• Publicitate

In vacanta in Romania.

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: In vacanta in Romania.

Mesajde Gator » 19 Mai 2017, 15:35

jean scrie:...quebecii platesc toata viata taxe pentru a avea daycare ieftin, au sau n-au copii.

cine plateste???????????
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde jean » 19 Mai 2017, 22:26

Toti platim. Trebuie sa existe o oarecare balanta, nu neaparat echitabila. Intre tari diferite balanta se poate regla relativ usor prin restrictii de mobilitate. In Canada intre provincii nu se poate asta. De exemplu in timpul si dupa criza din 2008, care inca nu s-a incheiat, multi au migrat din est catre Alberta si Saskatchewan iar migrantii au fost in majoritate tineri ceea ce a creat un dezechilibru in provinciile din est, in special in provinciile de la Atlantic. In 2015 cand petrolul a scazut s-a creat un dezechilibru in Alberta si Saskatchewan. Dezechibrele astea trebuie atenuate cumva. Cum? Cu 60 de ani in urma s-a gasit formula de "Equalisation Payment". S-a mai imbunatatit intre timp dar nu este perfecta, in conditiile actuale se poate spune chiar ca este departe de a fi perfecta in schimb creeaza un oarecare echilibru.
Pe de alta parte toate cele trei mari partide politice profita de asta de fiecare data cand sunt la butoane.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde capsunar » 20 Mai 2017, 08:48

jean scrie:. Cum? Cu 60 de ani in urma s-a gasit formula de "Equalisation Payment". S-a mai imbunatatit intre timp dar nu este perfecta, in conditiile actuale se poate spune chiar ca este departe de a fi perfecta in schimb creeaza un oarecare echilibru.

Cu 60 ani in urma nu era internet, nu erau calculatoare, nu se muncea de acasa, nu se comanda pe internet, nu erau snowflakes etc. Maj legilor din Ca sant vechi si depasite. Sistemul punitiv, nedemocratic cu senat si alegeri nereprezentative sant si ele depasite de mult. Sistemul tip casta la jobori e invechit si ala. Sistemul de taxe, desi aici s-a mai lucrat e si ala invechit.
Tarile europene din cauza la WW2 s-au modernizat, canadezi au ramas un pic peste nivelul colonial.

Cel putin asa se vede din IT unde lucrurile se rescriu cam la fiecare 5 ani...
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde laurent_db » 18 Iun 2017, 09:49

togo scrie:Mai bine inchiriai o vrabiuta ,consum mic ,isi facea treaba ,te ducea de la A la Z ...

Pai si cand ajungeam la socri la Tulcea ce le ziceam?
-Dragi socri, ea e vrabiuta :)
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde laurent_db » 18 Iun 2017, 09:56

Sly scrie:
laurent_db scrie:Avand in vedere ca am fost singur in tara ultimele cateva dati (ce sa-i faci, implanturile dentare sunt mult mai ieftine acolo decat aici) nu aveam nevoie de ceva mare. Nu mi-e frica de masinile mici desi de cand am Nissan Altima (aici) pot sa spun ca imi plac mai mult astea mai mari.

N-a zis nimeni de frica,m-am mirat doar ca spui ca ai fi preferat Aygo,Loganului dar to each it's own.De cabinetele stomatologice ce ne poti spune,tot asa o chestie de epoca de piatra comparat cu avansata Canada?

Cabinetul e la fel cum il stiam cand am plecat din Ro. Era destul de modern si la vremea aia si nu mi se pare nici o diferenta fata de aici. In plus doctorita I sora unei tipe cu care am iesit la in moment dat si o cunosc de multa vreme.
Am fost foarte multumit de tot ceea ce a insemnat experienta asta iar acum am toti dintii in gura (doar vreo cativa ramasi naturali).
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde laurent_db » 18 Iun 2017, 10:03

canin scrie:
geomaticianu scrie:Aseara dupa job am fost la un tenis,e gratis la noi la tara la Québec,ca na,nu are lumea bani.In Romania am platit 50 lei/ora pe un teren de rahat,ca deh,romanul are fara numar...rahat,vroiam sa spun.Am mers pe drumurile noastre de tara cu carutza,ceva mai departe,ca islazul unde jucam deobicei se deschide de saptamana viitoare,ca deh,nu a dat inca iarba.Filmarea nu e de calitate,era soare inca ce reflecta,dar pentru a ne face o idee,ce poti face seara cand vii de la job.Asta fara bani,fara cheltuiala.Apropos,aici la Québec avem piscine gratis iarna-vara,dar cum va spuneam,nu isi permite lumea.

[youtube]https://youtu.be/sErbiGB7Vgw[/youtube]

Geo felicitari pentru postare!
Super terenul! Sunt gratuit si la noi in titan in sectorul 3 dar nu se compara! Cei ce dau 50 lei/ora la unul cu mocheta artificiala nu prea au incotro!

M-am uitat expres la sosele....ca in palma/multe zone pareau proaspat puse! Unde e DonTavo care spunea ca sunt gropi de mori in Quebec (ce-i drept se referea la Montreal)....Pai daca compar cele 10 minute de mers ale tale cu 10 minute in Bucuresti :))))) Va batem la 0! Eu i-au la gropi si linii de tramvai (desantate), piatra cubica aiurea in cei 20-30 km (minim) dus-intors facuti zilnic .... cat nu luati voi intr-un an!

Nu numai ca sunt gropi de mori dar Montreal de cativa ani e in santier imens, cand se termina cu santieru vine zapada si viceversa. Ba mai mult dupa ce au asfaltat o zona mergeam ca pe valuri.
Da intr-adevar in afara Montrealului e ceva mai bine, desi nu la fel de bine ca in provinciile maritime sau Ontario.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine