• Publicitate

Stau de sase...

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Stau de sase...

Mesajde Gator » 04 Ian 2017, 09:32

capsunar scrie:Ce cred eu ca duce la progressul de tip actual e o combinatie cu un raport optim intre prosti si destepti. Prostii sa faca munca de jos si desteptzii sa inventeze si sa-i conduca pe prosti.

Progresul actual si trecut e dat de cit de eficient se organizeaza sistemul de orice fel: norme, reguli, proceduri, comunicare, feedback si alte elemente care tin de organizare, plus respectful pt aceste elemente. De aia desteptii din unele tari performeaza bine in alte tari si prost acasa la ei.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 45 ori
I s-a multumit: 262 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 04 Ian 2017, 11:11

Gator scrie:
capsunar scrie:Ce cred eu ca duce la progressul de tip actual e o combinatie cu un raport optim intre prosti si destepti. Prostii sa faca munca de jos si desteptzii sa inventeze si sa-i conduca pe prosti.

Progresul actual si trecut e dat de cit de eficient se organizeaza sistemul de orice fel: norme, reguli, proceduri, comunicare, feedback si alte elemente care tin de organizare, plus respectful pt aceste elemente. De aia desteptii din unele tari performeaza bine in alte tari si prost acasa la ei.

Afirmatia de mai sus mi se pare un oximoron. Progresul este practic eficienta (randamentul pe limba inginereasca) economica. Eficienta economica e data de o suma de mai multe eficiente printre care si eficienta organizarii. :lol:

Chestia asta cu organizarea merge cu conditzia ca aia de la putere sa-i organzeze pe aia mai amarasteni si ei sa accepte modelul respectiv fie din prostie fie din conjunctura. Toate modelele care au mers in istorie au o componenta enorma de speranta (hopium) prin care cel exploatat trebuie sa traga pt un timp ca apoi sa le fie mai bine, evnteual pe lumea cealalta.
In cazul in care clasa organizata sant la fel de desteptzi nu prea se mai lasa organizati. Daca te uiti in istorie am avut sclavi negri exploatatzi (IQ), hispanici (IQ), Indieni (IQ), negrii eliberati de sclavie(IQ), pe urma iobagi (conjunctura + IQ mic ca erau nescolitzi) sau emigranti (conjunctura + hopium)
Respectul amarastenilor vine din acceptarea conditiei actuale de exploatat care la randul ei depinde cat de spalati pe creier cu diverse metode sant si cat de usor de spalat pe creier sant ca sa accepte reguli dual class. Mai sant si alte conditi de pilda stat de drept adica exploatatii sant tratati la fel ca 1% da si ala s-e duce dreaq pe zi ce trece.

E normal ca romanii sa nu se lase usor organizati pt ca nu exista echivalentul la american dream (hopium) adica iluzia ca daca tragi tare si muncesti ai o sansa la masa conducatoare sau macar casa cu garaj barca si piscina. Incet incet se rezolva...american dream e mort si sant tot mai multi romani care au reusit acolo care o sa fie dati de exemplu.

Poate totusi reusesti sa-mi explici si mie intr-un grup de 10000 toti cu IQ 100 cum ii organizezi sa munceasca toti eficient, unii sa spele WCuri si altii sa dea indicatzii ?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 39 ori
I s-a multumit: 369 ori

Mesajde Gator » 04 Ian 2017, 11:31

capsunar scrie:Progresul actual si trecut e dat de cit de eficient se organizeaza sistemul de orice fel: norme, reguli, proceduri, comunicare, feedback si alte elemente care tin de organizare, plus respectful pt aceste elemente. De aia desteptii din unele tari performeaza bine in alte tari si prost acasa la ei.

Afirmatia de mai sus mi se pare un oximoron. Progresul este practic eficienta (randamentul pe limba inginereasca) economica. Eficienta economica e data de o suma de mai multe eficiente printre care si eficienta organizarii. :lol: [/quote]

Organizarea e pe primul loc, eu asa zic. Societatile eficiente sint f bine organizate si disciplinate. Alealalte se lauda randomly cu IQ-uri de exceptie.

Chestia asta cu organizarea merge cu conditzia ca aia de la putere sa-i organzeze pe aia mai amarasteni si ei sa accepte modelul respectiv fie din prostie fie din conjunctura. Toate modelele care au mers in istorie au o componenta enorma de speranta (hopium) prin care cel exploatat trebuie sa traga pt un timp ca apoi sa le fie mai bine, evnteual pe lumea cealalta.
In cazul in care clasa organizata sant la fel de desteptzi nu prea se mai lasa organizati. Daca te uiti in istorie am avut sclavi negri exploatatzi (IQ), hispanici (IQ), Indieni (IQ), negrii eliberati de sclavie(IQ), pe urma iobagi (conjunctura + IQ mic ca erau nescolitzi) sau emigranti (conjunctura + hopium)
Respectul amarastenilor vine din acceptarea conditiei actuale de exploatat care la randul ei depinde cat de spalati pe creier cu diverse metode sant si cat de usor de spalat pe creier sant ca sa accepte reguli dual class. Mai sant si alte conditi de pilda stat de drept adica exploatatii sant tratati la fel ca 1% da si ala s-e duce dreaq pe zi ce trece.

O viziune pessimist-ingusta, bazata pe sloganul "cine munceste e sclavi spalati pe creier" - larg raspindit prin toate haznalele "intelectuale".

E normal ca romanii sa nu se lase usor organizati pt ca nu exista echivalentul la american dream (hopium) adica iluzia ca daca tragi tare si muncesti ai o sansa la masa conducatoare sau macar casa cu garaj barca si piscina. Incet incet se rezolva...american dream e mort si sant tot mai multi romani care au reusit acolo care o sa fie dati de exemplu.

Acu zici ca daca tragi ai o sansa, mai inainte ziceai ca daca tragi esti prost. De ce e una in America (cu tot cu dreamul lor mort) si alta in Romania?

Poate totusi reusesti sa-mi explici si mie intr-un grup de 10000 toti cu IQ 100 cum ii organizezi sa munceasca toti eficient, unii sa spele WCuri si altii sa dea indicatzii ?

lol, pina si la spalat WC-uri se performeaza mai bine
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Tavi » 04 Ian 2017, 12:08

Gator scrie:pina si la spalat WC-uri se performeaza mai bine

Cu asta sunt total de acord. In RO cred ca ar putea fi si WC-ul unui hotel de 7* si femeia de serviciu platita cu E1000 net si tot n-ar curata bine toaleta. Conform lui capsu, fiindca personalul de intretinere are IQ-ul prea mare ptr. jobul respectiv si deci se viseaza facand altceva. Conform lui Gator, fiindca nu sunt suficient de bine organizati/controlati. Sunt de parere ca amandoi au dreptate, insa as zice ca tine si de mentalitatea societatii respective (dupa cum spuneam acum cateva zile, in ultimii ani am avut ocazia sa calatoresc/lucrez/traiesc in diverse locuri si cred ca starea WC-urilor spune multe despre alte atribute ale societatii respective). Curatenia toaletei, existenta unui zavor functional, existenta hartiei igienica, a chiuvetei si apei calde, a sapunului lichid, a unui sistem de uscat pe maini - toate conditii esentiale pentru o societate 'civilizata'.

De pilda, in RO, cei care incearca sa aiba toalete civilizate (in mall-uri, diverse spatii publice) au de furca nu doar cu personalul, ci si cu 'clientii'. Acum vreo 4 ani am vazut intr-un mall in TM un afis la toaleta care anunta faptul ca toaleta se foloseste asezandu-se pe scaunul respectiv. Evident, am fost derutat si am intrebat la customer info ce vrea sa insemne asta. Si raspunsul m-a dat pe spate - cei de la sat (multi dintre clienti, mall-ul fiind la marginea orasului, dar nou si mare si modern) au senzatia ca toaleta este 'murdara' si isi fac nevoile (1&2) langa scaun, asezandu-se chircit (crouching). Evident, personalul de intretinere nu este angajat sa curete zilnic kkt de pe jos (sorry, asta-i realitatea).

P.S. Acum cativa ani aterizam la Otopeni, dupa ce in anul precedent s-au investit vreo 150mil Euro in 'modernizare'. First stop la WC. Dezamagire, lipsa zavor si lipsa hartie igienica. Qed.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 332 ori
I s-a multumit: 254 ori

Mesajde capsunar » 04 Ian 2017, 13:27

Gator scrie:Acu zici ca daca tragi ai o sansa, mai inainte ziceai ca daca tragi esti prost. De ce e una in America (cu tot cu dreamul lor mort) si alta in Romania?

Daca te referi macro, pune si tu mana pe o carte de istorie, nu mai veni cu cioace din astea. Bretton Woods itzi zice cumva ceva?
Daca te referi micro... Chicago sau Detroit e un shit-hole cu toate WC-rile alea curate din malluri pt mai mult de 3 sferturi din populatia de acolo.
In rest da avetzi dreptate, toata lumea e la fel de desteapta si unii aleg ei, ca asa le place lor si asta a fost visul lor de cand s-au nascut sa spele WC-uri bine sau prost pt altzii. :lol:
Orice idee `pessimist-ingusta`, de genul lumea e diferita intelectual vine din `haznaua intelectuala".
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 39 ori
I s-a multumit: 369 ori

Mesajde Gator » 04 Ian 2017, 13:50

Tavi scrie:...starea WC-urilor spune multe despre alte atribute ale societatii respective). Curatenia toaletei, existenta unui zavor functional, existenta hartiei igienica, a chiuvetei si apei calde, a sapunului lichid, a unui sistem de uscat pe maini - toate conditii esentiale pentru o societate 'civilizata'.

Asta imi aminteste de hirtia de pus pe colac existenta in US in WC-urile din parcuri si truck-stopuri. Un articol pe care l-am vazut in Canada numai intr-un singur loc.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine