• Publicitate

15 motive pentru care plecam din Romania

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Subiect închis

Re: De ce plecam din Romania.

Mesajde Sly » 29 Oct 2016, 19:49

popescu dragos scrie:
Eu as reformula putin :
In Romania , calitatea vietii iti este data numai si numai de bani !
In Canada , la calitatea vietii contribuie si alti factori pe care nu-i ai in Romania !

Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !

Destul de vag,poate vrei sa detaliezi ce crezi tu ca ti-ar da calitate vietii in Canada fata de Romania,mai ales ca in cazul tau ai si avut ocazia sa testezi pe pielea ta "binecuvantarile" Canadei deci esti chiar mai in cunostinta de cauza fata de alti aspiranti la Canada.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 431 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 29 Oct 2016, 19:53

Lume..nu va mai balaciți...bagati elementele / factorii care v au facut sa plecati..departe...peste mari si tari !

Pt mine...cateva din motive..

1 ) lipsa trotuareleor / pietonii fiind nevoieti sa circule pe carosabil

2 ) militia care ma oprea doar ...din curiozitate / de parca timpu meu nu conta !

3 ) marile companii gen ce me furniza cele necesare / eon / rajac / gaze / ce ne fura ca nebunii !

4 ) lipsa de raspundere pentru viitorul tarii ( aici sunt multe aspecte inclusiv magazinele / barurile unde se vand prodduse alcooloce / togari...minorilor / elevilor / srudentilor !!!

5 ) distrugerea sistematica a agriculturii !!!

6 ) lipsa unui sistem normal de control al veniturilor / impozitarii gen canadian / unii facand averi imense neplatind taxe ( gen de etnie rroma cu fier vechi )

....gata pauza mea...continui cand mai am timp...

Inca ma gandesc la un singur motiv..pentru a ma intoarce !!!

Weekend placut !!!
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 78 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde Cetateadevei » 29 Oct 2016, 21:45

N-am sa mai enumar motivele pentru care am plecat din Romania, in schimb am sa povestesc ce-am patit CHIAR in momentul cand am parasit Romania.
Eram pe aeroportul din Timisoara, ne faceam verificarea. La vremea respectiva aveam voie cate doua bagaje de 32 kg fiecare, de persoana (deci, aveam 8 bagaje imense :D ). Ne sunt verificate bagajele (a trebuie sa le desfacem pe toate :D , sa aratam lista cu continutul bagajelor. Trecem de verificare, ajungem in fata ghiseului, pentru verificarea pasapoartelor. In timpul asta, oamenii se imbarcau in avion, se faceau pregatirile de decolare, timpul trecea, noi - inca asteptam sa ne dea tipul pasapoartele. Intr-un final ne spune ca ne lipseste o fartie de la finante (aveam TOATE hartiile, finante, administratie, primarie, toate atestau ca nu aveam nicio datorie finanicara fata de statul roman). Cautam disperati hartia buclucasa, ne gandeam ca poate am ratacit vreo fartie prin genti. Intr-un final, sotul ia una dintre listele cu continutul bagajelor, o impatura si i-o intinde tipului (nu inainte de-a fi strecurat o bancnota de 10 USD), spunandu-i tare :'' Am gasit hartia de la finante''. Daca m-as fi apucat sa numar pana la zece, nu cred ca as fi ajuns pana la trei, asa de repede am avut pasapoartele in mana.

Dupa opt ani, ma intorc pentru prima data in Romania. De data asta, aterizez la Bucuresti. Cer doua bilete de autobus, platesc pentru doua bilete, in schimb primesc unul singur. II spun duduitzei ca am cerut doua bilete, imi raspunde tzafnoasa ca biletul are doua capete, deci le pot utiliza. Imi zic ca asa o fi acuma in Romania, dupa opt ani. Urc in autobus, cu o statie inainte de Gara de Nord, cine urca? doi controlori de la RATB. Controleaza calatorii si se opresc la cei cu bagaje infoliate. Pentru a n-o mai lungi, urmarea a fost ca am luat amenda, pe motiv ca nu am avut doua bilete. N-a contat ca am platit pentru doua bilete.
De ce am plecat din Romania? .............
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 38 ori
I s-a multumit: 22 ori

Mesajde iulllian » 29 Oct 2016, 22:58

:) fiecare are parerea lui si trrebuie respectata.

Cat despre:
Sly scrie:
kinghand scrie:in Romania nu omul e pe primul plan, ci banii...

Ai sa ai o mare surpriza cand ajungi aici din punctul asta de vedere,aici omul nu e nici pe al doilea nici pe al treilea plan,banul e pe toate trei.

...cineva spunea ca, Canada este o societate de consum, afirm si eu asta dupa 3 luni, nu ai bani stai linistit in banca ta.

cat despre
SteaDeMare scrie:Lume..nu va mai balaciți...bagati elementele / factorii care v au facut sa plecati..departe...peste mari si tari !

Pt mine...cateva din motive..
... ca tot suntem consateni in Romania, sa stii ca orasul nostru are o gramada de trotuare si mai nou si piste de biciclisti(toate facute pe bani grei de nichita) :)

cat despre cele 15 motive:
- schimbarea de mentalitate nu neaparat la nivel de individ ci la nivel de societate;
- ideea de a nu-mi purta nimeni de grija(bine aici o face sistemu);
- dorinta de a iesi din zona de confort, bine asta suna cam masochist, personal vroiam mai mult de la mine;
- si poate zenzatia de respect reciproc, asta e mai comunist dar e valabila aici, si e ok.
in rest, factorul instabilitate, bani, pozitii, astea sunt chestii relative pe care le poti obtine prin munca si aici si acasa.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde SteaDeMare » 29 Oct 2016, 23:13

Pff..eu am patit se pare cele mai incredibile chestii...in ro

1 ) in sectia de la rutiera..un bou..cu mai multi bani + mult prea mult tupeu ( l a amenintat pe nea* militianu / ca de ramane fara permis / raman si Eu fara cap ! ( el a facut stanga pe linie continua ...intrand in mine..de mergeam drept...si tot el cu gura mare )...apoi..mai Iuliane...tu n ai ieaot din *satu* numit Iasi ?! Eu ma refer la trotuarele ce ar trebui sa existe in afara oraselor...dar poate n alta viata !
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 78 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde capsunar » 29 Oct 2016, 23:56

Cred ca eu am plecat pt bani si poate ca m-a mancat curiozitatea, am vrut sa-mi dovedesc ca pot. Ma deranjau diverse da nu spectaculos.
Multi din coleii mei erau deja emigrati si scriau povesti impresionante din Canada intr-un stil asemanator lui Velvet. Picatura a fost in Franta cand am mers la o specializare si am vazut cam cum traieste un inginer corporatist acolo. Basca diurna mea a fost cat salariul local. Ce nu stiam la vremea aia e ca diurna mea era echivalenta cu a cuiva fara mortgage da m-a facut sa vreau si eu. Cand m-am intors mi-am depus actele.
Tot atunci a inceput si razboiul din Yugoslavia, am asteptat viza vreo 4 ani, cand am primit viza medicalele expirau in 2 luni. Salariul meu in 4 ani crescuse de 4 ori, stateam intr-un apartament de 3 camere intr-un cartier cam naspa in Buc da platit integral, aveam masina de servici, telefon, access la policlinica privata. La vremea respectiva m-am gandit ca daca nu o sa plec o sa regret toata viata dar daca nu imi place ma intorc asa ca am plecat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 403 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine