• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

Mesajde canin » 21 Sep 2017, 16:04

popescu dragos scrie:
canin scrie:
canin scrie:Faza cu hotii ....vorba lui Gator (Esti OK?) .... intre timp in Romania hotii "la cravata" i-au devansat demult pe cei "jegosi" ...!

Cu o saptamina in urma era sa luam o tzeapa de 6.300 de dolari. Am fost sunati de o persoana care s-a recomandat a fi inspector la fiscul canadian , departamentul criminaliate financiara , care ne-a spus ca datoram 6.300 de dolari taxe pentru 2016 , ca s-a emis mandat de arestare pe numele meu , ca o sa fim deportati din Canada si sa platim rapid banii pentru a scapa de 4 capete de acuzare.
Noroc ca , 2-3 zile mai inainte primisem doua scrisori de la fisc , una pentru mine si alta pentru sotie , prin care ne anuntau ca nu avem nimic de plata pentru 2016. Sotia a verificat numarul de la care ne suna persoana si pe site au aparut imediat avertismente ale altor persoane ca este o mare frauda si sa nu plateasca nimeni. Cind a auzit falsul inspector cuvintul frauda , a si inchis.
L-am sunat imediat pe contabil , care ne-a instruit ca fiscul nu suna , trimite doar scrisori si ne-a spus sa avem grija ca astfel de lucruri se intimpla des in Canada si mai cad in plasa excrocilor noii veniti si batrinii.
Mi-am adus imediat aminte de metoda "accidentul" din Romania , sau de metoda "burlanul". Asa ca vezi tu , hoti si excroci sint si in Canada si parca nu te asteptai , despre asta nu se scrie in prezentarile acelea frumoase.

Metode de furat sunt o gramada si rau-facatorii inventeaza/se perfectioneaza permanent ...depinde doar cat de multi prosti mai raman pe pamant si pot fi pacaliti in continuare....depinde de fiecare dintre noi cum reusim si cum invatam sa ne aparam (uneori de unii singuri/rareori cu ajutorul organelor) ...acum 1 luna cred, la tv in RO era o stire cu vreo 5-6 insi prinsi ....care se dadeau inspectori OPC (Oficiul Protectia Consumatorului)...erau atat tineri, cat si in varsta ....la costum chiar si cu cravata .... mergeau gainarii pe la firme se legitimau fals bineinteles si incasau mita (asta in schimbul amenintarilor cu diverse amenzi ..... fraierii dadeau cota ...altii s-au prins si i-au dat pe goarna!) ...tare faza...mi-a placut dpdv al inventivitatii ....cretini ordinari!

Asa ca Dragose .... noi romanii suflam si in iaurt ....depinde doar daca poti sa sufli si daca ai bineinteles iaurt! Deci daca te opreste organul pe strada nu uita sa-i ceri legitimatia sa te convingi ca e organ :) :mrgreen:

Toate bune
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Mesajde togo » 21 Sep 2017, 16:06

geomaticianu scrie:Un apartament decent in Romania nu poate fi comparat cu unul decent in Canada.Apropos tovarase Capsunaru,pariez ca unde locuiesti tu este o cocina in comparatie cu unde locuiesc eu,ca te tot dai rotund.

De unde stii tu cat de decenta este locuinta unde sta Capsunaru
Pai esti cam obraznic de o perioada incoace si fara minimul de respect
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Tavi » 21 Sep 2017, 17:38

Gator scrie:Din ce se scrie pe aici, viata in general si imigratul in particular TREBUIE facute numai din "succesuri".

Da, daca se pot evita 'insuccesurile' nu vad de ce nu. Ma pot bucura de reusite si fara a trece prin esecuri. You disagree?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde capsunar » 21 Sep 2017, 18:16

vele scrie:
capsunar scrie:Nu stiu de unde gasesti prostiile astea de 2 lei de reiese ca aici e ca in povesti cand in realitate lucrurile sant complicate tare.Se vede ca nu ai auzit de executor si ce face el.
De ex o casa platita partial. Poti sa o mostenesti si preiei creditul, basca mortul plateste si taxe pe apreciere dupa caz. Credit cardul, daca contul e cojoined il mostenesti. Sant state unde cam tot creditul se poate mosteni...
Ia de aici un link de la Americani poate inveti si tu ceva interesant... iti recomand sa citesti cu atentie partea cu executorul.
http://blog.credit.com/2014/09/who-will ... die-97141/

POTI sa preiei creditul (daca vrei sa pastrezi casa, masina ori bunul ipotecat), dar nimeni nu te obliga ca si mostenitor sa preiei datorii, poti renunta la succesiune fara probleme (respectand ce spune legea, termene, etc., vezi Codul civil) daca asa consideri ca-i mai avantrajos pentru tine. Cel putin la Quebec... Executorul testamentar (si nimeni altcineva, printre altele) nu te poate obliga sa preiei datoriile mortului, ori sa accepti succesiunea!!!

Din ce scrii tu reiese ca poti sa mostenesti casa fara sa platesti viza.. total fals!!!
Pe scurt si pe intelesul tuturor, executorul face lichidarea finala adica plateste toate datoriile ( viza etc.. ) incluziv taxele ( de transfer ) catre stat si daca mai ramane ceva atunci poti sa mostenesti.

In general, before any person named in a will can receive any inheritance, the deceased debts and creditors need to be paid off. The executor of the will should notify all creditors of the death of the individual and see how they wish to proceed.

http://estate.findlaw.com/estate-admini ... or-do.html

Cred ca nicaieri in lumea asta nu esti obligat sa accepti o mostenire ( chiar daca e pe pozitive ). Diferenta intre Ca si Ro e ca in Ro mostenitorul intai devine mostenitor si pe urma executor chestie prin care poate lua o teapa majora. Probabil romanii o sa corecteze la un anumit moment da pana una alta e mai ok cum e in Ca. Taxele de transfer sant platite de executor in Ca si de mostentor in Ro deci Ca se poate lauda ca nu are taxa pe mostenire.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Gator » 21 Sep 2017, 18:32

Tavi scrie:
Gator scrie:Din ce se scrie pe aici, viata in general si imigratul in particular TREBUIE facute numai din "succesuri".

Da, daca se pot evita 'insuccesurile' nu vad de ce nu. Ma pot bucura de reusite si fara a trece prin esecuri. You disagree?

I do
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde Tavi » 21 Sep 2017, 18:38

Gator scrie:
Tavi scrie:

I do

Like2suffer?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine