• Publicitate

In vacanta in Romania.

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: In vacanta in Romania.

Mesajde capsunar » 19 Mai 2017, 09:36

jean scrie:Eu stiam ca Hydro este inclus in formula dar quebecii tin pretul jos sa nu genereze profit mare din Hydro. Oricum tot cam aia e.
Pentru cei din restul Canadei: De ce nu va mutati in Quebec sau de ce nu ati mers acolo de la bun inceput pentru ca stiati toate astea inainte de a ajunge in Canada? Intreb serios, nu in bascalie.

P.S. De cate ori merge Gator in vacanta in Romania aflam tot mai multe despre Quebec. :mrgreen:

Da de ce nu invers, renegociem 'equalization payments' ca Alberta, Sk si BC sant cele mai fripte si vor. Eu am votat de fiecare data pt chestia asta. La vremea cand s-au facut tratatul toti se KK pe ei de frica ca se deslipeste Qc. Intre timp lucrurile s-au schimbat.
Cand e vorba de mutat, ai idee cat de usor e sa te muti in SUA ca cetatean canadez?
Vorbind serios, tu stiai toate amanuntele astea? Eu nu, e dept am venit in 2000.
Cand e vorba de unde a venit fiecare, fiecare a vrut altceva. Vremea, limba, prietenii, si stilul de viata sant factori importanti. Stilul de viata si ce poti face in Vanc (munte, ocean + clima blanda) e diferit de ce optiuni ai Mt. Viata pt unii nu se limiteaza numai la casa mancare si masina.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 19 Mai 2017, 09:51

capsunar scrie:
jean scrie:Pentru cei din restul Canadei: De ce nu va mutati in Quebec sau de ce nu ati mers acolo de la bun inceput pentru ca stiati toate astea inainte de a ajunge in Canada? Intreb serios, nu in bascalie.

Da de ce nu invers, renegociem 'equalization payments' ca Alberta, Sk si BC sant cele mai fripte si vor. Eu am votat de fiecare data pt chestia asta. La vremea cand s-au facut tratatul toti se KK pe ei de frica ca se deslipeste Qc. Intre timp lucrurile s-au schimbat.....

Total de accord. In plus, un "equalization" in sistemul de vot care sa egalizeze in parlament puterea de vot a provinciilor - ce avem acuma e tirania provinciilor populate. Nici scoaterea quebecului din confederatie nu mi-ar displace, numai ca asta n-o sa se intimple.

De cate ori merge Gator in vacanta in Romania aflam tot mai multe despre Quebec. :mrgreen:

Am mers o data in 16 ani. De aia e forum, ca sa aflam de unele de altele.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde capsunar » 19 Mai 2017, 10:31

jean scrie:Ca sa aveti totusi o imagine mai clara, aici gasiti transferurile catre Provincii si Teritorii pe ultimii 10 ani.

https://www.fin.gc.ca/fedprov/mtp-eng.asp#Quebec

O mica erata: Pana in 2010 Ontario era singura Provincie care nu primise niciodata bani din Equalisation. Programul se deruleaza din 1957. Tot din 2010 nivelul de trai in Ontario a scazut si toti hontariotii stiu, de asta noi nu vrem bani din Equalisation. Luati-i voi toti. :mrgreen:

Tabelul ala e parsiv facut in stil propagandist pt ca nu spune si cati bani sant luati de guvern de la fiecare provincie.
In plus de ex Royalties (80% guvern, 20% provincie) sant per Ca nu per provincie desi maj royalties vin din Al si Sk ,guvernul nu sprijina industria ca sa-si creasca royaltiesurile ba dimpotriva da banii pe gradinite. In provinciile cu HST toti banii se duc tot la guvern si guvernul ar trebui sa fie amabil sa dea ceva bani inapoi... aici On e screwed. Al nu are PST asa nu stau deloc ok.
Corporate Tax + income tax vine insa de la fiecare provincie in functie de unde e HQ la corporatie, din nou On si Al sant screwed.
Uite un articol mai in detaliu
https://mowatcentre.ca/back-to-basics-f ... angements/
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde jean » 19 Mai 2017, 10:36

Gator scrie:
Am mers o data in 16 ani. De aia e forum, ca sa aflam de unele de altele.

Era doar o gluma cu aluzie la faptul ca topicul tau despre vacanta s-a transformat in unul depre Quebec. Nimic altceva.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde jean » 19 Mai 2017, 13:42

capsunar scrie:
Da de ce nu invers, renegociem 'equalization payments' ca Alberta, Sk si BC sant cele mai fripte si vor. Eu am votat de fiecare data pt chestia asta. La vremea cand s-au facut tratatul toti se KK pe ei de frica ca se deslipeste Qc. Intre timp lucrurile s-au schimbat.
Cand e vorba de mutat, ai idee cat de usor e sa te muti in SUA ca cetatean canadez?
Vorbind serios, tu stiai toate amanuntele astea? Eu nu, e dept am venit in 2000.
Cand e vorba de unde a venit fiecare, fiecare a vrut altceva. Vremea, limba, prietenii, si stilul de viata sant factori importanti. Stilul de viata si ce poti face in Vanc (munte, ocean + clima blanda) e diferit de ce optiuni ai Mt. Viata pt unii nu se limiteaza numai la casa mancare si masina.

Eu am venit aici la putin timp dupa tine. Nu stiam amanuntele care le stiu acum pentru ca nici macar nu le intelegeam fara sa traiesc aici, dar stiam in mare situatia din principalele Provincii. Am fost hotarat sa merg in Quebec pana aproape de a cumpara biletele. Ajungand la concluzia ca pentru mine nu e bun Quebec-ul am schimbat destinatia cu Torano cu toate ca nu stiam deloc engleza (nu am facut nici macar in scoala) ceea ce a facut sa fie mai greu la inceput, dar avnd in vedere profesia mea mi-am marit sansele de a gasi un job si apoi de a progresa. Cel putin asa cred eu si nu regret deloc. Quebec-ul l-am lasat pentru vizite. Asta nu inseamna ca Quebec-ul nu e bun pentru altii.
Nu ma incalzeste deloc daca quebecii platesc $7/zi sau $2000/luna pentru daycare, ori ca iau mai multi bani din Equalisation. Hotariotii platesc 2-3 ani daycare la greu pentru un copil, quebecii platesc toata viata taxe pentru a avea daycare ieftin, au sau n-au copii.
Deci am avut de ales, am ales si nu regret.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde astalavistababy » 19 Mai 2017, 14:14

jean scrie:Nu ma incalzeste deloc daca quebecii platesc $7/zi sau $2000/luna pentru daycare, ori ca iau mai multi bani din Equalisation. Hotariotii platesc 2-3 ani daycare la greu pentru un copil, quebecii platesc toata viata taxe pentru a avea daycare ieftin, au sau n-au copii.
Deci am avut de ales, am ales si nu regret.

In plus hotariotii (??) mai platesc 8 ani pt scoala particulara (ah, dar stai ca nu prea isi permit), apoi pt universitate (parca dublu), apoi pt locuinta care este cam dublu, apoi asigurarea de masina (care este cit? intre triplu si de cvintuplu ??), apoi..., apoi... Tot ce vreau sa zic este ca nu trebuie sa ne plingeti pt taxele pe care le platim. 8)
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 19 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine