• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

Mesajde popescu dragos » 21 Sep 2017, 11:47

canin scrie:Si mie mi-a placut postarea lui Haiduk .... super glamor! Haioasa chiar!

Si daca postarea lui Haiduc contine o doza mare de adevar , la fel cum si postarile lui Geo contin o doza mare de adevar ? Ai rabdare sa ajungi in Canada si o sa vezi ce e adevar si ce nu din povestile de pe forum.

canin scrie:Dar ma intreb cum ati fi vrut voi sa fie conditia imigrantului in Canada ? Poftit cu covor rosu inca de la aeroport .... cazat la 5 stele si hranit pe credit 30 de ani pana se scoleste si isi scoate capul din nisip .... ce ati fi vrut voi sa gasiti in Canada si nu ati gasit ?

De tratamentul acesta au parte doar refugiatii , emigrantii ca noi nu. Plus ca refugiatii mai primesc 2.000 de dolari pe luna de familie , locuinta gratis si alte facilitati , si asta mi-au spus-o canadienii , nu romanii. Noi venim cu bani de acasa. Dar , ai rabdare sa ajungi aici si o sa vezi care este conditia imigrantului in Canada.

canin scrie:Scolitul este universal valabil in orice tara/apoi lipsa de experienta pana sa gasesti un job este si ea un fapt intalnit oriunde .... nu inteleg cand se arunca totul pe seama acestor pasi normali zic eu! Daca nu esti capabil sa intelegi acesti pasi de la inceput (cu efecte/consecinte cu tot), inseamna ca undeva la mansarda e lipsa de ceva .... so, fiecare cu ghiveciul lor de flori si cu riscurile pe care si le asuma !

Corect , doar ca te astepti sa fie ceva mai bine organizati , asa cum citim pe siteurile lor si mai ales sa le pese de tine. O sa constati ca din momentul in care aterizezi esti pe cont propriu , cel mult primesti niste pliante si cam atit. Nu spun mai multe , nu vreau sa-ti stric bucuria de a descoperi singur "pasii" pe care o sa-i ai de facut. Ai rabdare sa ajungi in Canada si o sa vezi ce si cum.

canin scrie:Faza cu hotii ....vorba lui Gator (Esti OK?) .... intre timp in Romania hotii "la cravata" i-au devansat demult pe cei "jegosi" ...!

Cu o saptamina in urma era sa luam o tzeapa de 6.300 de dolari. Am fost sunati de o persoana care s-a recomandat a fi inspector la fiscul canadian , departamentul criminaliate financiara , care ne-a spus ca datoram 6.300 de dolari taxe pentru 2016 , ca s-a emis mandat de arestare pe numele meu , ca o sa fim deportati din Canada si sa platim rapid banii pentru a scapa de 4 capete de acuzare.
Noroc ca , 2-3 zile mai inainte primisem doua scrisori de la fisc , una pentru mine si alta pentru sotie , prin care ne anuntau ca nu avem nimic de plata pentru 2016. Sotia a verificat numarul de la care ne suna persoana si pe site au aparut imediat avertismente ale altor persoane ca este o mare frauda si sa nu plateasca nimeni. Cind a auzit falsul inspector cuvintul frauda , a si inchis.
L-am sunat imediat pe contabil , care ne-a instruit ca fiscul nu suna , trimite doar scrisori si ne-a spus sa avem grija ca astfel de lucruri se intimpla des in Canada si mai cad in plasa excrocilor noii veniti si batrinii.
Mi-am adus imediat aminte de metoda "accidentul" din Romania , sau de metoda "burlanul". Asa ca vezi tu , hoti si excroci sint si in Canada si parca nu te asteptai , despre asta nu se scrie in prezentarile acelea frumoase.

PS : Nu intimplator am scris si subliniat de trei ori cuvintul rabdare ! Nu stii engleza sau franceza ? O sa inveti ! Nu ai o meserie cautata sa poti sa incepi sa lucrezi rapid ? Nu-i nimic , faci o scoala si o sa gasesti un job mai bine platit dupa ! Dar daca nu ai rabdare , nu stii sa induri , nu uiti rapid cine erai si ce faceai in RO , nu uiti rapid ce conditii de viata aveai acasa si nu accepti mental ca iei totul chiar de la zero , e greu sa te mai ridici !

Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 102 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 21 Sep 2017, 12:03

popescu dragos scrie:Si daca postarea lui Haiduc contine o doza mare de adevar , la fel cum si postarile lui Geo contin o doza mare de adevar ? Ai rabdare sa ajungi in Canada si o sa vezi ce e adevar si ce nu din povestile de pe forum.

Postarea lui Haiduk nu contine nici o doza de adevar.

doar ca te astepti sa fie ceva mai bine organizati , asa cum citim pe siteurile lor si mai ales sa le pese de tine. O sa constati ca din momentul in care aterizezi esti pe cont propriu , cel mult primesti niste pliante si cam atit. Nu spun mai multe , nu vreau sa-ti stric bucuria de a descoperi singur "pasii" pe care o sa-i ai de facut. Ai rabdare sa ajungi in Canada si o sa vezi ce si cum.

Sa le pese adica sa-ti dea una-alta? Sint organizate mii de programe de integrare, ai drept de munca, ai miini, picioare, creier (?). A, vreti moca...

Cu o saptamina in ..........Mi-am adus imediat aminte de metoda "accidentul" din Romania , sau de metoda "burlanul". Asa ca vezi tu , hoti si excroci sint si in Canada si parca nu te asteptai , despre asta nu se scrie in prezentarile acelea frumoase.

Metoda CRA, metoda "can you hear me well", spartul de case, impuscatul pe drum - ce propui?

Nu intimplator am scris si subliniat de trei ori cuvintul rabdare ! Nu stii engleza sau franceza ? O sa inveti ! Nu ai o meserie cautata sa poti sa incepi sa lucrezi rapid ? Nu-i nimic , faci o scoala si o sa gasesti un job mai bine platit dupa ! Dar daca nu ai rabdare , nu stii sa induri , nu uiti rapid cine erai si ce faceai in RO , nu uiti rapid ce conditii de viata aveai acasa si nu accepti mental ca iei totul chiar de la zero , e greu sa te mai ridici !

Schimbare fara rabdare si perseverenta nu se poate.

PS Rabdarea mea e la capat cu astfel de postari ca a lui Haiduk, don Tavo si gashca
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde vele » 21 Sep 2017, 13:10

capsunar scrie:
Gator scrie:
Este momentul când vei afla ca este legal ca datoriile parintilor se mostenesc din tata-n fiu.....

What if someone dies, can they leave their debts to you? The short answer is no. Debts do not transfer by virtue of marriage or death – not without your signature. ...
◾It is very important to note that you are only responsible to pay for debts that you have contractually created.
◾No one can leave their debts to you - in fact they can’t even leave their debts to their spouse.
◾Unless you have signed for the debt, it is not your debt.

Nu stiu de unde gasesti prostiile astea de 2 lei de reiese ca aici e ca in povesti cand in realitate lucrurile sant complicate tare.Se vede ca nu ai auzit de executor si ce face el.
De ex o casa platita partial. Poti sa o mostenesti si preiei creditul, basca mortul plateste si taxe pe apreciere dupa caz. Credit cardul, daca contul e cojoined il mostenesti. Sant state unde cam tot creditul se poate mosteni...
Ia de aici un link de la Americani poate inveti si tu ceva interesant... iti recomand sa citesti cu atentie partea cu executorul.
http://blog.credit.com/2014/09/who-will ... die-97141/

POTI sa preiei creditul (daca vrei sa pastrezi casa, masina ori bunul ipotecat), dar nimeni nu te obliga ca si mostenitor sa preiei datorii, poti renunta la succesiune fara probleme (respectand ce spune legea, termene, etc., vezi Codul civil) daca asa consideri ca-i mai avantrajos pentru tine. Cel putin la Quebec... Executorul testamentar (si nimeni altcineva, printre altele) nu te poate obliga sa preiei datoriile mortului, ori sa accepti succesiunea!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde geomaticianu » 21 Sep 2017, 14:38

In Canada,ca si oriunde dealtfel, depinde foarte mult cum iei startul.Am sa va spun doua exemple reale pe care le cunosc,este vorba de doi ingineri,ajunsi in Canada.

Primul,un roman,un tip parenat,venit prin casatorie,de peste 7 ani in Québec.Nimic din ce a inceput,scoli,cursuri nu a dus la bun-sfarsit.Bineinteles ca nu a reusit sa intre in ordinul inginerilor.Lucreaza pe joburi de 10$/h.Este de vina Canada in cazul lui?

Al doilea,un brazilian ce a facut francizarea o data cu sotia.El inca inainte de a termina francizarea a reusit sa intre in ordinul inginerilor.Ne aratase noua cardul cu ordinul inginerilor,desi nu intelegeam mare lucru la vremea aceea.De ani buni lucreaza ca inginer la Québec.Tot respectul pentru el,si ca el sunt multi altii.A avut el noroc?

Nu trebuie sa fii foarte inteligent sa reusesti,trebuie doar sa copiezi reteta care da rezultate.Se poate intampla sa ai si ghinion,face parte din viata.Dar esti tu convins si sincer cu tine ca ai facut ce era corect sa atragi sansa de partea ta?

Canada este o tara cu bune si rele,vazute diferit de oameni diferiti din perspectiva in care privesc lucrurile.Oricum,de pe vremea bazmelor lui Petre Ispirescu stiam ca nu exista lumea perfecta.

O parte din familia mea e in Germania,Austria,Olanda.Cel mai bun prieten e in Suedia.Oriunde ai fi exista provocari si paradoxuri,depinde frecventa si cat de mult te afecteaza impactul cu ele.A emigra este o alegere pe care ti-o asumi si nu punem pe seama altora deciziile si actiunile noastre.

Canada este o tara facuta din imigranti,nu sunt ei,suntem noi toti.

J'adore Québec
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Tavi » 21 Sep 2017, 15:21

geomaticianu scrie:In Canada,ca si oriunde dealtfel, depinde foarte mult cum iei startul.

Cam asa este. Si in principiu, daca vezi ca ai pierdut startul, si eventual mai incerci vreo doua-trei 'decolari' care si alea esueaza, fie schimbi (drastic) metoda, fie te muti.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Gator » 21 Sep 2017, 15:30

Tavi scrie:
geomaticianu scrie:In Canada,ca si oriunde dealtfel, depinde foarte mult cum iei startul.

Cam asa este. Si in principiu, daca vezi ca ai pierdut startul, si eventual mai incerci vreo doua-trei 'decolari' care si alea esueaza, fie schimbi (drastic) metoda, fie te muti.

Din ce se scrie pe aici, viata in general si imigratul in particular TREBUIE facute numai din "succesuri".
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine