• Publicitate

Folclorul romanesc si moda lumii

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Mesajde Raluca » 13 Dec 2013, 11:06

Romania: Muntenia, Arges, Muscel region - Skirt (fota -- woman's), early to mid 20th century
Twill weave; Supplementary weft patterning, Cotton; Silk [?]; Metal hooks and eyes; Metallic thread; Elastic

Imagine
Margaret J. Hord Collection
Henry Art Gallery - University of Washington
http://collections.henryart.org/detail. ... &record=97
Raluca
Imi place aici si raman...

A multumit: 30 ori
I s-a multumit: 29 ori

Publicitate

Mesajde Raluca » 13 Dec 2013, 11:55

Montparnasse, o colecţie studio inspirată de povestea La blouse roumaine

Imagine
Imagine: MotionARThoughts
Raluca

Mesajde Raluca » 03 Ian 2014, 11:05

Alexander McQueen si moda lumii - Carpathian inspiration (de inspiratie romaneasca)

Imagine
Raluca

Mesajde Raluca » 26 Feb 2014, 18:27

De inspiraţie românească - Josie Natori, toamnă/iarnă, 2014/2015

Imagine
Raluca

Mesajde Raluca » 26 Feb 2014, 18:34

Creatie realizata de Monica Gabriela, designer roman

Imagine
"Acestea sunt creatiile mele pe care le- am prezentat la London Fashion Week. Sunt un designer roman stabilit la Londra de mult timp si visul meu de o viata a fost sa aduc ia si portul romanesc pe scena Londrei. Dumnezeu m-a ajutat si le-am demostrat englezilor (chiar celebritati erau in sala) ca suntem oameni capabili, avem o cultura si port frumos, doar ca ei inca nu au avut ocazia sa descopere si frumosul romanesc. E de datoria noastra, a romanilor sa venim in intiampinare cu ce avem mai frumos, sa vada si partea buna a noastra! Avem si material video de la prezentare, dar nu reusesc sa intru in contact cu administratorii acestui minunat website ca sa il prezint. Sa nu o mai lungesc, ceea ce incerc eu sa fac este sa indrum toate fetele, femeile sa poarte o ie, indiferent de varsta, silueta, stil personal, pentru ca poate fi purtata la orice ocazie sau ora. Acum noul meu vis este sa vad femeile purtand o ie in orice colt al lumii si in acest fel sa dam de lucru si un bun venit, romancelor pricepute la artizanat sau croitorie. Multumesc pentru timpul acordat lecturii!"
Raluca

Mesajde picoca » 27 Feb 2014, 23:03

foarte frumos sta ia pe negruta,
Recent a fost un concurs demoda la Arad, modele romanesti, bune, dar machiate ca naiba , designeri straini. A castigat rochia din bambus a unei creatoare din Adzerbadjan, aleasa de Bote.
Interesanta aratare, pacat ca nu gasesc poza, insa arata manechina (o pustoica beton)de parca era o imparateasa egipteana ce se pregatea pentru ceremonia de mumificare.
Oare de ce strainii reusesc sa vada frumusetea pura in traditiile romanesti si cei de acolo se dau in vant numai dupa kitch-uri sofisticate ?
am gasit si un linc
http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 83317.html

in acceasi nota cautati si colectia Maidana cu google.
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine