• Publicitate

Cine baga miliarde in Romania!

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Cine baga miliarde in Romania!

Mesajde Thrac92 » 20 Noi 2017, 21:26

Traiasca DIASPORA!

http://evz.ro/recordul-ultimilor-sapte- ... ra-11.html

Parazitii din parlamanet are trebui trimisi la cules de capsuni, at fi mult mai de folos pentru Romania.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Re: Cine baga miliarde in Romania!

Mesajde Sly » 20 Noi 2017, 22:17

Thrac92 scrie:Traiasca DIASPORA!

http://evz.ro/recordul-ultimilor-sapte- ... ra-11.html

Parazitii din parlamanet are trebui trimisi la cules de capsuni, at fi mult mai de folos pentru Romania.

Pai sa nu uitam ca noi i-am ales.
Oricum,ca nota pozitiva in ton cu articolul,daca nu erau ei (politicienii) poate nu plecau atat de multi romani afara si implicit nu mai intrau atatia bani in tara.Tot ca o nota pozitiva,articolul spune ca sumele au crescut ceea ce inseamna ca romanii castiga mai bine.
O observatie,tot din articol,se pare ca diaspora din Canada nu se prea inghesuie sa trimeata bani acasa...cel putin nu au fost in top,ma intreb ce denota asta?
Or fi romanii din Canada chitrosi,carpe-n p..a sau or fi din familii mai instarite si nu necesita sa trimita bani acasa?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde jean » 20 Noi 2017, 23:11

In Canada sunt 180 000 de romani care si-au declarat originile din care aproximativ 80 000 au venit dupa '89. Restul sunt urmasii celor veniti la sfarstul sec. XIX inceputul sec. XX, ai celor veniti in al doilea mare val dupa al doilea razboi si cei nascuti aici. Deci mai putin decat in celelalte tari listate.
In legatura cu politicienii iti dau drepatate. Daca faceau o politica decenta, daca coruptia nu ar fi ajuns la nivelul care toti il cunoastem foarte bine foarte putini am fi plecat si am fi produs de cateva ori mai mult decat a trimis diaspora.
Dar sunt multi de 'daca' si suntem unde suntem.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde bunicul » 21 Noi 2017, 03:20

In Europa cei mai multi romani merg sa munceasca si doar o parte din ei vor sa se stabileasca acolo. In acest fel legaturile cu tara, membrii de familie, proprietatile, sunt stranse si mare parte din banii castigati in afara se reintorc in tara. Cei care pleaca in Canada de regula raman definitiv acolo asa ca in Romania ajung doar ceva bani pentru ajutorarea parintilor ori altor membri de familie sau pentru plata taxelor si impozitelor pentru diverse bunuri, mai ales imobiliare ramase nevandute ori ceva împrumuturi ori asigurari facute anterior plecarii, iar treaba asta se practica im medie cam 5-10 ani după dobândirea noii cetatenii.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 22 ori

Mesajde canin » 21 Noi 2017, 07:25

Ai mare dreptate Bunicule! Si eu vad o diferenta intre cei ce pleaca in Canada (care urmaresc o rupere mai in concret de tara/mai putin bani retrimisi apoi in RO/relatii mai putin mentinute pe latura financiara) si cei care merg in UE (multi se reintorc ori mentin efectiv legatura cu tara: trimit bani, cumpara ori construiesc case in RO de la distanta etc..... si in final se reintorc in tara la agonisela lor ... ori raman in UE si investitiile lor financiare de-a lungul anilor/banii trimisi acasa intr-o forma sau alta se pierd in van).

Depinde de fiecare ce vrea sa faca pana la urma!

Pacat ca banii nu vin in RO si altfel (prin proiecte finantate de la EU de pilda..nerambursabili .....deh nu prea stim sa scriem proiecte ...ori se fura de nu ramane nimic in urma ...vezi parcuri facute la sat parasite, devastate de sateni, vezi N constructii de milioane de euro ridicate neutilizate: puncte de informare turistice in zone neturistive, vestita piata de peste ...unde nu se vinde peste, platformde de gunoi neutilizate ...deh ne place sa aruncam la marginea orasului/satului .... si exemple sunt o gramada! )

Chiar si cu banii veniti din diaspora tot saraci suntem (suntem cam la nivelul lui 2010) http://ec.europa.eu/eurostat/web/sdi/no-poverty ...si se pare ca cei care trimit bani construiesc case ...dar tot ca WC-ul in curte http://ec.europa.eu/eurostat/web/sdi/no-poverty :(
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 116 ori

Mesajde Sly » 21 Noi 2017, 09:27

Interesant este ca in articolul respectiv in pozitie fruntasa ca “expedienti” se afla si romanii din US...astia nu-s tot asa ca astia din Canada,adica stabiliti si inradacinati aici?

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Următorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine