• Publicitate

Pentru cine e interesat de regiunea PACA - Franta

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Re: Pentru cine e interesat de regiunea PACA - Franta

Mesajde paca06 » 15 Ian 2016, 13:35

Tavi scrie:
Petrica Rusu scrie:Nu stiu daca ai remarcat, dar eu nu sunt nici pro-Canada. De fapt nu sunt pro nimic. Fiecare loc are avantaje si dezavantaje, depinde de fiecare unde isi gaseste locul.

Subscriu. E un fel de piramida a lui Maslo si asta cu locurile de trai. Mai întâi e burta plina, casa, mașina, pe urma locul in societate, pe urma clima, modalitățile de petrecere a timpului liber, șansele de a găsi parteneri viabili de discuție/hobby.

Exact, ai inteles totul. Din pacate, dupa ce vad pe forum (sectuinea joburi, intrebari despre mancare etc) romanii sunt (inca) la baza piramidei, dar nu prea le place sa o admita. In lista pe care am pus-o papica era doar una dintre multele (as putea sa dau sute de exemple, dar nu am timp, poate alta data) fatete (minore, dupa mine) pe care le discutam. Pacat, nu o sa ridicam capul ca natie pana nu o sa ne dam seama ca meritam mai mult.
paca06
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 15 Ian 2016, 13:38

Petrica Rusu scrie:Am spus doar ca pt mine Franta a reprezentat o experienta mai proasta decar cea din Quebec si ca nu m-am descurcat cu 100 de euro pe luna sa mananc 2 persoane cum spune el etc. Daca nu as fi locuit acolo nu as mai fi zis nimic..., dar nu mi se pare totusi normal sa nu-mi spun parerea. Am spus de la inceput ca nu vreau sa polemizez cu el pe comparatii Quebec-Paca, dar cred ca am dreptul la o parere in momentul in care un utilizator gen floribadoiu intreaba despre viata din FRanta, cheltuieli etc.

Franța ta s-ar putea sa fie diferita de Franța lui, fiindcă Franța e mare.
La fel, Canada e diferita de la est la vest, și de la sudul ei și pana la nord. Exista similitudini, dar și diferențe. La fel și oamenii - au aspirații diferite. Si atâta cat aspirațiile unora nu ii deranjează pe ceilalți, ultimii n-au de ce sa ii atace pe primii.
De pilda eu am locuit&lucrat în Germania. Am lucrat în domeniul meu din prima zi, de fapt organizația respectiva m-a dus acolo. Salariu foarte bun după standardele de acolo. Nu am avut nicio secunda impresia ca as fi discriminat nici profesional și nici social, dar nu am luat cuvântul când cineva de mai sus se exprima negativ la adresa Germaniei în general, fiindcă am considerat ca poate experienta mea nu e una reprezentativa, limba lor fiind și limba mea materna și deoarece e o penurie de personal în domeniul meu.

Însa afirmația asta cum ca "în Franța nu sunt joburi" am întâlnit-o foarte des în Canada, și cum am avut prilejul sa călătoresc relativ mult în Franța în ultimii ani am întrebat discret care-i treaba. Daca e sa însumez răspunsurile, rezultatul e ca exista excedent de personal în anumite profesii și zone, dar ca exista și oportunități, în aproape egala măsura, atât interne cat și externe.

De fapt, mărturisesc ca nici nu înțeleg foarte bine care sunt expectantele unora privind existenta joburilor. O lipsa acuta și generalizata de personal? Joburi bune pe toate drumurile? Salarii mai mari decât lista de skills-uri solicitate? Imposibil. Si din punct de vedere economic, daca ar sta asa lucrurile, situația n-ar putea dăinui decât foarte vremelnic (ex. situației din Alberta, când cu câțiva ani în urma orice angajat semi-calificat câștiga six figures). Prin 2011 am zburat cu jobul foarte des intre BC si NS și când erau escale la Calgary era plin avionul AB<->NS de oameni care lucrau 2 săptămâni din fiecare 4 (2 on, 2 off) și care la o "tura" făceau cate $10000. La fel, în BC înainte de a se închide, angajații (fără măcar liceu) la pulp mills câștigau și $50/h, și asta cu ani în urma, când dolarul era mai mare și cheltuielile vieții mai mici. Dar, s-a dus și pleașca respectiva. Nu cred ca asta ar trebui sa ne dorim. Sustenabilitatea e mult mai importanta.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Petrica Rusu » 15 Ian 2016, 13:52

paca06 scrie:
Ce ai lucrat prin Fr,UK, Qc si On? SIncer, te admir.

Vad ca revii la partea cu papica ... imi place sa cred ca aspiram la mai mult.
Nu am spus ca EU ma descurc cu aceasta suma, ca nu am fost niciodata, din fericire, in situatia resspectiva ... insa e o realitate ca minimul cu care se poate manca decent in Fr este 100€. Am mai spus-o, e lucru care se poate cerceta simplu, nu stiu de ce insisti. Cine vrea sa verifice, sa se uite pe internet, la flyerele supermarketurilor principale. Nu am timp de asa ceva.
De fapt, la mine PERSONAL, in acest moment salariul e mai mare in Fr, dar pot sa zic ca a fost/e o conjunctura. In mod normal (sunt siteuri pe net, fiecare isi poate face comparatia in liniste, singur), ar trebui sa fiu tot pe acolo. In plus, unii mai si evolueaza in cariere...

Cazarea si mancarea sunt primele 2 lucruri la care oricine se gandeste in momentul in care primeste o oferta de job undeva si vrea sa se relocheze. Pt ca daca salariul abia iti ajunge pt astea, poti sa ai tu 5 munti si 7 mari lanaga job ca nu te prea ajuta. Am insistat pe chestia respectiva pt ca eu in zona in care am stat Franche-Compté nu am reusit niciodata sa cheltuiesc 100 euro pe mancare pt 2 persoane. Daca tu ai reusit inseamna ca la voi e mai ieftin, nu stiu ce sa zic. La mine in momentul actual salariul este de 2.67 de ori aici fata de colegii mei din Franta care au aceeasi vechime ca si mine, considerat exact pe schimbul valutar CAD/Euro de azi. Inainte era de 3 ori mai mare, dar deh. Si nu e nici o conjunctura, astea-s salariile aici si acolo, sa zicem ca aici totusi am un pic salariul mai mare decat media din domeniu cu aceeasi vechime. Dar de 2 ori tot e mai mare. Detalii despre cu ce ma ocup, unde... le discut pe privat.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde paca06 » 15 Ian 2016, 13:55

Petrica Rusu scrie:
Tavi scrie:
Petrica Rusu scrie:Nu stiu daca ai remarcat, dar eu nu sunt nici pro-Canada. De fapt nu sunt pro nimic. Fiecare loc are avantaje si dezavantaje, depinde de fiecare unde isi gaseste locul.

Subscriu. E un fel de piramida a lui Maslo si asta cu locurile de trai. Mai întâi e burta plina, casa, mașina, pe urma locul in societate, pe urma clima, modalitățile de petrecere a timpului liber, șansele de a găsi parteneri viabili de discuție/hobby.

Ceea ce nu înțeleg eu e de ce, dacă cineva găsește un loc unde ii place (fie el si Cuba, America de Sud, sau mai ales doamne ferește România), se găsesc imediat aici pe forum o mini-armata de decorticatori in patru ai firului de par, care ii "explica" ei "mulțumitului" cum ca nu-i chiar asa. E cam la fel de productiv ca a-i spune cuiva ca partenerul sau de viata e urat, sau prost, sau ambele. Cui bono?

Eu nu am absolut nimic cu Paca ca lui e okay in Franta. Am spus doar ca pt mine Franta a reprezentat o experienta mai proasta decar cea din Quebec si ca nu m-am descurcat cu 100 de euro pe luna sa mananc 2 persoane cum spune el etc. Daca nu as fi locuit acolo nu as mai fi zis nimic..., dar nu mi se pare totusi normal sa nu-mi spun parerea. Am spus de la inceput ca nu vreau sa polemizez cu el pe comparatii Quebec-Paca, dar cred ca am dreptul la o parere in momentul in care un utilizator gen floribadoiu intreaba despre viata din FRanta, cheltuieli etc.

Ok, inteleg ca TU nu te-ai descurcat si iti versi un pic oful pe aici (imi permit sa speculez un pic, imi cer scuze daca chiar nu e asa, dar faptul ca eziti sa dai anumite amanunte m-au facut sa cred ca asa e). E dreptul tau, atat timp ca tonul ramane civilizat.
Poti sa discuti si despre celelate aspecte pe care le-am spus lui floribadoiu? Am gresit/mintit undeva? AI ceva constructiv de zis la lista data de mine? SUnt deschis la orice informatie.
paca06

Mesajde Tavi » 15 Ian 2016, 14:04

Petrica Rusu scrie:Cazarea si mancarea sunt primele 2 lucruri la care oricine se gandeste in momentul in care primeste o oferta de job undeva si vrea sa se relocheze.

Doar daca persoana respectiva vine cu buzunarele goale si daca nu si-a facut temele ptr. acasa (privind living expenses). Altfel de ce te-ai reloca??

Petrica Rusu scrie:Pt ca daca salariul abia iti ajunge pt astea, poti sa ai tu 5 munti si 7 mari lanaga job ca nu te prea ajuta.

Ce descrii tu aici e imigratie economica, bottom rung. paca06 s-a mutat in Franta "la mai bine". A facut cum s-ar spune o alegere informata din majoritatea punctelor de vedere. De multe ori si negocierea unui salariu merge altfel cand esti "cu burta plina" si "cu temele facute".

De 3x salariul in QC fata de Franta? Cool, congrats! Si 2.5x e bine. Desigur, daca e vorba de aceeasi pozitie si responsabilitati si marime de organizatie.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde paca06 » 15 Ian 2016, 14:07

Exact, Tavi. Partea cu joburile este atat de relativa, ca eu nu inteleg de ce mai pun unii intrebari. Totul se gaseste azi pe Internet. Eu pot, daca stiu, sa raspund la unele intrebari detaliate, si astfel sa salvez timp celor care au nevoie.
Cat priveste mentalitatea in Fr, dau ex meu. Poate e unul fericit, poate nu, nu stiu. Deci: gasit job DIRECT din Ca, pe Internet, interviu prin telefon, luat avion si ... gata. Ah, un lucru simlpatic: actele au fost facute pe cetatenia romana (cea mult hulita). Cea canadiana, nu da mari drepturi de munca pe aici ...
Cam cum decurge o recrutare prin Qc/Ro/DE (ma rog, fiecare pune locul d e unde vine)?

Ex tau cu Ab si cu joburile banoase de acolo ma face sa ma gandesc la o experienta personala, dar cu talc. Am prins un contracct in Monaco (bine platit) si in firma respectiva era o ambianta de inmormantare (fete triste, vorbe in soapta, capte plecate, atmosfera grea etc). Eu, vesel tot, pauza de masa o petreceam la plaja, totul curat, aranjat, parfumuri fine, rusoaice cu picioare lungi, iahturi deh, Monaco. Si apoi am inteles ... doar unul din 3 birouri mai erau ocupate in firma aia (multinationala mare). Sectorul respectiv fusese lovit de o super recesiune si efectiv au dat 2/3 din personal afara ... deci groaznic. Plus ca cei ramasi traiau cu frica ca ei sunt urmatorii pe lista. De ce zic asta. Vad ca se tot intreaba de joburi. Eu cred ca fiecare ar trebui sa isi creasca cat mai mult competentele, in asa fel incat sa negocieze mai bine la salariu si , in caz de concediere sa isi gaseasca repede; deci nu sa intrebe;, unde "se angajeaza", "ce merge" AZI, pentru ca ce merge azi, maine poate sa nu mai mearga.
paca06

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Franta