• Publicitate

Stau de sase...

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Stau de sase...

Mesajde Tavi » 20 Dec 2017, 15:02

Sly scrie:Pai in general aia care o duc naspa sunt cei care voteaza PDS-ul.

Aia care o duc naspa si voteaza PSD-ul o fac fiindca partidul respectiv le-a vandut cel mai bine iluzia ca 'mai bine de-atat nu se poate'. Cei care o duc bine si voteaza PSD o fac fiindca partidul respectiv e enabler-ul prosperitatii lor. Cei care o duc bine si nu voteaza PSD o fac din principiu si de dragul ideologiei centru-dreapta :)
Sly scrie:Cand or sa dispara aia,majoritatea o sa fie deja agatzata in angrenaj prin mortgage-uri si alte instrumente financiare si au sa faca "ciocul mic"

Cred ca pentru 'system engineers' e greu sa lupte (in incercarea de a subjuga economic) cu optiunea romanului de a locui ieftin. Cum spuneai si tu saptamana trecuta, pensionarii pot locui decent cu 150-300EUR/luna. Pana cand nu reusesc sa ridice stacheta la un aprox. 600-1000EUR/luna nu vor reusi sa le puna bocancul pe cap majoritatii. Probabil ca pana la urma se va ajunge acolo, dar nu curand. Tu ce crezi?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 20 Dec 2017, 15:44

Tavi scrie:Cum spuneai si tu saptamana trecuta, pensionarii pot locui decent cu 150-300EUR/luna. Pana cand nu reusesc sa ridice stacheta la un aprox. 600-1000EUR/luna nu vor reusi sa le puna bocancul pe cap majoritatii. Probabil ca pana la urma se va ajunge acolo, dar nu curand. Tu ce crezi?

In Romania au avut ghinionul sa existe cei 50 de ani de comunism si majoritatea populatiei sa fie proprietari...cum spun multi,"Mostenirea cea grea" nsi atunci o sa fie mai greu sa-i aduca in strada....mai greu dar nu imposibil.
Oricum o sa fie ca si aici o sa se umfle preturile la RE si oamenii au sa vanda...o buna parte din ei au sa moara caci sunt batrani si dup-aia incepe cursa pentru case....sclavie pentru pereti. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde rux13 » 20 Dec 2017, 20:47

Jeane, vezi ca a postat Gator un articol al unui american care traieste in Romania. Casatorit cu o romanca, dar asta nu e esential. Tipul da niste linkuri spre distributia de IQ a Europei. Suntem printre cei mai tampiti, dca nu chiar ultimii. Asta explica totul.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 84 ori

Mesajde jean » 20 Dec 2017, 22:31

rux13 scrie:Jeane, vezi ca a postat Gator un articol al unui american care traieste in Romania. Casatorit cu o romanca, dar asta nu e esential. Tipul da niste linkuri spre distributia de IQ a Europei. Suntem printre cei mai tampiti, dca nu chiar ultimii. Asta explica totul.

Vorba lui Lapusneanu...
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde jean » 20 Dec 2017, 23:00

Maine e 21 Decembrie, astazi pentru cei din Romania, si am uitat pentru ce am iesit in strada acum 28 de ani. Inca stam de sase.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde DonTavo » 21 Dec 2017, 02:31

se vede ca unii corespund studiului postat de americanul ala....
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 31 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine