• Publicitate

In vacanta in Romania.

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

In vacanta in Romania.

Mesajde laurent_db » 01 Iul 2015, 06:19

De vreo saptamana sunt in Vacanta in Romania si m-am gandit sa postez cateva impresii.
De umblat am umblat doar prin Bucuresti si pe langa Bucuresti un pic, pina acum insa pot spune ca am vazut o gramada de noi constructii, multe lucrari in curs de realizare si o aglomeratie de nedescris peste tot. Nu ma refer doar la masini ca aici e jale ci si la circulatia pietonala.

Cu masinile e de rau ca daca ai undeva de mers gasesti foarte greu loc de parcare, spre exemplu pe b-dul Iancului intre Mihai Bravu si Sos.Pantelimon Liniile de tramvai sunt in totalitate ocupate de masini parcate la orice ora (probabil tramvaiul nu mai circula de ceva vreme pe acolo) si desi soseaua are doua benzi pe sens una din ele este in permanenta ocupata de masini parcate. In centru au aparut o gramada de ,,parcagii" care te pun sa parchezi oriunde (pe trotuar, in locuri in care parcarea e interzisa, oriunde efectiv). Nici macar nu au un tarif standard, atat de bine le merge. Daca intrebi cat trebuie sa platesti ti se spune "cat te lasa inima".

Traficul e de cosmar, daca am collegi care se plang in Montreal de traffic, cand ma intorc o sa le fac o recomandare pentru o tura prin Bucuresti ca sa vada cum e cu adevarat, nu neaparat ca se circula lent pentru ca la cate masini sunt si cate lucrari deschise mi se pare ca se circula cu adevart bine insa trebuie sa fii in permanenta in alerta pentru ca sebaga in fata ta fara sa stie de prioritate, se claxoneaza, se injura etc. E adevarat ca distantele sunt mai scurte si ajungi mai repede oriunde dar si eu fiind in vacanta evit sa plec la orele de varf asa ca nu as putea spune cum se circula cu adevarat atunci cand toata lumea se duce/intoarce la/de la serviciu.

In centru singurul loc unde am gasit locuri de parcare intotdeauna este in parcarea subterana de la Universitate la un pret de 3.5Ron/ora (cam 1.1CAD) si asa am si inteles de ce se gaseste tot timpul loc de parcare acolo pentru ca majoritatea preferea probabil sa plateasca cat le doreste inima(pe trotuar). In plus m-a frapat disparitia in totalitate a locurilor de plata (genul Dali, cu tariff standard si bon).

Din punctual de vedere al amenajarilor de spatii verzi si renovari Sectorul 3 m-a impresionat cel mai mult, desi se pot vedea blocuri noi si blocuri care par noi (renovate si rehabilitate termic) peste tot prin Bucuresti. Blocurile gri au inceput sa zic asa, sa prinda culoare si sa aiba o tenta personalizata. Deasemeni calea Victoriei a fost amenajata cu pista ciclabila si spatii verzi. Piste ciclabile deasemeni mi s-au parut destul de multe fata de cate erau cand am plecat eu in 2011.

Peste tot au aparut noi lanturi de mici magazine dar si foarte multe Mall-uri pe modelul consumerist nord-american, in idea ca daca-i duci omului Mall-ul mai aproape de casa va fi mai tentat sa mearga si sa cheltuie mai des.

Ceea ce ma uimeste tot mai mult, in schimb, este faptul ca toata lumea se plange cat de rau e in Romania si ca nimic nu merge. Chiar am intrebat, dar nu am primit nici un raspuns, daca nimic nu merge de unde au oamenii bani de masini si de tinute elegante (asta e un alt lucru pe care-l constati mergand pe strada) pentru ca benzina e la un pret mai mare decat In Montreal (eu am vazut cea mai ieftina la 5.85 si cea cea mai scumpa la 6.01lei/litru). Foarte multi se plang de situatia economica si majoritatea te felicita pentru ca ai plecat insa la prima vedere situatia pare destul de complicata pentru ca e greu sa-ti faci o parere reala. Alimentele par destul de scumpe si in unele cazuri chiar mai scumpe decat in Romania, am fost socat spre exemplu sa vad bananele la 8lei(cam 2.4CAD/Kg), insa inteleg ca se gasesc si ceva mai ieftine.

Pe de alta parte am vorbit cu mai multi oameni (inclusiv profesori) si problemele din invatamant sunt o alta chestie de plans. In sensul ca spre exemplu unele intrebari de la BAC anul asta au fost atat de simple incat copii care chiar sunt buni si s-au pregatit s-au simtit inselati (inteleg ca au fost intrebari gen 4x4+10=). Evident ca cei buni se simt trisati pentru ca in momentul de fata nu se va mai face nici o diferentiere intre cei care au muncit cu adevarat si cei mediocri. Inclusiv niste amici care erau foarte pro RO inainte sa plecam noi si nu aveau de gand sa plece in ruptul capului cand am plecat noi, acum i-am simtit ezitanti (mai ales ca au si ei o fetita si vad care-i nivelul). Nu au zis ca ar pleca dar nu i-am mai perceput la fel de transanti ca inainte, parca s-au mai inmuiat.

In plus am avut ceva mici problem la readaptarea conducerii unei masini cu schimbare manuala a vitezelor (am lasat-o in prima zi in parcare la Inter fara frana de mana trasa si scoasa din viteza si am gasit-o pe alt loc de parcare plus iesita un pic in spatial de rulare, noroc ca toata lumea parcheaza afara pe trotuare si parcarea era libera).
Deasemeni toaletele mi se par foarte mici astfel incat daca te dai prea in spate ai senzatia ca vei face pe colac iar daca stai mai in fata ca sa poti face in toaleta atingi cu p.....l (denumirea stiintifica, nu cea populara) de partea din fata. Culmea e ca asta nu ma deranja inainte dar acum nu mai e la fel.

Cam astea ar fi in mare chestiile principale . Poate o sa-mi mai fac timp sa mai povestesc si altele pe parcurs.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Re: In vacanta in Romania.

Mesajde tsunami » 01 Iul 2015, 07:34

nu rata o shaorma la dristor si o frisca la liliana!!!

daca ai timp, fa o escapada de-o zi, pleci la 7 dimineata, TransAlpina / Transfagarasan, and back
Le faci in mai putin de 13 ore. Incearca sa eviti weekendul ca e aglomeratie

Tu ai plecat in criza, imi aduc aminte perioada, eram in Romania in 2011, intre timp banul a redevenit prietenul romanului, asa ca a scos iar masina pe strada
In Bucuresti merita mai mult taxiul decat masina personala. E ieftin ca braga inca.

Daca ai timp fa si o vizita in Bulgaria la Dalboka, desi cel putin din punctul meu de vedere s-a cam deteriorat un pic fata de cum au inceput

Oh, si Happy Canada day!!!!!
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde capsunar » 01 Iul 2015, 12:42

laurent_db scrie:De vreo saptamana sunt in Vacanta in Romania si m-am gandit sa postez cateva impresii.
Ceea ce ma uimeste tot mai mult, in schimb, este faptul ca toata lumea se plange cat de rau e in Romania si ca nimic nu merge. Chiar am intrebat, dar nu am primit nici un raspuns, daca nimic nu merge de unde au oamenii bani de masini si de tinute elegante (asta e un alt lucru pe care-l constati mergand pe strada) pentru ca benzina e la un pret mai mare decat In Montreal (eu am vazut cea mai ieftina la 5.85 si cea cea mai scumpa la 6.01lei/litru). Foarte multi se plang de situatia economica si majoritatea te felicita pentru ca ai plecat insa la prima vedere situatia pare destul de complicata pentru ca e greu sa-ti faci o parere reala. Alimentele par destul de scumpe si in unele cazuri chiar mai scumpe decat in Romania, am fost socat spre exemplu sa vad bananele la 8lei(cam 2.4CAD/Kg), insa inteleg ca se gasesc si ceva mai ieftine.

Chiar au o vorba, `la noi ca la nimeni.` Cand e spui ca si la altii e la fel sau mai rau se supara. :lol:
Cu mancarea depinde la ce te uiti.. daca te uiti in piatza e net mai bine la branza, unele fructe si legume autohtone asa ca ai dreptate e greu sa-ti faci o idee.

laurent_db scrie:Pe de alta parte am vorbit cu mai multi oameni (inclusiv profesori) si problemele din invatamant sunt o alta chestie de plans. In sensul ca spre exemplu unele intrebari de la BAC anul asta au fost atat de simple incat copii care chiar sunt buni si s-au pregatit s-au simtit inselati (inteleg ca au fost intrebari gen 4x4+10=). Evident ca cei buni se simt trisati pentru ca in momentul de fata nu se va mai face nici o diferentiere intre cei care au muncit cu adevarat si cei mediocri. Inclusiv niste amici care erau foarte pro RO inainte sa plecam noi si nu aveau de gand sa plece in ruptul capului cand am plecat noi, acum i-am simtit ezitanti (mai ales ca au si ei o fetita si vad care-i nivelul). Nu au zis ca ar pleca dar nu i-am mai perceput la fel de transanti ca inainte, parca s-au mai inmuiat.

Pai au urmat modelul canadez, testele provinciale (care nu sant chiar echivalentului bacului ca sant intre 25 si 50% din nota finala ) sant bataie de joc pt cneva care stie. Macar romanii au test la facultate, acolo se face diferentierea, la astia admiterea e netransparenta, la unele facultati de renume conteaza un eseu pe care dai banul sa-l scrie altul sau daca tata da o donatie la scoala.
Ne place sau nu Ro merge in directia vestica.
Cat stai acolo, sa ai fun si sa te bucuri de ce e mishto, mananca ce nu gasesti prin Mt nu prea are rost sa-ti bati capul.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde claire » 03 Iul 2015, 09:52

M-am intors de o sapt. Parcul IOR este f cool, incepe sa le bata pe cismigiu si herastrau. In fiecare vineri, simbata si duminica sint concerte gratis (of course money no object la primaria sector 3 :) ) la scena in aer liber. Am prins un frumos concert cu Ducu Bertzi. Ma uitam la spectatori si erau transfigurati de placere. O singura problema cu parcul, este oarecum aglomerat si biciclistii te calca in picioare. Vremea ca de obicei f frumoasa. Terasele si ele f placute desi preturile cresc in tromba, nu mai este ce era acum citiva ani. Taxiurile insa f ieftine. Covrigii sint minunati. Am incercat sa cumpar mezeluri si m-am pacalit de fiecare data, proaste, artificiale, doar salamul de Sibiu a fost mincabil. Magazinele de mincare sint extrem de dese, f bine aprovizionate si diversificate, gasesti tot ce vrei ca si aici si ma refer la produse oarecum mai speciale pe care nu ma asteptam sa le gasesc acolo. Nu am vazut maidanezi, cred ca au reusit sa rezolve problema in fine. Una peste alta a fost agreabil ca de obicei. :)
claire
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde laurent_db » 05 Iul 2015, 02:11

tsunami scrie:nu rata o shaorma la dristor si o frisca la liliana!!!

daca ai timp, fa o escapada de-o zi, pleci la 7 dimineata, TransAlpina / Transfagarasan, and back
Le faci in mai putin de 13 ore. Incearca sa eviti weekendul ca e aglomeratie

Tu ai plecat in criza, imi aduc aminte perioada, eram in Romania in 2011, intre timp banul a redevenit prietenul romanului, asa ca a scos iar masina pe strada
In Bucuresti merita mai mult taxiul decat masina personala. E ieftin ca braga inca.

Daca ai timp fa si o vizita in Bulgaria la Dalboka, desi cel putin din punctul meu de vedere s-a cam deteriorat un pic fata de cum au inceput

Oh, si Happy Canada day!!!!!

Been there, done that tsunami. Pot sa-ti spun ca Dristor Shaorma a devenit franciza si o gasesti in foarte multe locuri din oras. Intr-adevar eu cand am plecat era criza si cred ca se cam apropia de curba de jos in perioada aia. Se pare ca intre timp a revenit pe crestere, desi dupa cum spuneam Romanii tot se plang ca nu merge nimic si ca e greu. Ba chiar oameni care nu te cunosc te felicita de alegerea care ai facut-o. Spre ex cand mi-am cumparat rovigneta de la benzinarie tipa imi spunea ca sa am grija de bon ca sa stiu cand expira si cind I-amn zis ca nu-I cazul pentru ca sunt in vizita si plec inapoi inainte sa expire rovigneta ea imi spune:
-Ah! Bine faceti?
Nu m-am apucat sa-i explic ce si cum. Adevarul e ca majoritatea au senzatia ca afara doar iei bani mai multi si freci menta la fel ca si pe aici.
Vorbesc cu amici care au firme si care-mi spun ca cea mai mare problema a lor este ca desi de vreun an si-au mai revenit inca au problem in a gasi oameni pe care pot sa conteze.
Cineva care imi spunea ca platea un angajat in constructii (in provincie) cu 1200lei si I-a plecat pentru ca si-a gasit la Bucuresti cu 1600lei, fara ca angajatul sa segandeasca la faptul ca va face naveta (pe care trebuia sa o plateasca) si ca va face vreo ora si jumata dus si tot pe atat intors. A lucrat acolo cateva luni si acum nu mai lucreaza deloc, mai prinde o lucrare ici si colo deci lucreaza ca si zilier fara contract de munca, asigurari si alte alea.
Si asta e doar unul din exemple iar cand ascult astfel de povesti constat ca intr-adevar e greu in Romania si constat ca de fapt nu s-a schimbat nimic la modul essential ci doar la cel de fatada pentru ca astea erau unele din problemele de care m-am lovit si eu cu firma inainte de criza (pentru ca in criza nu am mai avut mare nevoie de angajati).
Conform parerii tuturor amicilor mei care au firme Romania duce mare lipsa de oameni seriosi.
Conform parerii tuturor amicilor mei care sunt parinti si/sau profesori Romania are mare nevoie de un system de invatamant performant pentru ca cel actual e la pamant.
Da, au inceput sa aresteze pe capete pe cei care au facut magarii, da a inceput sa se faca dreptate, da foarte multi se cam feresc sa lucreze cu statul dar pina nu se vor schimba mentalitatile oamenilor simpli Romania nu va avansa prea mult, chiar daca in momentul de fata e oarecum pe un val care e in crestere si chiar daca a depasit deja curba de jos a valului.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde laurent_db » 05 Iul 2015, 02:31

capsunar scrie: Chiar au o vorba, `la noi ca la nimeni.` Cand e spui ca si la altii e la fel sau mai rau se supara. :lol:
Cu mancarea depinde la ce te uiti.. daca te uiti in piatza e net mai bine la branza, unele fructe si legume autohtone asa ca ai dreptate e greu sa-ti faci o idee.

Foarte correct, majoritatea amicilor mei s-au uitat suspiciosi la mine cand am inceput sa le spun ca de fapt societatea de acolo e costruita pe acelas principiu ca si cea de aici in sensul ca daca tu ai venituri de 100lei trebuie sa dai macar vreo 80-90 inapoi si ca desi rulezi sume mult mai mari procentul pe care-l poti economisi e cam acelas.
Pe de alta parte evident ca sunt si multe lucruri la care Romania sta net mai bine decat Canada. Pre exemplu o paine e in continuare 1leu in general (adevarat ca e vorba de franzela obisnuita si evident ca sunt si altele mai scumpe dar in nici un caz la nivelul celor din CA)
Branza telemea e in jur de 11-15lei insa laptele pasteurizat este cam la acelas nivel ca in Montreal (4.0 - 4.5lei/litru)
In piata produsele autohtone (pepeni, caise, piersici, cirese, zmeura) sunt net sub preturile din Montreal in schimb produsele de import sunt mai sus de obicei.
Structura cheltuielilor este intr-adevar foarte diferita si e greu sa-ti faci o idee, insa as merge peideea care am exprimat-o mai sus, in principiu tot un procent de 10-30% poti sa economisesti in ambele parti fara sa faci foarte mari sacrificii. Adevarat ca ruland sume mai mari in CA, ramai cu mai multi bani dar asta doar in situatia in care esti dintre cei care pot sa economisesca acel procent, pentru ca in ambele tari exista si persoane care traiesc azi pe salariul de saptamana viitoare.

capsunar scrie:
Pai au urmat modelul canadez, testele provinciale (care nu sant chiar echivalentului bacului ca sant intre 25 si 50% din nota finala ) sant bataie de joc pt cneva care stie. Macar romanii au test la facultate, acolo se face diferentierea, la astia admiterea e netransparenta, la unele facultati de renume conteaza un eseu pe care dai banul sa-l scrie altul sau daca tata da o donatie la scoala.
Ne place sau nu Ro merge in directia vestica.
Cat stai acolo, sa ai fun si sa te bucuri de ce e mishto, mananca ce nu gasesti prin Mt nu prea are rost sa-ti bati capul.

Intr-adevar am mancat multe lucruri bune pina acum, lucruri pe care acolo fie nu le gasesti fie nu au acelas gust cu care suntem obisnuiti si in special la fructe si le gume am cam facut excess.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine