• Publicitate

2 ani in Europa - incep cu concluzia

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

2 ani in Europa - incep cu concluzia

Mesajde celalalt » 03 Ian 2011, 10:08

Dupa multi ani de trai in Canada tocmai am terminat un contract de 2 ani in Franta (ca inginer).
Nu am mai fost de ceva timp pe acest forum dar cand am intrat am vazut multe topice referitoare la comparatia Canada -Europa
Pot sa spun fara nici o indoiala ca :

Pentru barbatii necasatoriti (cum sunt si eu) este clar mai bine in Europa
Pentru familii si femei singure este mai bine in Canada.

Am mai fost si in alte tari europene vestice dar in Franta parca toate femeile indiferent daca sunt maritate sau nu, varsta,
ocupatie, sunt dispuse sa flirteze si in orice loc - la job, la cumparaturi, pe strada, in metrou...
In Canada cu greu intri in vorba cu o necunoscuta. In Paris marea majoritate a femeilor cu care am intrat in vorba s-au "prins" in
conversatie, si multe au raspuns pozitiv la invitatia la cafea facuta la o anumita zi ulterioara sau m-au sunat la numarul de telefon
care era pe cartea de vizita pe care le-am lasat-o. Unele m-au suntat peste luni de zile!

Datorita unei astfel de cunostinte intamplatoare am din ianuarie am un nou job mult mai bun si mai bine platit.

Acum sunt pe fuga. O sa continui alta data. Astept intrebarile voastre
celalalt
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: 2 ani in Europa - incep cu concluzia

Mesajde dnc2000ro » 03 Ian 2011, 11:18

Cu femeile e bine, deci.

Dar cum e cu vinul? Ca eu de cand am dat de Châteauneuf du Pape am devenit cam "accro" :rr:
Vive le Quebec libre et indépendant !
Bienvenu au zimigran' dans le pays des windshield scrapers
dnc2000ro
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Radu7777 » 03 Ian 2011, 11:49

deci dupa multi ani de trai in Canada si 2 ani in Franta (ca inginer) singura concluzie e ca femeile din Franta sunt mai comunicative ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Re: 2 ani in Europa - incep cu concluzia

Mesajde Gator » 03 Ian 2011, 12:21

celalalt scrie:Dupa multi ani de trai in Canada tocmai am terminat un contract de 2 ani in Franta (ca inginer).
Nu am mai fost de ceva timp pe acest forum dar cand am intrat am vazut multe topice referitoare la comparatia Canada -Europa
Pot sa spun fara nici o indoiala ca :

Pentru barbatii necasatoriti (cum sunt si eu) este clar mai bine in Europa
Pentru familii si femei singure este mai bine in Canada.

Am mai fost si in alte tari europene vestice dar in Franta parca toate femeile indiferent daca sunt maritate sau nu, varsta,
ocupatie, sunt dispuse sa flirteze si in orice loc - la job, la cumparaturi, pe strada, in metrou...
In Canada cu greu intri in vorba cu o necunoscuta. In Paris marea majoritate a femeilor cu care am intrat in vorba s-au "prins" in
conversatie, si multe au raspuns pozitiv la invitatia la cafea facuta la o anumita zi ulterioara sau m-au sunat la numarul de telefon
care era pe cartea de vizita pe care le-am lasat-o. Unele m-au suntat peste luni de zile!

Datorita unei astfel de cunostinte intamplatoare am din ianuarie am un nou job mult mai bun si mai bine platit.

Acum sunt pe fuga. O sa continui alta data. Astept intrebarile voastre

Muieri, that's it?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde donalt » 03 Ian 2011, 13:04

n-am fost in franta dar in Quebec si alberta femeile sunt orice numai usi de biserica nu. singura diferenta ar fi ca cele din alberta sunt mai inalte pe medie. in america de nord exista acel "political correctness" iar flirtul asa aiurea poate fi interpretat drept hartuire, barbatii sunt prudenti. altminteri viata in franta e un cosmar (opinia colegilor francezi de scoala in Quebec).
donalt
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde vasilache » 03 Ian 2011, 13:20

muieraticule :))
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori