• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

Mesajde cian » 14 Noi 2017, 07:40

canin scrie:
Sly scrie:
canin scrie:Cpitis .... daca nu ma insel, tu ai spus ca esti trucker acum .... (mai mult de nevoie/sper sa fi retinut corect si sa nu fac o gafa) .... dupa parerea ta, in conditiile date .... cum este mai bine ....sa fii camionagiu in Canada sau camionagiu in Romania?

In general tracarii de aici au fost profesori in Romania asa ca de unde vrei comparatii?:lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

comparatiile intre profesii se pot face daca cunosti cat de cat profesia respectiva!

eu ma asteptam la o comparatie care sa vizeze elemente specifice meseriei respective (care satisfac sau nu pe cel care o practica) .... ceva in genul:
- conditii generale de angajare (calificare profesionala, categorie de permis auto, experienta, vechime etc) + castig - $/h raportat la minimul pe economie
- tipul contractelor de munca/forma de angajare (cu accent pe culoare - la negru, cenusiu sau legal 100%)
- maxim de ore in trafic (prevazut de lege)
- reglementarea tahografelor/GPS-urilor (limite de ore la volan/pauze obligatorii reglementate prin lege)
- conditii de parcare (in tranzite etc.)
- control in trafic
- starea drumurilor
- alte chestiuni legate de o astfel de meserie (conditii de cazare in tranzit)
- timpul de asteptare la vami/treceri de pod/alte bariere daca exista etc.
- sanctiuni aplicabile soferului (suportate sau nu de angajator/alte facilitati de genul etc.)
- altele

PS Sly (un profesor din RO poate deveni in CA sofer de truck daca doreste bineinteles .... asa cum poate sa profeseze in continuare ca profesor, asta daca poate, stie limba si mai face diferentele reglementate de sistemul de invatamant din CA ....bineinteles ca depinde si de ceea ce preda ... ca profesor de limba romana in RO, probabil sa ajunga sofer de truck in CA !)

Industria de transport din Canada (camionagii) e cimitirul intelectualitaii din Europa de Est; la un moment dat eu eram cel mai putin scolarizat dintr-o echipa, si avesam 3 ani de colegiu facut in Montreal; dar mie imi da posibilitatea sa plec cand vreau unde vreau si sa ma intorc cand vreau si sa incep sa fac un ban imediat . Si adevarul este imi da o libertate de miscare pe care nu as avea-o in alte domenii; cunosc ingineri care ar vrea sa aiba libertatea asta de miscare. Libertate de miscare e buna, dar iti mai trebuie si niste bani si pentru mine este jobul perfect. In 7 luni de munca anul acesta constat ca platesc prea multe impozite asa ca la anul mai taiem din munca,ma opresc mai devreme, lolll
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 14 Noi 2017, 11:11

Sly scrie:
canin scrie:Cpitis .... daca nu ma insel, tu ai spus ca esti trucker acum .... (mai mult de nevoie/sper sa fi retinut corect si sa nu fac o gafa) .... dupa parerea ta, in conditiile date .... cum este mai bine ....sa fii camionagiu in Canada sau camionagiu in Romania?

In general tracarii de aici au fost profesori in Romania asa ca de unde vrei comparatii?:lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

PHD - professional highway driver
... shift manager...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde canin » 14 Noi 2017, 12:59

bunicul scrie:
geomaticianu scrie:https://www.youtube.com/watch?v=SiEe4qDOVqk

Ca sa extrapolez,mi-am racit gura de pomana 2 ani,pe un forum de loseri...

Sunt cateva sute de membri pe acest forum. Iti trebuie o doza mare de nesimtire ca sa-i jignesti pe toti.

Bunicule ... nu cred ca Geo a dorit sa jigneasca pe cineva anume .... doar a reiterat concluzia la care au ajuns altii mai eruditi decat noi toti la un loc (la care ajungem si noi astia mai marunti din cand in cand la ea)!

Din pacate, aceasta concluzie nu suna bine .... aici trebuie sa-ti dau dreptate! Dar nu a spus-o Geo .... omul a citat :mrgreen: din Tutea (audio/video/link etc)! Daca ai ceva in contra a ceea ce a spus Dl Tutea ar trebui sa-i dai o replica (lui Geo ? lol)!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 56 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde Sly » 14 Noi 2017, 13:46

canin scrie:
bunicul scrie:

Sunt cateva sute de membri pe acest forum. Iti trebuie o doza mare de nesimtire ca sa-i jignesti pe toti.

Bunicule ... nu cred ca Geo a dorit sa jigneasca pe cineva anume .... doar a reiterat concluzia la care au ajuns altii mai eruditi decat noi toti la un loc (la care ajungem si noi astia mai marunti din cand in cand la ea)!

Din pacate, aceasta concluzie nu suna bine .... aici trebuie sa-ti dau dreptate! Dar nu a spus-o Geo .... omul a citat :mrgreen: din Tutea (audio/video/link etc)! Daca ai ceva in contra a ceea ce a spus Dl Tutea ar trebui sa-i dai o replica (lui Geo ? lol)!

Ca e topo megaloman si se crede la nivelul lui Tutea e una dar uite ca sunt si chibiti care cred la fel.
Sa te mai miri ca a iesit Trup presedinte. :lol:
Welcome to Canada,intr-adevar dovediti ca sunteti compatibili si o sa va adaptati perfect.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde bunicul » 14 Noi 2017, 15:30

canin scrie:
bunicul scrie:

Tutea trebui citit si inteles in contextul relatiei sale temporale cu Romania. Geomaticianul are in gene un complex de burujui precum si o aplecare spre miștocăreală și flegme de mahala iar de boala asta nici Quebecul nu-l poate vindeca.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Gator » 14 Noi 2017, 18:20

canin scrie:eu ma asteptam la o comparatie care sa vizeze elemente specifice meseriei respective (care satisfac sau nu pe cel care o practica) .... ceva in genul:

Au disparut truckistii de pe forum asa ca o sa vorbesc eu din amintiri, re: Alberta

- conditii generale de angajare (calificare profesionala, categorie de permis auto, experienta, vechime etc) + castig - $/h raportat la minimul pe economie

Permis Class 1 la care trebuie examen medical la doctorul de familie la fiecare 2 ani. Ca sa primesti Class 1 trebuie mai intii sa ai Class 5. In Alberta acum un nr de ani nici un permis de camion non-Canadian nu se transfera automat in Class 1 (nici macar cel American; nu stiu daca s-a schimbat regula).
Cistigul e raportat la cit te tin rarunchii - eu am inceput pe la 28 pe ora, ar mai fi 41c/mile, adica undeva la 85 mii pe an, la cca 50-55 ore pe sapt de condus

- tipul contractelor de munca/forma de angajare (cu accent pe culoare - la negru, cenusiu sau legal 100%)

Nu cunosc pe nimeni la negru. Ca sa iei permis Class 5 te purica la SIN si status.

- maxim de ore in trafic (prevazut de lege)

Nu mai tin minte, dar stiu ca umblam serios la Logbook ca sa pot conduce cite ore voiam. Daca nu conduci decit inter-provincial erau mai multe ore premise (cred ca 13 pt Alberta)

- reglementarea tahografelor/GPS-urilor (limite de ore la volan/pauze obligatorii reglementate prin lege)

Eu n-am avut asa ceva nici in Canada nici in State. Nu demult am auzit ca in State vor sa introduca sistemul asta obligatoriu, ceea ce a stirnit proteste. Unele firme mari il aveau, dar nu era reglementat prin lege.

- conditii de parcare (in tranzite etc.)

Vestul Canadei sucks de la un cap la altul, de la SK la BC. In State in schimb conditiile erau feerice.

- control in trafic

Un singur weigh station am vazut deschis f des, inclusive in weekenduri si de sarbatori: imediat la nord de Calgary, si unul destul de des la sud de Edmonton. In rest erau mai mult inchise.

- starea drumurilor

Buna si f buna. Deszapezirea e excelenta pe drumurile provinciale, insa cum intri in tirguri, zapada e treaba primariei si curatzarea e execrabila.

- alte chestiuni legate de o astfel de meserie (conditii de cazare in tranzit)

Daca iti plateste firma sa stai la hotel... Daca nu, dormi in camion prin parcari si truck-stopuri. In State se doarme si pe exituri, ceea ce n-am vazut in Canada.

- timpul de asteptare la vami/treceri de pod/alte bariere daca exista etc.

Nu cunosc la vami. Nu am intilnit toll bridges in Canada - alea sint in State, cu exceptia marilor aglomerari (NY, LA, Chicago, Boston) nu sint problem de asteptare, ci numa de bani (acu multi ani era 20 dolari sa treci la Boston)

- sanctiuni aplicabile soferului (suportate sau nu de angajator/alte facilitati de genul etc.)

Angajatorul plateste asigurare pe tine, acolo esti covered, restul boacanelor ti le platesti (speeding, parking, alte traffic violations). Defectiunile tehnica cad pe angajator.

PS Sly (un profesor din RO poate deveni in CA sofer de truck daca doreste bineinteles .... asa cum poate sa profeseze in continuare ca profesor, asta daca poate, stie limba si mai face diferentele reglementate de sistemul de invatamant din CA ....bineinteles ca depinde si de ceea ce preda ... ca profesor de limba romana in RO, probabil sa ajunga sofer de truck in CA !)

Sfinta naivitate!!!!
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine