Switch to full style
Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

21 Sep 2017, 08:15

Haiduk scrie:
Este momentul când vei afla ca este legal ca datoriile parintilor se mostenesc din tata-n fiu...

Era demult momentul sa afli ca omul preventiv aici are asigurari (de viata,accident,invaliditate,boli grave,ipoteca,chiar pierdere job) si isi face testament nu cand e pe patul de moarte.De aceea proverbul romanesc:"un necaz nu vine niciodata singur" nu e cunoscut aici.

Imi aduc aminte chiar daca nu era obligatorie asigurarea de sanatate cand am venit,noi am luat pe 3 luni pana intra in vigoare card maladie.
In acelasi timp cu noi,o moldoveanca cu 'frica lui Dumnezeu' care venise si cu cele 2 fete,ne-a zis ca nu si-a luat,ca se roaga la Dumnezeu.

Scenariul lui Haiduk poate fi unul cat se poate de real,dar reflecta tipul omului dezorganizat,care se trezeste prea tarziu la realitate.Cu cat deschizi mai repede ochii,cu cat evaluezi mai repede realitatea si te adaptezi la ea,cu atat integrarea e cu mai putine dureri.Pentru mine unul,emigrarea si integrarea au fost o provocare,si nu au constituit niciun moment de suferinta.Dar daca vii de la mama de acasa si ai fost obisnuit sa faca altii lucrurile in locul tau atunci aici vei avea o surpriza,nu o vor face altii.

Mult succes celor ce vin in Canada!!

Apropos,unii colegi de lucru imi zic:"ai avut curaj sa vii in Canada"
Eu le raspund:"nu,deloc,curaj aveam daca ramaneam in Romania"

J'adore Québec

21 Sep 2017, 09:20

geomaticianu scrie:
Era demult momentul sa afli ca omul preventiv aici are asigurari (de viata,accident,invaliditate,boli grave,ipoteca,chiar pierdere job) si isi face testament nu cand e pe patul de moarte.De aceea proverbul romanesc:"un necaz nu vine niciodata singur" nu e cunoscut aici.

Imi aduc aminte chiar daca nu era obligatorie asigurarea de sanatate cand am venit,noi am luat pe 3 luni pana intra in vigoare card maladie.
In acelasi timp cu noi,o moldoveanca cu 'frica lui Dumnezeu' care venise si cu cele 2 fete,ne-a zis ca nu si-a luat,ca se roaga la Dumnezeu.

Asta pot sa o pun la capitolul in Ca umbla caiinii cu asigurari in coada. Firmele de asigurari sant niste firme care nu sant non profit si lucreaza pt ele. Basca sant locuri unde asigurarea e obligatorie. Se poate adauga si ca protectia consumatorului in Ca e mai proasta chiar si decat in Ro pt ca aici Carteleul de aasigurari contribuie cu spagi la partidele care dau legile.
Revenind la asigurare, in cazul cand nu trebuie sa o faci obligatoriu este un risk management, este alegerea fiecaruia.
De ex cand vii in Ca, tocmai te-ai controlat de sanatate, eu de ex am citit cu atentie oferta care o aveam ( adica eram protejat la picioare rupte si alte cateva urgente fare nimic pt dinti ) am ajuns la concluzia ca nu merita, am luat niste antibiotice cu mine si am stat mai cuminte sa nu risc picioare rupte in primele 3 luni. Nu am avut nevie si totul a fost ok.
Testamentul e altceva, il faci in special cand vrei sa lasi averea ( daca ai ceva ca daca e vorba de o gaura nu e interesat nimeni ) altor persoane sau in alte proportii decat cele specificate de lege. Mai ajuta si cu accessul la fonduri dar cam atat. ( ex ai un cont de care nu stie nici nevasta in caraibe )
Una peste alta astea sant niste produse, faptul ca le ai sau nu cand e cunostinta de cauza eu consider ca nu te fac mai organizat sau mai intergrat.
Scenariul lui Haiduk poate fi unul cat se poate de real,dar reflecta tipul omului dezorganizat,care se trezeste prea tarziu la realitate.Cu cat deschizi mai repede ochii,cu cat evaluezi mai repede realitatea si te adaptezi la ea,cu atat integrarea e cu mai putine dureri.Pentru mine unul,emigrarea si integrarea au fost o provocare,si nu au constituit niciun moment de suferinta.Dar daca vii de la mama de acasa si ai fost obisnuit sa faca altii lucrurile in locul tau atunci aici vei avea o surpriza,nu o vor face altii.

Haiduc nu cred ca se reverea la cei care emigreaza de la o vulcanizare. Era vorba parca de cei care au fost in stare sa faca niste studii in Ro si aveau o situatie decenta si acolo.

21 Sep 2017, 09:33

In Canada dau un exemplu,un parinte responsabil isi face asigurare pe bunuri,ipoteca.Daca el moare,nu lasa copiilor datoria ci ipoteca e platita prin deces.Apoi mai este asigurare ca daca doi soti mor in acelasi timp,sa zicem un accident de masina,asigurarea e dublul ipotecii.Deci,asa cum spuneam,un necaz nu vine niciodata singur.
Eu zic ca din punct de vedere financiar,cand am venit in Canada eram in average pentru un nou venit.Aveam un apartament decent pentru Romania care era platit complet,plus ceva banuti,insemnand valoarea unei garsoniere in Romania.E drept,aveam un job de care nu eram multumit,si vroiam sa fac ceva sa schimb.Nu ma tinea mamitica in bratze.

21 Sep 2017, 09:50

geomaticianu scrie:In Canada dau un exemplu,un parinte responsabil isi face asigurare pe bunuri,ipoteca.Daca el moare,nu lasa copiilor datoria ci ipoteca e platita prin deces.Apoi mai este asigurare ca daca doi soti mor in acelasi timp,sa zicem un accident de masina,asigurarea e dublul ipotecii.Deci,asa cum spuneam,un necaz nu vine niciodata singur.

Asigurarea pe ipoteca e cea mai mare prostie, trebuie sa recunosc ca am avut si eu in primul an, dar cand am facut un prepayment de 20% si am sunat sa-mi micsoreze corespunzator asigurarea mi-au zis ca nu se poate asa ca am cancelat. Daca vrei ceva sa dormi linistit mai bine iti faci o asigurare de viata pe o suma fixa care sa acopere ipoteca in caz de deces. Eu nu am nici o asigurare de viata, e drept ca nu am nici ipoteca.
geomaticianu scrie:Eu zic ca din punct de vedere financiar,cand am venit in Canada eram in average pentru un nou venit.Aveam un apartament decent pentru Romania care era platit complet,plus ceva banuti,insemnand valoarea unei garsoniere in Romania.E drept,aveam un job de care nu eram multumit,si vroiam sa fac ceva sa schimb.Nu ma tinea mamitica in bratze.
[/quote][/quote]

Asta e tare de toooot. Deci in Ro dintr-un job la benzinarie iti cumperi un apartament decent + o garsoniera !!!!!!!!!!!
Goood luck sa faci la fel in Canada. :lol: :lol:

BTW un immigrant average care vine din Ro are studii superioare la cel putin un membru. Daca tu esti average insemna ca nu erai intretinut de mamitica ci de nevasta. :lol:

21 Sep 2017, 10:14

Un apartament decent in Romania nu poate fi comparat cu unul decent in Canada.Apropos tovarase Capsunaru,pariez ca unde locuiesti tu este o cocina in comparatie cu unde locuiesc eu,ca te tot dai rotund.

21 Sep 2017, 10:28

geomaticianu scrie:In acelasi timp cu noi,o moldoveanca cu 'frica lui Dumnezeu' care venise si cu cele 2 fete,ne-a zis ca nu si-a luat,ca se roaga la Dumnezeu.

O problema cronica, ce afecteaza o buna parte din populatia Romaniei. La mine in TM a picat duminica poarta orasului (in care se proclama locul unde a inceput revolutia din '90) la un vant de 60mph, omorand un tanar care a avut nesansa sa treaca pe acolo cu masina la momentul nepotrivit.

"Asa a vrut Dumnezeu"
"N-a avut zile"

Total independent de inginerii care au proiectat portalul respectiv...de executant...de primarie.
Subiect închis