Switch to full style
Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Jocurile Paralimpice de la Toronto !

26 Sep 2017, 13:51

canin scrie:Sly ai putea sa-ti dai delete la cont pentru acest comment ...nu ar fi nicio pierdere pentru forum!
................... SUNT CONVINSA CA NU AI RADACINI ROMANESTI!

Cum e cu patriotismul romanesc de la cei plecati sau vor sa plece din Ro si sa jure credinta reginei? Mercenarii pot fi eroi?
Cum e cu libertatea de opinie garantata de charterul Canadez ?

26 Sep 2017, 14:51

Capsunare ce tot indrugi acolo....vorbeam de niste romani si atata tot, raniti in conflicte armate!
Nu amesteca bauturile ca te doare capul!
Sly nu are decat sa se exprime cum doreste el....caci este un forum public si nu am vazut moderatori si admini care sa intervina vreodata ..... si nu-i inchide nimeni gura, indiferent ce ar spune e liber sa o faca bineinteles, insa asta nu inseamna ca nu putem da replici pe masura!
Raman la aceeasi parere ca postarea lui a fost jalnica!

26 Sep 2017, 17:26

capsunar scrie:
canin scrie:Sly ai putea sa-ti dai delete la cont pentru acest comment ...nu ar fi nicio pierdere pentru forum!
................... SUNT CONVINSA CA NU AI RADACINI ROMANESTI!

Cum e cu patriotismul romanesc de la cei plecati sau vor sa plece din Ro si sa jure credinta reginei? Mercenarii pot fi eroi?
Cum e cu libertatea de opinie garantata de charterul Canadez ?

Majoritatea au fost raniti in accidente sau trecand peste vreo mina.Nu cred ca a fost vreunul ranit in lupta.
Asta nu-i face cu nimic mai putin demni de respect sau de admiratie pentru eforturile pe care le depun acum ca sportivi insa ma deranjeaza etichetarea lor drept “eroi ai neamului”,eroismul asta al lor din punctul meu de vedere e pe acelasi nivel cu cel al unui macaragiu care cade de pe macara in timpul serviciului...risc al meseriei.
Daca astia sunt eroi ai neamului atunci Ecaterina Teodoroiu sau Penes Curcanul ce mai sunt?!
Se cam dilueaza eroismul in zilele noastre.

Sent from my iPhone using Tapatalk

26 Sep 2017, 19:42

Eu cred ca amandoi aveti dreptate.
Ce dracu cautam noi in belucistan, se se omoare intre ei pana ramane pustiu acolo.

Dar in acelasi timp suntem parte din niste intelegeri mai mari la baitii mai grei si mai smecheri decat noi.
Antrenamentul militar in zona si colaborarea cu NATO este o experienta buna.
Pana ce nu te frigi nu stii ce e focul.

Romania nu poate sa stea neutra cand avem vecini cu apucaturi mongolice la rasarit.

Tot respectful pentru acesti oameni care au varsat sange sau au murit sub steagul tricolor.

30 Sep 2017, 05:44

La prima participare în Jocurilor Invictus, echipa României a câștigat finala la tir cu arcul și a obținut medalia de aur, împotriva SUA. Cei trei militari care au obținut performanța remarcabilă sunt Team Romania prin Ionuț Butoi, Dorin Petruț și Nicușor Pegulescu. Ionuț Butoi, campionul național a câștigat medalia de argint, la individual. Militarii răniți din țara noastră au mai obținut și două medalii de bronz.
Răspunde