• Publicitate

Hai sa comparam Franta cu Quebecul - Canada!

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Mesajde soundmaster » 02 Ian 2014, 14:09

paca06 scrie:soundmaster, daca te intereseaza, iti pot da informatii cu privire la relocare in regiunea Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Se cer ingineri (electronica, electrotehnica, informatica etc). Salariile sunt comparabile cu Quebecul. Avantejele zonei sunt un climat foarte clement, marea Mediterana la picioare, Alpii la 1 ora, legaturi aeriene cu toate marile orase europene, si nu numai. In plus, daca esti legat de Romania (famile, prieteni etc), sunt zboruri foarte ieftine spre Bucuresti (Blueair face cam 2 ore).

Vezi ca am deschis un nou topic, pentru cine e interesat. Daca tu vrei sa alegi Quebecul, bafta multa pe acolo. Eu l-am incercat deja, deci pot sa fac o comparatie personala, dar totusi pertinenta, zic eu.

Nu am sa mai raspund pe acest topic pentru ca nu pot face o comparate atat de generala, precum Qc-Fr.

Poti sa ma intrebi tot ce vrei tu: acte, joburi, imobiliare, locuri de vizitat, plaje, restaurante, drumetii montane, etc.

Merci mult. La multi ani!
Daca esti in Franta, da-mi un mesaj privat
Merci
soundmaster
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde L'étranger » 14 Ian 2014, 07:41

Asa deci....Franta o taiem de pe lista....tot in NZ e mai bine!....100% natural, 4 mil de locuitori pt o suprafata cat a Romaniei, carnea de miel si vinul la discretie...politistii nici macar nu au pistoale pt ca e liniste si civilizatie
Vrei sa ai de 2 ori mai multi bani? Pune-i in fata oglinzii ! :)
L'étranger
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Re:

Mesajde tsunami » 20 Ian 2015, 14:44

L'étranger scrie:Asa deci....Franta o taiem de pe lista....tot in NZ e mai bine!....100% natural, 4 mil de locuitori pt o suprafata cat a Romaniei, carnea de miel si vinul la discretie...politistii nici macar nu au pistoale pt ca e liniste si civilizatie

daca vrei slujbe bune, ... parca tot franta e mai buna, comparata cu noua zeelanda
4 milioane de oameni e un avantaj, dar e si o povara. totul e mai scump, volumul de vanzari mai mic...

eu am taiat australia de pe lista si statea mult mai bine decat noua zeelanda ca nivel de trai
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Re: Hai sa comparam Franta cu Quebecul - Canada!

Mesajde Isostar » 10 Feb 2015, 14:26

Depinde de prioritati... Cu atatia munti pe acolo (NZ) si sosele care ii taie in lung si lat, ia gandeste-te ce ture bagai cu moto.... Desigur, daca aveai bani sa-ti permiti un moto.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Re: Hai sa comparam Franta cu Quebecul - Canada!

Mesajde tsunami » 10 Feb 2015, 14:37

Isostar scrie:.... Desigur, daca aveai bani sa-ti permiti un moto.

you got the point now...
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Anterior

Înapoi la Romani in Franta