• Publicitate

Pentru cine e interesat de regiunea PACA - Franta

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Pentru cine e interesat de regiunea PACA - Franta

Mesajde paca06 » 02 Mai 2013, 14:55

Salutare tuturor,

sunt venit de la inceputul anului in regiunea Provence-Alpes-Côte d'Azur (Franta) si sunt dispus sa raspund intrebarilor celor care sunt interesati de o eventuala relocare.
paca06
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Publicitate

Mesajde nicolaus » 04 Mai 2013, 11:35

Buna ce relatii poti sa dai ? :shock: unde locuiesti si noi sintem din Canada si tot in PACA stam de 1 luna si...ce mica e lumea .....poate sintem aproape si nu se stie
nicolaus
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde paca06 » 05 Mai 2013, 06:10

Salut nicolaus, pentru moment m-am stabilit in Sophia Antipolis, pentru a fi mai aproape de servici (5 minute, pe jos :)) si de complexul Nautipolis (www.nautipolis.fr). Sufar de o afectiune a colanei si trebuie sa inot des, asa ca, atunci cand ies de la munca, trec pe acolo sa fac niste bazine si sa ma relaxez la sauna.
Zona am inceput sa o explorez destul de mult. Am vizitat deja mare parte a coastei si asta iarna mi-am petrecut multe weekenduri in Alpes du Sud, la ski. E superb.
La clientul pentru care lucrez e plin de ingineri romani (Amadeus se numeste firma). Sophia Antipolis este un oras foarte cosmopolit. Nu am simtit deloc xenofobie.
paca06

Buna

Mesajde nicolaus » 06 Mai 2013, 14:38

Noi locuim de 1 luna in Antibes ,avem o fata de 13 ani si este la lic.international Sophia Antipolis este un pic dificil cu joburile aici in zona sotia asistenta dentara [ diploma Canada-Calgary] eu tehnician in Ro. am locuit in Calgary 7 ani si ne-am gindit sa venim mai aproape de tara [ nu stiu daca am facut bine ] o fi el frumos dar frumusetea trebuie intretinuta cu bani iar banii trebuie sa ai unde sa-i faci...oricum speram ca vom reusi sa mergem inainte si aici macar jumate cum am facut-o in Calgary.Multumesc foarte mult de raspuns si multa sanatate din partea noastra.Laurentiu
nicolaus
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Re: Buna

Mesajde paca06 » 07 Mai 2013, 02:31

Zona e destul de dinamica din pdv economic. Bine eu am venit direct la un job aici, gasit pe Internet.
Stiu ca e plin de dentisti aici (chiar si romani :) deci probabil ca e cerere de asistenti. Tu pe ce domeniu esti tehnician? Sunt firme de inginerie in Sophia Antipolis, chiar si in Nice. Antibes e cam oras-dormitor, dupa parerea mea, nu stiu daca sunt multe oferte pe acolo.

E adevarat ca tehnopolul din Sophia e axat mult pe informatica, dar e plin de oferte adiacente. Stiu ca francezii sunt impresionati de experienta de lucru NAmericana. Nu am inteles de ce, ca procesele sunt la fel, insa daca asta lucreaza in avantajul nostru ... de ce nu? :D
paca06

Mesajde paca06 » 07 Mai 2013, 05:37

Uite nr. de tel. si adresa mail al unui dentist roman: 0493315251, [email protected]. Poate cunoaste pe cineva din breasla care are nevoie de un asistent. Are cabinet in St-Laurent du Var.
O cheama Dragut Claudia.
paca06

Următorul

Înapoi la Romani in Franta