• Publicitate

In vacanta in Romania.

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: In vacanta in Romania.

Mesajde laurent_db » 18 Iun 2017, 10:46

geomaticianu scrie:
canin scrie:
Geo felicitari pentru postare!
Super terenul! Sunt gratuit si la noi in titan in sectorul 3 dar nu se compara! Cei ce dau 50 lei/ora la unul cu mocheta artificiala nu prea au incotro!

M-am uitat expres la sosele....ca in palma/multe zone pareau proaspat puse! Unde e DonTavo care spunea ca sunt gropi de mori in Quebec (ce-i drept se referea la Montreal)....Pai daca compar cele 10 minute de mers ale tale cu 10 minute in Bucuresti :))))) Va batem la 0! Eu i-au la gropi si linii de tramvai (desantate), piatra cubica aiurea in cei 20-30 km (minim) dus-intors facuti zilnic .... cat nu luati voi intr-un an!

https://youtu.be/sErbiGB7Vgw

Eu nu am avut nicio problema cu masina la Québec datorata starii drumurilor.Pe strazile laturalnice la sfarsitul iernii ai mai putea gasi gropi,mai mari sau mai mici dar pe arterele importante si pe autostrazi e foarte ok.Anul acesta am avut o iarna mai lunga de aceea marcajul strazilor e in intarziere.La Montréal,am prieten care intradevar se plange de starea drumurilor,mai ales pe bulevarde,este si alt trafic acolo.Sa notezi totusi faptul ca numai prin orasul Québec trec nu mai putin de 7 (SAPTE) autostrazi.Pe autostrada la Québec mergi in general cu 120 km/h si cafeaua nu tremura la bord.In Romania am fost la Bran si am pus camera GoPro in celebrul Logan.Tremura toata pe drumul plin de gropi de ziceai ca esti in plin cutremur.Nu poti compara infrastructura din Canada cu cea din Romania,doar Sly si Capsunarau au o alta parere.Terenul din filmare e unul mediocru,eu merg la unul mai bun intr-un parc impadurit si mai aproape,dar se deschide abia de astazi.

J'adore Québec

Cam toata lumea merge la 120Km/h dar viteza legala maxima admisa pe autostrazi in Canada este de 100Km/h cu exceptia catorva autostrazi prin provinciile maritime unde este 110Km/h.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Mesajde laurent_db » 18 Iun 2017, 11:07

capsunar scrie:
canin scrie:Gatore nu stiu ce iti inchipui tu ca astept eu ... era doar o discutie si atat!

Ar trebui sa te gandesti ca ce a postat Gator acolo sa se dea rotund e cam ca un drum intre Snagov si Rosu pe drumul de centura si eventual contra traficului. Daca vrei job Hi-tech cam trebuie oras mare. Un oras mare vine si cu alte avantaje.
Un oras mic e foarte bun pt o combinatie low tech gen instalator, electrician, contabil, tamplar, topograf cu job full time eventual la administratia locala. Cea mai buna combinatie, doctor, dentist, sora medicala intr-un sat.

Fii atent o treaba interesanta:
http://www.tomtom.com/en_gb/trafficinde ... ountry=ALL

Buc e pe 5 si Mt pe 86.. dar congestion level e cat % faci peste cat a spus tomtom initial. Cum orasele de aici sant de 3-5 ori mai intinse o sa ai surpriza ca o sa faci comparabil sau mai mult cu masina pana la job, e drept insa se misca mai repede. In final depinde de tine unde o sa stai si ce vrei de la viata ta si a familiei.

Nu induce lumea in eroare, majoritatea meseriilor enumerate de tine sunt reglementate. Nu poti sa vii din Ro si sa te faci instalator/electrician aici chiar daca o fi low tech. Insa daca vii din Ro din IT ai ceva sanse sa gasesti in domeniu.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde laurent_db » 18 Iun 2017, 11:12

jean scrie:
Gator scrie:
Am mers o data in 16 ani. De aia e forum, ca sa aflam de unele de altele.

Era doar o gluma cu aluzie la faptul ca topicul tau despre vacanta s-a transformat in unul depre Quebec. Nimic altceva.

Topicul nu era al lui Gator, si nici macar al meu care l-am initiat. Topicul e al forumului si e deschis tuturor sa participle la discutii. De aia am postat pe un forum public.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Anterior

Înapoi la Despre Romania, numai de bine