• Publicitate

Cine baga miliarde in Romania!

Tot ce a fost, este si va fi Romania. Aceasta rubrica este deschisa comparatiilor intre Romania si alte tari si a diferentelor de trai si de mentalitati dintre ele. Este atat rubrica unde cei cu nostalgia locului natal pot schimba o vorba buna sau un gand frumos legate de locurile dragi din copilarie si tinerete, cat si locul analizelor diferentelor si oportunitatilor Romania-strainatate.
Răspunde

Re: Cine baga miliarde in Romania!

Mesajde bunicul » 21 Noi 2017, 11:04

[quote="Sly"]Interesant este ca in articolul respectiv in pozitie fruntasa ca “expedienti” se afla si romanii din US...astia nu-s tot asa ca astia din Canada,adica stabiliti si inradacinati aici?

E vorba in principal de numărul lor, in Canada cam 180 de mii, din care nici jumătate după 1990, iar in USA 870 de mii. In USA sunt se pare multi care doar muncesc temporar acolo ca in Europa.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 22 ori

Publicitate

Mesajde astalavistababy » 21 Noi 2017, 12:20

Va rog recititi articolul. Incercati sa intelegeti ce scrie acolo.
Articolul zice ca intre tarile care au primit un influx de bani de la diaspora, Romania este pe locul patru, dupa Portugalia, Polonia si UK. Articolul mentioneaza o suma TOTALA de bani intrati in tara. Atit. In continuare articolul mai zice citi romani traiesc in citeva tari din Europa si US. Atit. Nicaieri nu se zice ca cei din Italia au trimis mai multi bani ca cei din Spania, cei din Spania mai multi ca cei din Franta samd.

Nicaieri nu se pomeneste citi bani sint trimisi din fiecare tara, nicaieri nu exista un clasament. Canada nu este pomenita nicaieri, presupun pt ca are o populatie de romani f mica comparativ cu alte tari.

De unde scoateti ca din Canada s-au trimis mai putini bani ca din alte tari?
Nimic mai mult decit o noua voma a unora pe Canada.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde bunicul » 21 Noi 2017, 13:03

Articolul se referă la ”românii care muncesc în străinătate” și care au transferat sume de bani către familiile din România. Chiar dacă articolul nu dă date despre sumele intrate funcție de țările in care lucrează românii, asta nu inseamnă ca că este interzis să facem unele estimări. Cum cei mai mulți români din Canada sunt cetățeni sau rezidenți canadieni și au familiile acolo, unii chiar și părinții, e normal și logic că nu vor trimite în România aceleași sume de bani pe care le trimit cei care muncesc in Italia, Spania, Germania, Franța și care au case, pamanturi și mare parte din familie ; mai ales copiii, în România. Suma specificată în articol este mai mică decât cea reală pentru ca parte din cei care lucrează în UE vin acasă de sărbători sau în concedii ori la diverse ocazii ( nunti, botezuri, înmormântări) cu banii in buzunar.
Nu cred ca a avut cineva, dintre cei care au comentat intenția, de a arunca o ” vomă” pe Canada.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 22 ori

Mesajde capsunar » 21 Noi 2017, 13:17

bunicul scrie: Suma specificată în articol este mai mică decât cea reală pentru ca parte din cei care lucrează în UE vin acasă de sărbători sau în concedii ori la diverse ocazii ( nunti, botezuri, înmormântări) cu banii in buzunar.
Nu cred ca a avut cineva, dintre cei care au comentat intenția, de a arunca o ” vomă” pe Canada.

Atat timp cat nu ni se spune cum e calculata suma respectiva ( de ex daca cuprinde si sumele schimbate la casele de schimb de cei care vin cu banii in buzunar ) putem sa ne doam doar cu presupusul.
Multi romani din Ca si alte locuri le-au facut carduri la parinti asa ca ei nu mai trimit bani cu western sau moneygram.. si nu cred apare ca transfer. In Eu mai exista produse mai ieftine de transfer.
Chiar si asa e irelevant sa spui ca 1 milion din It au trimis mai multi bani ca 100 K din Ca. Ar trebui o suma medie pe persona ca sa putem comenta.
De remarcat ca UK e cap de afis.. o fi ca omanii au transferat enorm de multi bani din offshore?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde canin » 21 Noi 2017, 13:22

Sly scrie:Interesant este ca in articolul respectiv in pozitie fruntasa ca “expedienti” se afla si romanii din US...astia nu-s tot asa ca astia din Canada,adica stabiliti si inradacinati aici?

Sent from my iPad using Tapatalk

Mai Sly ...grosul banilor vine din tarile UE totusi ... las-o si tu mai moale o clipa!
Tu iti dai seama ...5 mil romani forta activa afara din RO.... tu-ti dai seama ca romanii astia sunt peste cei 4,1 mil in Quebec ...daca ar fi ramas in tara crezi ca eram peste Canada/Quebec/Ontario?... http://www.statcan.gc.ca/tables-tableau ... 6f-eng.htm ... prin tara mai avem vreo 4 mil forta activa si inca pe atat paraziti care nu muncesc!
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori

Mesajde Sly » 21 Noi 2017, 16:53

canin scrie:Mai Sly ...grosul banilor vine din tarile UE totusi ... las-o si tu mai moale o clipa!
Tu iti dai seama ...5 mil romani forta activa afara din RO.... tu-ti dai seama ca romanii astia sunt peste cei 4,1 mil in Quebec ...daca ar fi ramas in tara crezi ca eram peste Canada/Quebec/Ontario?... http://www.statcan.gc.ca/tables-tableau ... 6f-eng.htm ... prin tara mai avem vreo 4 mil forta activa si inca pe atat paraziti care nu muncesc!

Pai am spus eu altceva?
Am spus doar ca cei din Canada nu-s in top la expeditori.
Oricum v-ati zburlit degeaba sa salvati "onoarea" canaromanilor caci articolul spune doar pe unde-s aciuiti romanii nu si care era procentul de trimiteri...poate canadienii trimit cei mai multi bani si noi nu stim dar ca de obicei ati inhatat cu pofta momeala. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Romania, numai de bine