• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: De ce plecam din Romania.

Mesajde kinghand » 30 Oct 2016, 03:25

Tavi scrie:
kinghand scrie:in Romania nu omul e pe primul plan, ci banii...

Si pentru o schimbare de la cele de mai sus pleci spre America de Nord, unde speri sa fie mai bine din acest punct de vedere? Wow.

P.S. Sper sa ma insel, dar deja prevad schimbarea la fata post-migrare.

Parca voi spuneati ca societatea canadiana e una toleranta cu membrii sai - nu inseamna asta ca pune pe primul plan omul?
Incercati sa priviti si obiectiv nu doar dupa interesele imediate (stiu ca-i mai greu).

Nu va speriati, normal ca-mi plac si mie banii, dar daca emigrezi numai pentru bani ma gandesc ca n-ai multe sanse pe-acolo.... :wink:
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
IV-3.03.17
V-28.03.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde DonTavo » 30 Oct 2016, 04:56

Cetateadevei scrie:.....
Dupa opt ani, ma intorc pentru prima data in Romania. De data asta, aterizez la Bucuresti. Cer doua bilete de autobus, platesc pentru doua bilete, in schimb primesc unul singur. II spun duduitzei ca am cerut doua bilete, imi raspunde tzafnoasa ca biletul are doua capete, deci le pot utiliza. Imi zic ca asa o fi acuma in Romania, dupa opt ani. Urc in autobus, cu o statie inainte de Gara de Nord, cine urca? doi controlori de la RATB. Controleaza calatorii si se opresc la cei cu bagaje infoliate. Pentru a n-o mai lungi, urmarea a fost ca am luat amenda, pe motiv ca nu am avut doua bilete. N-a contat ca am platit pentru doua bilete.
De ce am plecat din Romania? .............

O mica observatie "off topic"... Dupa opt ani de Canada ai venit si ai luat autobuzul de la aeroport la gara cu bagajele dupa tine dupa un drum lung si obositor cu avionul.... Nu ti-ai permis sa dai 20 de dolari pe taxi? Sau nu iti este straina in asa mare masura notiunea de confort? E clar cu ce nivel ai fost/esti obisnuita. Asa ca fapt divers: eu am luat taxi-ul de la aeroport la hotel cand am ajuns in Montreal si la fel am facut si la plecare, poate de asta nu m-am integrat cu succes...
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde cian » 30 Oct 2016, 06:46

Cetateadevei scrie:N-am sa mai enumar motivele pentru care am plecat din Romania, in schimb am sa povestesc ce-am patit CHIAR in momentul cand am parasit Romania.
Eram pe aeroportul din Timisoara, ne faceam verificarea. La vremea respectiva aveam voie cate doua bagaje de 32 kg fiecare, de persoana (deci, aveam 8 bagaje imense :D ). Ne sunt verificate bagajele (a trebuie sa le desfacem pe toate :D , sa aratam lista cu continutul bagajelor. Trecem de verificare, ajungem in fata ghiseului, pentru verificarea pasapoartelor. In timpul asta, oamenii se imbarcau in avion, se faceau pregatirile de decolare, timpul trecea, noi - inca asteptam sa ne dea tipul pasapoartele. Intr-un final ne spune ca ne lipseste o fartie de la finante (aveam TOATE hartiile, finante, administratie, primarie, toate atestau ca nu aveam nicio datorie finanicara fata de statul roman). Cautam disperati hartia buclucasa, ne gandeam ca poate am ratacit vreo fartie prin genti. Intr-un final, sotul ia una dintre listele cu continutul bagajelor, o impatura si i-o intinde tipului (nu inainte de-a fi strecurat o bancnota de 10 USD), spunandu-i tare :'' Am gasit hartia de la finante''. Daca m-as fi apucat sa numar pana la zece, nu cred ca as fi ajuns pana la trei, asa de repede am avut pasapoartele in mana.

Dupa opt ani, ma intorc pentru prima data in Romania. De data asta, aterizez la Bucuresti. Cer doua bilete de autobus, platesc pentru doua bilete, in schimb primesc unul singur. II spun duduitzei ca am cerut doua bilete, imi raspunde tzafnoasa ca biletul are doua capete, deci le pot utiliza. Imi zic ca asa o fi acuma in Romania, dupa opt ani. Urc in autobus, cu o statie inainte de Gara de Nord, cine urca? doi controlori de la RATB. Controleaza calatorii si se opresc la cei cu bagaje infoliate. Pentru a n-o mai lungi, urmarea a fost ca am luat amenda, pe motiv ca nu am avut doua bilete. N-a contat ca am platit pentru doua bilete.

Si voi acuma, va plingeti de belete...uite aici probleme adevarate, ca era s o uite pe Bombonica ,lollll
https://youtu.be/HTm4P-1rM8U
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde thief » 30 Oct 2016, 08:02

DonTavo scrie:
Cetateadevei scrie:.....

O mica observatie "off topic"... Dupa opt ani de Canada ai venit si ai luat autobuzul de la aeroport la gara cu bagajele dupa tine dupa un drum lung si obositor cu avionul.... Nu ti-ai permis sa dai 20 de dolari pe taxi? Sau nu iti este straina in asa mare masura notiunea de confort? E clar cu ce nivel ai fost/esti obisnuita. Asa ca fapt divers: eu am luat taxi-ul de la aeroport la hotel cand am ajuns in Montreal si la fel am facut si la plecare, poate de asta nu m-am integrat cu succes...

Fazele astea is inventate. Sau anyway ... e posibil sa i se fi intimplat cuiva, cindva, ceva, asemanator intr-un alt context, si d-na le prezinta ca si cum li s-ar fi intimplat lor. In final, avea biletul doua capete, sau n-avea? C-ar trebui sa se vada cu ochiu liber. Cine pina la urma e personajul negativ aici, duduia de la bilete sau controlorii? ca nu se intelege.

Hai ca am si eu una, pe cind traiam in Canada, sau germania, sau nu mai stiu c-a fost cu multi ani in urma .... vin in Ro in concediu, merg la club ca tot omu conducind masina, beau de ma fac varza, si pe la 3 dimineata ma urc in masina si o iau spre casa; ma opreste filtrul de politie - 2 intr-o masina, zice permisul, actele, una, alta si pe final .... "haideti sa punem fiola". Zic - numai o secunda - ma duc la masina, scot portofelul, aveam 3 hirtii de 50,000 lei vechi, nu stiu cit faceau pe atunci... ma duc la baieti le dau hirtiile toate 3, ca atita aveam, si zic "uitati, pt. dvs. .."; unu din ei ia hirtiile si zice jenat "e prea mult domnu ..." si-mi da una din ele inapoi si-mi zice .. o seara buna.

Alta faza, tot asa da asta a fost in alta vacanta, eram cu nevasta-mea, mergem la chef, beau de ma sparg, bea si nevasta-mea de se sparge - cred ca a baut mai mult ca mine, si la plecare ii zic ei sa conduca. Eu ma pun pe scaunu din dreapta. Ne opreste filtrul, nevasta-mea da geamul jos, iarasi, acte, permise, etc .... nevasta-mea nu pricepe nimic (adica intelege despre ce-i vorba, normal, da nu stia sa raspunda in romana; desi de obicei cind bea vorbeste ceva mai bine romaneste ...). Politistul se uita la ea, ii pica si lui fisa ca nu-i romanca, vrea sa zica ceva, dar intervin eu si zic ... uitati, venim de la chef si eu am baut, de aia conduce nevasta-mea ... . Politistul chibzuieste o secunda si zice, da, da, sigur, nici-o problema, drum bun ....
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde Sly » 30 Oct 2016, 09:41

thief scrie:

Fazele astea is inventate. Sau anyway ... e posibil sa i se fi intimplat cuiva, cindva, ceva, asemanator intr-un alt context, si d-na le prezinta ca si cum li s-ar fi intimplat lor. In final, avea biletul doua capete, sau n-avea? C-ar trebui sa se vada cu ochiu liber. Cine pina la urma e personajul negativ aici, duduia de la bilete sau controlorii? ca nu se intelege.

Hai ca am si eu una, pe cind traiam in Canada, sau germania, sau nu mai stiu c-a fost cu multi ani in urma .... vin in Ro in concediu, merg la club ca tot omu conducind masina, beau de ma fac varza, si pe la 3 dimineata ma urc in masina si o iau spre casa; ma opreste filtrul de politie - 2 intr-o masina, zice permisul, actele, una, alta si pe final .... "haideti sa punem fiola". Zic - numai o secunda - ma duc la masina, scot portofelul, aveam 3 hirtii de 50,000 lei vechi, nu stiu cit faceau pe atunci... ma duc la baieti le dau hirtiile toate 3, ca atita aveam, si zic "uitati, pt. dvs. .."; unu din ei ia hirtiile si zice jenat "e prea mult domnu ..." si-mi da una din ele inapoi si-mi zice .. o seara buna.

Alta faza, tot asa da asta a fost in alta vacanta, eram cu nevasta-mea, mergem la chef, beau de ma sparg, bea si nevasta-mea de se sparge - cred ca a baut mai mult ca mine, si la plecare ii zic ei sa conduca. Eu ma pun pe scaunu din dreapta. Ne opreste filtrul, nevasta-mea da geamul jos, iarasi, acte, permise, etc .... nevasta-mea nu pricepe nimic (adica intelege despre ce-i vorba, normal, da nu stia sa raspunda in romana; desi de obicei cind bea vorbeste ceva mai bine romaneste ...). Politistul se uita la ea, ii pica si lui fisa ca nu-i romanca, vrea sa zica ceva, dar intervin eu si zic ... uitati, venim de la chef si eu am baut, de aia conduce nevasta-mea ... . Politistul chibzuieste o secunda si zice, da, da, sigur, nici-o problema, drum bun ....

N-am prea inteles aici,intamplarile astea te-au facut sa pleci din Romania cand te-ai intors in vizita sau inainte?
Oricum,asta era de rau sau de bine?

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde thief » 30 Oct 2016, 09:44

kinghand scrie:
Parca voi spuneati ca societatea canadiana e una toleranta cu membrii sai - nu inseamna asta ca pune pe primul plan omul?

Nu. Tolerant = a pune pe primul loc?
Eu zic sa mai te uiti o data la ce ai scris, si sa te gindesti daca nu vrei sa-ti retragi intrebarea...

kinghand scrie:Incercati sa priviti si obiectiv nu doar dupa interesele imediate (stiu ca-i mai greu).

Ce anume sa privim obiectiv??

Hai ca a fost funny postul asta.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine