• Publicitate

Stau de sase...

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Stau de sase...

Mesajde jean » 22 Dec 2016, 11:34

Nu am contestat in ce procente s-a votat, am spus ca romanii voteaza tot esalonul doi.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 92 ori
I s-a multumit: 111 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 22 Dec 2016, 11:38

Tocmai, asta e treaba. Un procent semnificativ nu vor sa se 'integreze' in niciun model care vine 'de afara'. Hainele, masinile, gadget-urile 'de import' - alea-s bune.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 317 ori
I s-a multumit: 240 ori

Mesajde jean » 22 Dec 2016, 12:15

Tavi, cei mai in varsta de aici am trait la maxim momentele acelea de acum 27 de ani, majoritatea in strada, iar tu ca timisorean cu atat mai intens. Multi ne doream poate televizoare color, masini sau blugi dar cel mai mult, mult peste astea, ne doream un trai decent, ne doream o tara in care cel vinovat sa plateasca pentru faradelegile lui, cel merituos sa stea in fata si s-ai indrume pe ceilalti, cel muncitor sa fie rasplatit pe masura muncii sale, nimeni sa nu mai fie calcat in picioare sau batjocorit de parveniti.
Dupa 27 de ani romanii s-au ales doar cu televizoare, masini si blugi si isi aleg conducatorii tocmai dintre aceia care ii batjocoresc si ii calca in picioare?
jean

Mesajde Tavi » 22 Dec 2016, 12:20

dar cel mai mult, mult peste astea, ne doream o tara in care cel vinovat sa plateasca pentru faradelegile lui, cel merituos sa stea in fata si s-ai indrume pe ceilalti, cel muncitor sa fie rasplatit pe masura muncii sale

Simple lozinci, I'm afraid. Da, pentru o parte din populatie astea sunt valorile, dar sunt(em) minoritari.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde jean » 22 Dec 2016, 12:23

Tavi scrie:
dar cel mai mult, mult peste astea, ne doream o tara in care cel vinovat sa plateasca pentru faradelegile lui, cel merituos sa stea in fata si s-ai indrume pe ceilalti, cel muncitor sa fie rasplatit pe masura muncii sale

Simple lozinci, I'm afraid. Da, pentru o parte din populatie astea sunt valorile, dar sunt(em) minoritari.

Eram tanar si naiv, chiar am crezut in ele. Unii au murit pentru pentru asta.
jean

Mesajde Tavi » 22 Dec 2016, 12:27

Discutia este despre cum SUNT lucrurile, nu despre cum AR TREBUI ca ele sa fie...Realitatea e ca o buna parte a populatiei RO e total in necunostinta de cauza in ceea ce priveste acea enuntata "altfel de politica". E ca si cum tu te-ai regasi in mijlocul unor oameni a caror limba n-o intelegi defel, damite s-o vorbesti. Reactia: vrei inapoi in zona ta de confort.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine