• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: 15 motive pentru care plecam din Romania

Mesajde popescu dragos » 21 Sep 2017, 21:11

Gator scrie:Sa le pese adica sa-ti dea una-alta? Sint organizate mii de programe de integrare, ai drept de munca, ai miini, picioare, creier (?). A, vreti moca...
...............................................................................................................................
Metoda CRA, metoda "can you hear me well", spartul de case, impuscatul pe drum - ce propui?
...............................................................................................................................
Schimbare fara rabdare si perseverenta nu se poate.
PS Rabdarea mea e la capat cu astfel de postari ca a lui Haiduk, don Tavo si gashca

Iti propun mai mult respect , mai multa toleranta si iti trimit o dedicatie ! :lol:

https://www.youtube.com/embed/videoseri ... 94BPTJ9nvF
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 100 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 21 Sep 2017, 21:46

geomaticianu scrie:In Canada dau un exemplu,un parinte responsabil isi face asigurare pe bunuri,ipoteca.Daca el moare,nu lasa copiilor datoria ci ipoteca e platita prin deces.Apoi mai este asigurare ca daca doi soti mor in acelasi timp,sa zicem un accident de masina,asigurarea e dublul ipotecii.Deci,asa cum spuneam,un necaz nu vine niciodata singur.
Eu zic ca din punct de vedere financiar,cand am venit in Canada eram in average pentru un nou venit.Aveam un apartament decent pentru Romania care era platit complet,plus ceva banuti,insemnand valoarea unei garsoniere in Romania.E drept,aveam un job de care nu eram multumit,si vroiam sa fac ceva sa schimb.Nu ma tinea mamitica in bratze.

Ce te-a impiedicat sa-ti faci aceleasi asigurari in Romania?
Tot mai mult ma faci sa cred ca tu ai descoperit apa calda in Canada si de-aia esti asa de agresiv.
Nimic din ce scrii tu aici nu este non accesibil in Romania dar pana la urma e mai bine mai tarziu decat niciodata.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde geomaticianu » 21 Sep 2017, 22:19

Sly scrie:Ce te-a impiedicat sa-ti faci aceleasi asigurari in Romania?
Tot mai mult ma faci sa cred ca tu ai descoperit apa calda in Canada si de-aia esti asa de agresiv.
Nimic din ce scrii tu aici nu este non accesibil in Romania dar pana la urma e mai bine mai tarziu decat niciodata.

Tu toate le vezi pe dos tovarase Sly.Eu i-am raspuns omului care zicea ca in Canada mostenesti datorii.
Nu trebuie sa-ti dovedesc tie,ca tu ai oricum ochelari de cal,ca raportul canadienilor asigurati si cu testament facut e de cateva ori mai mare decat cel al romanilor.

Pentru a sta tu linistit iti spun ca familiile din partea mamei si ale tatalui au fost chiaburi,fiecare aveau zeci de hectare de pamant si mosii.
Apoi parintii mei au fost mama contabila si tata profesor iar fratele senior programator.
Sly,tu daca nu ai cu ce sa te lauzi in prezent,te gadila nostalgia trecutului.
Uite totusi o poza din 77,sa vezi ca nu stateam la tara,si nu aveam toaleta in fundul gradinii:

https://flic.kr/p/YEijFy

Vine weekend-ul,vreme superba la Québec,maine merg doar de dimineata la job,asa ca va doresc tuturor distractie placuta!!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Gator » 22 Sep 2017, 07:17

Tavi scrie:
Gator scrie:
Tavi scrie:[quote="Gator"]Din ce se scrie pe aici, viata in general si imigratul in particular TREBUIE facute numai din "succesuri".

Da, daca se pot evita 'insuccesurile' nu vad de ce nu. Ma pot bucura de reusite si fara a trece prin esecuri. You disagree?

I do

Like2suffer?[/quote]

Like2risk etc

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde vele » 22 Sep 2017, 08:30

capsunar scrie:
vele scrie:
capsunar scrie:Nu stiu de unde gasesti prostiile astea de 2 lei de reiese ca aici e ca in povesti cand in realitate lucrurile sant complicate tare.Se vede ca nu ai auzit de executor si ce face el.
De ex o casa platita partial. Poti sa o mostenesti si preiei creditul, basca mortul plateste si taxe pe apreciere dupa caz. Credit cardul, daca contul e cojoined il mostenesti. Sant state unde cam tot creditul se poate mosteni...
Ia de aici un link de la Americani poate inveti si tu ceva interesant... iti recomand sa citesti cu atentie partea cu executorul.
http://blog.credit.com/2014/09/who-will ... die-97141/

POTI sa preiei creditul (daca vrei sa pastrezi casa, masina ori bunul ipotecat), dar nimeni nu te obliga ca si mostenitor sa preiei datorii, poti renunta la succesiune fara probleme (respectand ce spune legea, termene, etc., vezi Codul civil) daca asa consideri ca-i mai avantrajos pentru tine. Cel putin la Quebec... Executorul testamentar (si nimeni altcineva, printre altele) nu te poate obliga sa preiei datoriile mortului, ori sa accepti succesiunea!!!

Din ce scrii tu reiese ca poti sa mostenesti casa fara sa platesti viza.. total fals!!!
Pe scurt si pe intelesul tuturor, executorul face lichidarea finala adica plateste toate datoriile ( viza etc.. ) incluziv taxele ( de transfer ) catre stat si daca mai ramane ceva atunci poti sa mostenesti.

In general, before any person named in a will can receive any inheritance, the deceased debts and creditors need to be paid off. The executor of the will should notify all creditors of the death of the individual and see how they wish to proceed.

http://estate.findlaw.com/estate-admini ... or-do.html

Cred ca nicaieri in lumea asta nu esti obligat sa accepti o mostenire ( chiar daca e pe pozitive ). Diferenta intre Ca si Ro e ca in Ro mostenitorul intai devine mostenitor si pe urma executor chestie prin care poate lua o teapa majora. Probabil romanii o sa corecteze la un anumit moment da pana una alta e mai ok cum e in Ca. Taxele de transfer sant platite de executor in Ca si de mostentor in Ro deci Ca se poate lauda ca nu are taxa pe mostenire.

Nu Capsunare, eu n-am zis ca poti sa mostenesti bunurile mortului FARA ca datoriile mortului sa fie platite de catre executor. Am zis doar ca poti - in anumite conditii desigur, daca te califici la banca and so on - prelua datoriile mortului (creditul neachitat de care a beneficiat mortul, indiferent ca e ipoteca, visa, datorii la persoane fizice, etc.), si sa continui tu sa platesti la ele, daca vei considera ca este in avantajul tau, ca sa poti pastra casa, masina, etc., ca si mostenitor

''Pe scurt si pe intelesul tuturor, executorul face lichidarea finala adica plateste toate datoriile ( viza etc.. ) incluziv taxele ( de transfer ) catre stat si daca mai ramane ceva atunci poti sa mostenesti.'' - perfect adevarat.

''Diferenta intre Ca si Ro e ca in Ro mostenitorul intai devine mostenitor si pe urma executor chestie prin care poate lua o teapa majora.'' - nu mai stiu cum merg treburile prin Ro, nu m-a mai interesat foarte tare subiectul, dar si in Québec, daca mortul n-a lasat un testament, mai intai devii mostenitor, iar apoi esti numit de majoritatea mostenitorilor, ori te numesti lichidator (daca esti singur), si te ocupi de lichidarea succesiuni, cu tot ce presupune ea. Daca respecti ce spune Codul civil quebecos, totul e OK, daca nu respecti, atunci vezi cu adevarat ce inseamna sa-ti furi o tzeapa :lol: (dar ai furat-o pe mana ta, nu poti invoca necunoasterea legii...)
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde Tavi » 22 Sep 2017, 14:31

Gator scrie:Like2risk

I see. I prefer to avoid, mitigate, transfer or exploit risks.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine