• Publicitate

Hai sa comparam Franta cu Quebecul - Canada!

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Hai sa comparam Franta cu Quebecul - Canada!

Mesajde micro » 23 Mar 2012, 23:50

Buna!!! Hai sa comparam franta cu quebecul,poate cineva a locuit in franta ceva timp si a locuit si in Quebec.Eu sint de 6 ani in Montreal dar tot ma atrage franta am fost in vizita la cineva si mi-a placut mult,stau cu gindul sa plec sau nu.
micro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde radu1 » 24 Mar 2012, 06:08

Pai cum sa compari o tara cu o provincie...atunci de ce nu comparam Teleormanul cu California...?
Ville de Quebec
radu1
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 17 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde Sly » 24 Mar 2012, 07:59

Daca ai nevoie de comparatii eu zic ca e mai bine sa ramai aici,comparatiile sunt un fel de a te motiva sa faci ceva de care nu esti sigur iar in cazul unei mutari intr-o alta tara,s-ar putea sa regreti ulterior...desi eu personal merg pe principiul ca mai bine regret ceva ce am facu si nu ceva ce n-am facut dar as fi putut face. :lol:
Nu exista comparatii...daca iti place acolo,te duci acolo,cu totii privim lucrurile mult prea subiectiv pentru a face o alegere a locului unde vrem sa ne traim viata bazat pe niste comparatii aleatorii.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Radu7777 » 24 Mar 2012, 13:47

micro scrie:Eu sint de 6 ani in Montreal dar tot ma atrage franta am fost in vizita la cineva si mi-a placut mult,stau cu gindul sa plec sau nu.

ce te atrage in Franta ? cafenelele, boulangeriile, metroul din Paris ? sistemul de impozitare, politetea politistilor, piata muncii ? nu de alta, dar si pe mine ma atrag Austria, Germania si Elvetia, dar doar asa, in vizita ...
Sly scrie:Nu exista comparatii...daca iti place acolo,te duci acolo,cu totii privim lucrurile mult prea subiectiv pentru a face o alegere a locului unde vrem sa ne traim viata bazat pe niste comparatii aleatorii.

Sly, cine zice ca trebuie sa fie o comparatie obiectiva ? eu am zis intotdeauna ca-i inteleg pe cei carora le place in Romania, in Filipine sau in China, cu conditia sa nu faca comparatii obiective cu Canada si sa ajunga le dea pe plus (ca de exemplu sa spuna ca politistii canadieni sunt mai violenti decat cei români :lol:) ... atunci schimbam foaia
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 24 Mar 2012, 14:32

Radu7777 scrie:(ca de exemplu sa spuna ca politistii canadieni sunt mai violenti decat cei români :lol:) ... atunci schimbam foaia

Care politisti...toti politistii,cei implicati in cazuri de brutalitate ,ce comparam pe politistul canadian care a impuscat un om cu politistul roman care si-a luat bataie de la vreun interlop?
Cum se face comparatia aia "obiectiva" in care tie iti da niste rezultate in alb-negru?
Ce foaie schimbi?
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde LUCIACA » 29 Mar 2012, 15:34

Eu nu am fost in Franta, dar sotul meu, care a locuit la Paris 4 ani, si deja are 3 ani de cand locuieste( adica locuim cu toata familia) in Montreal ti-ar spune multe.El si pana acum tot mai spera sa plecam in Franta cu traiul. El imi povesteste despre aceasta tara ca de un colt de rai in care viseaza sa se reintoarca. Si aici am reusit multe, dar medicina slaba, scolile - la fel, iarna prea lunga si cultura sunt unele din motive. Emigrarea in Quebec a fost o initiativa a mea pe care el a acceptat-o, dar sa zic ca s-a obisnuit aici si ca-i place nu pot sa spun.
LUCIACA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Romani in Franta