• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: De ce plecam din Romania.

Mesajde thief » 30 Oct 2016, 09:46

Sly scrie:[
N-am prea inteles aici,intamplarile astea te-au facut sa pleci din Romania cand te-ai intors in vizita sau inainte?
Oricum,asta era de rau sau de bine?

De fapt ceea ce m-a facut sa plec din Romania a fost Bombonica ...lol
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 30 Oct 2016, 10:04

kinghand scrie:
Parca voi spuneati ca societatea canadiana e una toleranta cu membrii sai - nu inseamna asta ca pune pe primul plan omul?
Incercati sa priviti si obiectiv nu doar dupa interesele imediate (stiu ca-i mai greu).

Cand ai sa ajungi aici ai sa realizezi ca "toleranta" asta inseamna ca societatea pune pe primul plan banul si vrea sa-i poata extrage de la toti membrii indiferent de rasa,orientare sexuala sau religioasa.
Dar e bine ca ai un ideal dupa care sa alergi in viata.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde Sly » 30 Oct 2016, 10:26

Cetateadevei scrie:Dupa opt ani, ma intorc pentru prima data in Romania. De data asta, aterizez la Bucuresti. Cer doua bilete de autobus, platesc pentru doua bilete, in schimb primesc unul singur. II spun duduitzei ca am cerut doua bilete, imi raspunde tzafnoasa ca biletul are doua capete, deci le pot utiliza. Imi zic ca asa o fi acuma in Romania, dupa opt ani. Urc in autobus, cu o statie inainte de Gara de Nord, cine urca? doi controlori de la RATB. Controleaza calatorii si se opresc la cei cu bagaje infoliate. Pentru a n-o mai lungi, urmarea a fost ca am luat amenda, pe motiv ca nu am avut doua bilete. N-a contat ca am platit pentru doua bilete.
De ce am plecat din Romania? .............

Nu vreau sa-ti contest motivele dar am sa fac cateva comentarii.
Ceea ce ti s-a intamplat este pur si simplu din vina ta,sincer nu cred sa-ti fi vandut aia un bilet si sa-ti spuna ca ai primit doua dar....asa o fi insa subscriu la ce scrie DonTavo,dupa 8 ani de Canada te-ai uitat la 3 dolari?!!!
2 bilete pe 783 costa 14 lei,taxiul de la aeroport la Gara de Nord ar fi fost 24 lei,sincer iti meriti soarta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde Cetateadevei » 30 Oct 2016, 11:16

DonTavo scrie:
Cetateadevei scrie:.....
Dupa opt ani, ma intorc pentru prima data in Romania. De data asta, aterizez la Bucuresti. Cer doua bilete de autobus, platesc pentru doua bilete, in schimb primesc unul singur. II spun duduitzei ca am cerut doua bilete, imi raspunde tzafnoasa ca biletul are doua capete, deci le pot utiliza. Imi zic ca asa o fi acuma in Romania, dupa opt ani. Urc in autobus, cu o statie inainte de Gara de Nord, cine urca? doi controlori de la RATB. Controleaza calatorii si se opresc la cei cu bagaje infoliate. Pentru a n-o mai lungi, urmarea a fost ca am luat amenda, pe motiv ca nu am avut doua bilete. N-a contat ca am platit pentru doua bilete.

O mica observatie "off topic"... Dupa opt ani de Canada ai venit si ai luat autobuzul de la aeroport la gara cu bagajele dupa tine dupa un drum lung si obositor cu avionul.... Nu ti-ai permis sa dai 20 de dolari pe taxi? Sau nu iti este straina in asa mare masura notiunea de confort? E clar cu ce nivel ai fost/esti obisnuita. Asa ca fapt divers: eu am luat taxi-ul de la aeroport la hotel cand am ajuns in Montreal si la fel am facut si la plecare, poate de asta nu m-am integrat cu succes...

Nu am vrut sa intru in amanunte, draga Don Tavo. Dar o voi face, pentru linistea ta sufleteasca. Initial am vrut sa iau taxi-ul, mai ales ca in aeroport scria mare, in romaneste si engleza, sa apelam cu incredere la taxiurile galbene, deoarece sunt verificate, legale, etc (bla-bla-bla). Daca erau asa verificate, legale, pretul trebuia sa fie si el legal, conform ceasului de marcat. Nu a fost asa, fiecare mi-a cerut pret diferit, de la 150.000 la 300.000 lei (nu roni). In bani canadieni, era o nimica toata. NU banii au fost problema, ci furtul in stil romanesc, amice.
N-ai inteles nimic din ce-am scris, n-am crezut ca este asa de greu pentru tine sa citesti printre randuri. Drept pentru care, te voi lumina: cand am plecat din tara, a trebuit sa dau spaga pentru un drept ce era al meu, legal. Cand m-am intors dupa opt ani, am luat amenda, nu din cauza ca nu mi-am permis sa dau 20 CAD sau ca nu-s familiarizata cu notiunea de confort, ci din cauza ca asta era o manarie intre cei de la RATB. Daca ai fi stat mai mult in Canada, ai fi vazut o emisiune TV, facuta de catre un britanic, despre tzepele pe care le poti lua in diverse orase, printre care si Bucuresti (tzeapa cu biletul de autobus). (eu am aflat de emisiunea asta DUPA :lol: )
Sper ca nu am folosit un limbaj prea complex pentru tine, sper ca a fost pe intelesul tau. Iti doresc plimbari multe cu taxi-ul prin Bucuresti sau unde vrei tu, daca la asta se limiteaza confortul tau. Eu raman in continuare aici, in Canada, si voi utiliza in continuare transportul in comun, ori de cate ori voi avea ocazia, deoarece nimeni nu-mi va trage tzeapa.
Delecteaza-te cu link-ul urmator :) https://www.tripadvisor.ca/Travel-g2944 ... hemes.html
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 38 ori
I s-a multumit: 22 ori

Mesajde Cetateadevei » 30 Oct 2016, 11:20

thief scrie:
Fazele astea is inventate. ....

Mi-as fi dorit sa inventez, dar zau ca n-am imaginatie :D
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Cetateadevei » 30 Oct 2016, 11:32

Sly scrie:
Cetateadevei scrie:Dupa opt ani, ma intorc pentru prima data in Romania. De data asta, aterizez la Bucuresti. Cer doua bilete de autobus, platesc pentru doua bilete, in schimb primesc unul singur. II spun duduitzei ca am cerut doua bilete, imi raspunde tzafnoasa ca biletul are doua capete, deci le pot utiliza. Imi zic ca asa o fi acuma in Romania, dupa opt ani. Urc in autobus, cu o statie inainte de Gara de Nord, cine urca? doi controlori de la RATB. Controleaza calatorii si se opresc la cei cu bagaje infoliate. Pentru a n-o mai lungi, urmarea a fost ca am luat amenda, pe motiv ca nu am avut doua bilete. N-a contat ca am platit pentru doua bilete.

Nu vreau sa-ti contest motivele dar am sa fac cateva comentarii.
Ceea ce ti s-a intamplat este pur si simplu din vina ta,sincer nu cred sa-ti fi vandut aia un bilet si sa-ti spuna ca ai primit doua dar....asa o fi insa subscriu la ce scrie DonTavo,dupa 8 ani de Canada te-ai uitat la 3 dolari?!!!
2 bilete pe 783 costa 14 lei,taxiul de la aeroport la Gara de Nord ar fi fost 24 lei,sincer iti meriti soarta.

Tocmai i-am raspuns lui Don Tavo.
NU m-am uitat la 3 dolari si DA, am platit pentru doua bilete, doua persoane si-am primit un singur bilet. Te avansezi cam mult in trasul concluziilor: «sincer nu cred sa-ti fi vandut aia un bilet » «te-ai uitat la 3 dolari». Iar revenim la ce va doare cel mai tare: banii.
Cum am spus, vezi raspunsul dat tipului care stie ce-i ala confort :lol:
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine