• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: De ce plecam din Romania.

Mesajde Sly » 30 Oct 2016, 12:32

Cetateadevei scrie:[q
NU m-am uitat la 3 dolari si DA, am platit pentru doua bilete, doua persoane si-am primit un singur bilet. Te avansezi cam mult in trasul concluziilor: «sincer nu cred sa-ti fi vandut aia un bilet » «te-ai uitat la 3 dolari». Iar revenim la ce va doare cel mai tare: banii.
Cum am spus, vezi raspunsul dat tipului care stie ce-i ala confort :lol:

Nu te pot contrazice cu biletul de RATB caci nu am incercat niciodata,intotdeauna am luat taxi-ul (intotdeauna insemnand 2015 si 2016 cand am fost in RO) in ambele dati a fost in jur de 35-36 lei pana la Unirii si le-am dat 50 de-aia banuiesc ca pana la Gara de Nord ar fi fost vreo 25 lei.
Tepe poti sa-ti iei oriunde in lume inclusiv in Canada.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 30 Oct 2016, 13:11

Cetateadevei scrie:Nu am vrut sa intru in amanunte, draga Don Tavo. Dar o voi face, pentru linistea ta sufleteasca. Initial am vrut sa iau taxi-ul, mai ales ca in aeroport scria mare, in romaneste si engleza, sa apelam cu incredere la taxiurile galbene, deoarece sunt verificate, legale, etc (bla-bla-bla). Daca erau asa verificate, legale, pretul trebuia sa fie si el legal, conform ceasului de marcat. Nu a fost asa, fiecare mi-a cerut pret diferit, de la 150.000 la 300.000 lei (nu roni). In bani canadieni, era o nimica toata. NU banii au fost problema, ci furtul in stil romanesc, amice.
N-ai inteles nimic din ce-am scris, n-am crezut ca este asa de greu pentru tine sa citesti printre randuri. Drept pentru care, te voi lumina: cand am plecat din tara, a trebuit sa dau spaga pentru un drept ce era al meu, legal. Cand m-am intors dupa opt ani, am luat amenda, nu din cauza ca nu mi-am permis sa dau 20 CAD sau ca nu-s familiarizata cu notiunea de confort, ci din cauza ca asta era o manarie intre cei de la RATB. Daca ai fi stat mai mult in Canada, ai fi vazut o emisiune TV, facuta de catre un britanic, despre tzepele pe care le poti lua in diverse orase, printre care si Bucuresti (tzeapa cu biletul de autobus). (eu am aflat de emisiunea asta DUPA :lol: )
Sper ca nu am folosit un limbaj prea complex pentru tine, sper ca a fost pe intelesul tau. Iti doresc plimbari multe cu taxi-ul prin Bucuresti sau unde vrei tu, daca la asta se limiteaza confortul tau. Eu raman in continuare aici, in Canada, si voi utiliza in continuare transportul in comun, ori de cate ori voi avea ocazia, deoarece nimeni nu-mi va trage tzeapa.
Delecteaza-te cu link-ul urmator :) https://www.tripadvisor.ca/Travel-g2944 ... hemes.html

Am calatorit destul de mult, nu cat thief dar am invatat pe banii mei ca e bine sa citesti inainte cum e mersul in tara respectiva. Cu cat te amesteci mai bine in populatia locala cu atat sansele sa fii fript scad. Daca nu stii limba ai o problema in plus, daca au alfabet nelatin ai 3 probeme in plus. In unele orase platesti amenda daca nu ai bilet la iesirea din metrou. (ex Vanc, Paris) Stiu romani friptzi.

Am cateva nelamuriri.. tu mai stii sa vorbesti Romaneste? Stii sa citesti pe un bilet in Romaneste? Cand s-a petrecut chestia asta ?
Fie nu te-ai uitat ce bilet ti-a dat fie ai capsat doar unul din capete. In ambele cazuri e prostia ta. Apropo, situatie similara aici, platit la masina 2 bilete, eliberat 1 si chitanta pt 2, platit amenda. Chestia asta o stiu de la un coleg de munca, cica trebuia sa sune la aia cu tonomatul.
Apropo, in Buc, taxiul e aproape moca, de cand cu appurile si sitemul de rating e suuper mishto iar prin comparatie ce e aici in Vanc la sistemul de taxi mi se pare furt si coruptzie pe fata, de la primarie in jos dar din nou avem conceptzii diferite despre definirea furtului.

@Tavo, problemele de genul asta apar pt ca multi incerca sa se comporte ca in locul de unde vin in loc sa se adapteze la situatia locala.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde capsunar » 30 Oct 2016, 13:22

Sly scrie:
Cetateadevei scrie:[q
NU m-am uitat la 3 dolari si DA, am platit pentru doua bilete, doua persoane si-am primit un singur bilet. Te avansezi cam mult in trasul concluziilor: «sincer nu cred sa-ti fi vandut aia un bilet » «te-ai uitat la 3 dolari». Iar revenim la ce va doare cel mai tare: banii.
Cum am spus, vezi raspunsul dat tipului care stie ce-i ala confort :lol:

Nu te pot contrazice cu biletul de RATB caci nu am incercat niciodata,intotdeauna am luat taxi-ul (intotdeauna insemnand 2015 si 2016 cand am fost in RO) in ambele dati a fost in jur de 35-36 lei pana la Unirii si le-am dat 50 de-aia banuiesc ca pana la Gara de Nord ar fi fost vreo 25 lei.
Tepe poti sa-ti iei oriunde in lume inclusiv in Canada.

Nici nu stiu daca mai sant bilete din alea, cand am fost ultima oara erau carduri electronice reincarcabile. Din ce stiu eu in Buc, soferul nu vinde bilete. De la aeroport e o cursa speciala, poate pe cursa aia sa fie asa, habar nu am de regimul ei ca inainte de appuri tot ce trebuia sa faci era sa iesi din aeroport si gaseai taxiuri de firma care mergeau cu aparatul (ex kobalcescu parca) si costa cam 50 lei si acum era un app de luai nr masinii si te duceai sa-ti iei taxiul.. tot cam 50 lei. Unii sant insa mai masochisti. :lol: :lol:
Pe de alta parte, in Ca de la mine pana la ieroport costa un pic sub 100 marafeti. Deja un prieten sau metroul devin niste optiuni interesante, nu de alta da daca vine un prieten am motiv sa luam de baut de 100. :lol:
Cum am mai spus, fiecare loc cu specificul lui.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde Sly » 30 Oct 2016, 13:26

@cetateadevei,lasand la o parte dezbaterea legata de bilete,intamplarile astea s-au intamplat După ce ai luat hotărârea să pleci din țară de fapt chiar erai plecată când ți s-a întâmplat ce spui că s-a întâmplat pe Otopeni.
Deci nu asta te-a făcut să pleci din România.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde Cainozaur » 30 Oct 2016, 13:27

Cetateadevei cred ca intai s-a uitat la TV apoi ce s-a gandit el, stai...mi s-a intamplat mie.
Bati campii cu gratie.
Englezoii au talentul sa scoata filme d-astea in apropiere de campanii electorale.
in Ro la autobuz taxezi bilet si gata, nu este nicio teapa. Asta se intampla numai in mintea celor bolnavi de conspiratie.
Si in Canada erau o multime de tepari.
Tepele si smecheriile s-au inventat in aceste tari capitaliste.
De fapt, cand locuiesti ceva vreme prin tari straine si te intorci in RO,chiar iti este de un real folos aceasta experienta.
Am vazut in Ro o multime de tepe copiate din aceste tari capitaliste. Imi pare rau s-o spun, dar romanii mai mult copiaza tepele din vest decat sa le inventeze.
Si sa revenim la subiect, Romania are niste legi foarte misto si de bun simt in marea lor majoritate, si nu este meritul conducatorilor si politicienilor/parlamentarilor romani, ele ne-au fost impuse mai cu de-a sila de catre EU.
Ro sta foarte prost la aplicarea corecta a legi. De fapt, politia, guvern, procuratura, cu totii aplica legea dupa bunul lor plac, astfel ca este foarte complicat in Ro sa-ti planifici viata dupa niste legi tot timpul in schimbare si aplicate/rastalmacite de niste baieti destepti.
Multi emigreaza pentru ca in Ro nu-si pot planifica viata, pentru ca unora legea li se aplica cu o masura, altora deloc, altora cu alta masura, astfel ca este greu sau imposibil sa anticipezi vreo miscare, nu te simti protejat de lege cand esti corect.
Unii isi pierd rabdarea si pleaca in lume.
Canada sta infinit mai bine la capitolul aplicarea corecta si nediscriminatorie a legii.
Canada sta mult mai prost in ultima vreme la salarii/venituri. Este din ce in ce mai complicat sa traiesti in Ca din munca ta.
Sunt o multime care s-au cam intors in Ro, Canada nu mai este raiul de alta data, s-a cam indienizat, salarii mici.
Nicio tara nu-i perfecta.
Cand s-o liberaliza cu vizele, sunt curios cam cati vor incerca sa vina in Canada pentru diverse motive si care va fi reactia guvernului canadez?!
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Cetateadevei » 30 Oct 2016, 13:56

Sly scrie:@cetateadevei,lasand la o parte dezbaterea legata de bilete,intamplarile astea s-au intamplat După ce ai luat hotărârea să pleci din țară de fapt chiar erai plecată când ți s-a întâmplat ce spui că s-a întâmplat pe Otopeni.
Deci nu asta te-a făcut să pleci din România.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Reciteste ce mi s-a intamplat chiar in ziua cand am plecat din Romania. Crezi ca nu-i un motiv destul de bun (unul dintre miile ca asta) ca sa pleci din tara?
Ce mi s-a intamplat cand am revenit in tara dupa opt ani, mi-a confirmat faptul ca in tot acest timp, nu se schimbase nimic (in bine, cel putin).

Dar tu, din ce cauza ai plecat din Romania? Care au fost motivele tale?
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 38 ori
I s-a multumit: 22 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine