatea La blouse roumaine, alături de Semne Cusute, vă invită să participați la crearea celei mai frumoase povești despre RomânIA pe care o vom spune împreună, pe facebook și în toată lumea.

Folosiți texte, fotografii, videoclipuri și mult suflet. Împărtășiți cu noi și prietenii voștri povestea nespusă a RomânIEI.
Raluca

Mesajde Raluca » 26 Noi 2013, 07:46

La Blouse Roumaine
Imagine

Imagine
Detaliu de altiţă, început de secol XX. Întreaga IE va putea fi admirată, începând cu 28 noiembrie, la Muzeul Naţional al Ţăranului Român, in cadrul expoziţiei temporare "3 Culori."

Handmade embroidery. Detail from a Romanian blouse, early XX century, in the collection of National Peasant Museum, Bucharest, Romania. The motifs are originated from signs and symbols that are creating a narrative with ritual meaning.
Raluca

Mesajde Raluca » 01 Dec 2013, 11:15

Semne cusute - Altita

"Altita, ea insasi, este un intreg compozitional a carui alcatuire decorativa a evoluat cu vremea si constituie aproape o "notiune" nu numai a portului, ci si a artei populare in genere. Ea se bucura de o consideratie deosebita, pretuita ca "motiv" cu caracter de unicat.
Decorul altitei se supune unor reguli de compozitie, "canoane", perpetuate din timpuri necunoscute. In motivele ornamentale de pe altita era codificata si vizualizata informatia despre statutul social al femeii. Compozitia era un fel de pasaport al ei.
Vom observa ca pe camasile vechi altita are motive specifice, ce nu se mai repeta si in alte locuri ale camasii. Mult mai tarziu, in perioada interbelica, dupa ce motivele de pe altita si-au pierdut semnificatia, a inceput a fi brodat acelasi motiv pe altita, pe raurile de la maneci, pe cele de dinainte sau si pe poalele hainei.
Iata de ce este foarte important ca in camasile confectionate sa se pastreze anume vechiul model al camasii cu altita, cel care a ajuns la un grad inalt al perfectiunii artistice, cunoscut si apreciat in lume."
Doamna Varvara Buzila, director adjunct al Muzeului National de Etnografie si Istorie Naturala, Chisinau

Imagine

"Altita", the rich embroidery on the shoulders, a composition in itself, evolved in time and it deserves a proper study and special consideration.
The motifs displayed in "altita" are unique, not be found in other parts of the shirt and they respect certain standards perpetuated from ancient times. Through these motifs, women coded the information about their social status and so this ornament worked as their 'passport'. Only in the recent 100 years, the motifs lost their meaning and the ancient composition rules were broken.
It's vital to recover and respect the old guidelines which brought the composition to perfection. It's this composition that brought the Romanian blouse in the spotlight, appreciated and admired in the world.
Raluca

Mesajde Raluca » 11 Dec 2013, 12:06

Vogue, Paris, Septembrie 1999 - Oltenian haute couture

Via Folklorique
Imagine
Sursa: http://80s90sredux.tumblr.com/post/3148 ... -sept-1999
Raluca