• Publicitate

Iertăm şi nu uităm, să nu se mai repete...

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Iertăm şi nu uităm, să nu se mai repete...

Mesajde popescu dragos » 27 Sep 2017, 23:23

Sint un monarhist convins , asa ca NIHIL SINE DEO !
„Nimic fără Dumnezeu”. Aceasta a fost deviza monarhiei (române) de Hohenzollern.
Oare , marii Regi ai Romaniei erau si ei niste impostori deoarece credeau in Dumnezeu si in plus de asta isi aratau credinta ?
Baieti , sa nu amestecam credinta in Dumnezeu cu securistii imbracati in haine de popa care se plimba in limuzine scumpe !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 102 ori

Publicitate

Mesajde popescu dragos » 28 Sep 2017, 00:10

geomaticianu scrie:Religia in general a creat cele mai mari scindari si probleme pentru omenire,acel mic amanunt"religia adevarata"...

Nu religia a creat cele mai mari scindari si probleme , ci oamenii care s-au folosit de religie pentru acest lucru , sau care in numele religiei au incercat sa cucereasca alte popoare , au masacrat mase mari de oameni , etc.
Nici Biblia , nici Coranul nu folosesc termenul de "religia adevarata" si nu indeamna la folosirea religiei in scopuri distructive sau de manipulare.
Mintea omului o ia razna , ori o da in shmecherie prin religie , ori o da in extremism tot prin religie.

NIHIL SINE DEO ! Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 102 ori

Mesajde geomaticianu » 28 Sep 2017, 07:36

Nu am zis ca cine crede in Dumnezeu e impostor,ci cel ce se recomanda ca fiind Dumnezeu sau cel care sustine ca el detine adevarul.Fiecare crede in ce vrea,atata timp cat nu ii afecteaza pe cei din jur,vorba aceea:"nu te poti kk in gustul(credinta) omului".
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde Tavi » 28 Sep 2017, 07:51

popescu dragos scrie:Sint un monarhist convins , asa ca NIHIL SINE DEO !
„Nimic fără Dumnezeu”. Aceasta a fost deviza monarhiei (române) de Hohenzollern.
Oare , marii Regi ai Romaniei erau si ei niste impostori deoarece credeau in Dumnezeu si in plus de asta isi aratau credinta ?
Baieti , sa nu amestecam credinta in Dumnezeu cu securistii imbracati in haine de popa care se plimba in limuzine scumpe !

Gandeste-te logic. Regii se asociau cu credinta fiindca acest lucru le era avantajos pentru mentinerea statusului quo. Cu cine erau sa se asocieze pe vremea cand existau regi in RO, cu democratia si principiile democratice?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Sly » 28 Sep 2017, 09:14

Tavi scrie:Gandeste-te logic. Regii se asociau cu credinta fiindca acest lucru le era avantajos pentru mentinerea statusului quo. Cu cine erau sa se asocieze pe vremea cand existau regi in RO, cu democratia si principiile democratice?

Logic si religie in aceeasi propozitie. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Sly » 28 Sep 2017, 09:18

popescu dragos scrie:Sint un monarhist convins , asa ca NIHIL SINE DEO !

Macar de si-ar da cu deo majoritatea si tot ar fi un castig mai ales cand mergi in metrou la ore de varf.
Chestia asta cu regalismul la romani nu am sa o inteleg niciodata,dar probabil ca vine de la dragostea asta nenaturala de tot ce este strainpe care o avem noi romanii.
Revenind la religie,este doar o gaselnita umana pentru ca masele sa poata fi controlate.
Daca citesti cu atentie ai sa vezi ca nimic din biblie nu este in interesul pulimii,lor li se spne doar ca vor fi fericiti dincolo....ca au de luat. :lol:
Restul este in favoarea a 1%
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine