• Publicitate

Pentru cine e interesat de regiunea PACA - Franta

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Re: Pentru cine e interesat de regiunea PACA - Franta

Mesajde paca06 » 15 Ian 2016, 14:36

Petrica Rusu scrie:Cazarea si mancarea sunt primele 2 lucruri la care oricine se gandeste in momentul in care primeste o oferta de job undeva si vrea sa se relocheze. Pt ca daca salariul abia iti ajunge pt astea, poti sa ai tu 5 munti si 7 mari lanaga job ca nu te prea ajuta. Am insistat pe chestia respectiva pt ca eu in zona in care am stat Franche-Compté nu am reusit niciodata sa cheltuiesc 100 euro pe mancare pt 2 persoane. Daca tu ai reusit inseamna ca la voi e mai ieftin, nu stiu ce sa zic.

Traim in occident, imi place sa cred ca mancarea nu este o problema pentru nimeni. Deci chiar si cu 2 X salariu minim, doua persoane cred ca pot sa profite de frumusetile zonei, dupa ce isi platesc o chirie, utilitati si mancare. Tu prezinti ceva subiectiv, eu am spus ca se poate (la minim), lucru verificabil.
Personal, la SM nici nu ma uit la preturi (idem in Qc), ca doar nu bag in carut caviar sau mai cine stie ce minunatie. Tot o rosie, un cartof, o varza, o carnita, un fruct etc.

Petrica Rusu scrie:La mine in momentul actual salariul este de 2.67 de ori aici fata de colegii mei din Franta care au aceeasi vechime ca si mine, considerat exact pe schimbul valutar CAD/Euro de azi. Inainte era de 3 ori mai mare, dar deh. Si nu e nici o conjunctura, astea-s salariile aici si acolo, sa zicem ca aici totusi am un pic salariul mai mare decat media din domeniu cu aceeasi vechime. Dar de 2 ori tot e mai mare. Detalii despre cu ce ma ocup, unde... le discut pe privat.

Asta e situatia generala conform calculatoarelor de salarii din Fr si Qc? Sunt sceptic, dar daca zici, nu pot decat sa te cred. Lucrezi pe o nis(h)a? Pare f interesant. Ce post e si ce vechime?
paca06
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 15 Ian 2016, 15:04

Tavi scrie:
Petrica Rusu scrie:Cazarea si mancarea sunt primele 2 lucruri la care oricine se gandeste in momentul in care primeste o oferta de job undeva si vrea sa se relocheze.

Doar daca persoana respectiva vine cu buzunarele goale si daca nu si-a facut temele ptr. acasa (privind living expenses). Altfel de ce te-ai reloca??

Petrica Rusu scrie:Pt ca daca salariul abia iti ajunge pt astea, poti sa ai tu 5 munti si 7 mari lanaga job ca nu te prea ajuta.

Ce descrii tu aici e imigratie economica, bottom rung. paca06 s-a mutat in Franta "la mai bine". A facut cum s-ar spune o alegere informata din majoritatea punctelor de vedere. De multe ori si negocierea unui salariu merge altfel cand esti "cu burta plina" si "cu temele facute".

De 3x salariul in QC fata de Franta? Cool, congrats! Si 2.5x e bine. Desigur, daca e vorba de aceeasi pozitie si responsabilitati si marime de organizatie.

Pai nu ma refeream la o persoana care vrea sa se relocheze undeva, aplica pt joburi, primeste oferta etc. Prima chestie banuiesc pe care o intrebi e legat de cat iti ramane net in mana, cat e chiria si cam cat e mancarea, nu? Si era vb de o relocare spre "la mai bine", nu la mai rau. Cand am ales Quebec over UK exact comparatiile astea a trebuit sa le am in minte. Chiria la Londra e ceva mai scumpa decat aia din Quebec. Iar calculul il faceam la o rata de 2 la 1, adica cat a fost rata pana pe la criza... :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Petrica Rusu » 15 Ian 2016, 15:07

paca06 scrie:
Ok, inteleg ca TU nu te-ai descurcat si iti versi un pic oful pe aici (imi permit sa speculez un pic, imi cer scuze daca chiar nu e asa, dar faptul ca eziti sa dai anumite amanunte m-au facut sa cred ca asa e). E dreptul tau, atat timp ca tonul ramane civilizat.
Poti sa discuti si despre celelate aspecte pe care le-am spus lui floribadoiu? Am gresit/mintit undeva? AI ceva constructiv de zis la lista data de mine? SUnt deschis la orice informatie.

Lol, pai daca astea erau salariile, cum adica nu m-am descurcat? Tocmai ca m-am descurcat, am plecat undeva unde erau mai bune :) Sau ar fi trebuit sa-mi schimb domeniul, la asta nu m-am gandit :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde paca06 » 15 Ian 2016, 15:27

Petrica Rusu scrie:Cazarea si mancarea sunt primele 2 lucruri la care oricine se gandeste in momentul in care primeste o oferta de job undeva si vrea sa se relocheze. Pt ca daca salariul abia iti ajunge pt astea, poti sa ai tu 5 munti si 7 mari lanaga job ca nu te prea ajuta. Am insistat pe chestia respectiva pt ca eu in zona in care am stat Franche-Compté nu am reusit niciodata sa cheltuiesc 100 euro pe mancare pt 2 persoane. Daca tu ai reusit inseamna ca la voi e mai ieftin, nu stiu ce sa zic. La mine in momentul actual salariul este de 2.67 de ori aici fata de colegii mei din Franta care au aceeasi vechime ca si mine, considerat exact pe schimbul valutar CAD/Euro de azi. Inainte era de 3 ori mai mare, dar deh. Si nu e nici o conjunctura, astea-s salariile aici si acolo, sa zicem ca aici totusi am un pic salariul mai mare decat media din domeniu cu aceeasi vechime. Dar de 2 ori tot e mai mare. Detalii despre cu ce ma ocup, unde... le discut pe privat.

Vorbesti de salariu de baza sau aduni si ce mai faci cand esti on call + indemnitati kilometrice etc? Ca asa, ies si eu tot pe acolo, dar invers, insa decizia de a veni in sudul Fr am luat-o pe criterii care nu au absolut nimic de a face cu salariul. Oricum, nu putea sa fie prea mic :). De ex am primit oferte mai bune din Paris (cand inca eram in Qc) si le-am refuzat frumos. Motivul a fost simplu: sa schimb 3 ore de commute pe drumuri de kko in Mtl cu 3 ore intr-un metro/RER de kko in Paris ... nu, mersi :).

Oricum, cred ca de la un venit in sus (nu pot pune cifre ca e relativ, ddesi suma trebuie sa fie totusi maricica), incep sa primeze alte lucruri. Cam ce a explcat Tavi mai "tehnic" cu piramida lui Maslow.
paca06

Mesajde Petrica Rusu » 15 Ian 2016, 15:37

paca06 scrie:Vorbesti de salariu de baza sau aduni si ce mai faci cand esti on call + indemnitati kilometrice etc? Ca asa, ies si eu tot pe acolo, dar invers, insa decizia de a veni in sudul Fr am luat-o pe criterii care nu au absolut nimic de a face cu salariul. Oricum, nu putea sa fie prea mic :). De ex am primit oferte mai bune din Paris (cand inca eram in Qc) si le-am refuzat cu frumos. Motivul a fost simplu: sa schimb 3 ore de commute pe drumuri de kko in Mtl cu 3 ore intr-un metro/RER de kko in Paris ... nu, mersi :).

Oricum, cred ca de la un venit in sus (nu pot pune cifre ca e relativ, ddesi suma trebuie sa fie totusi maricica), incep sa primeze alte lucruri. Cam ce a explcat Tavi mai "tehnic" cu piramida lui Maslow.

Exact vb strict de salariul de baza. Am mai facut consulting on the side dar asta nu am pus-o la socoteala.
Pai si in UK e la fel, daca vrei chirie mai ieftina cam trebuie sa faci commuting. Nici eu nu iau decizii de relocare decat daca merita. Daca oferta e de 3 ori mai mare zic ca e okay. Cine stie daca si oferta ta din Paris era de 3 ori mai mare poate te mai gandeai :) Nu e rau nici Parisul ala, dar inteleg alegea cu mare si munte ca si mie imi place natura :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde paca06 » 15 Ian 2016, 15:41

Super tare. Nu e vorba totusi de o nisa? Ca la 3x ar emigra jumatate din Fr in Qc/Tadjikistan/unde vrei tu :) Si cred ca si invers lol

PS chiar imi cer scuze daca am gresit. Cand cineva imi raspunde evaziv, ma gandesc ca ceva e fishy, de aici si ideile mele.

Ar fi bine sa iti pui istoria pe forum (cred ca e o sectiune dedicata). Vezi tu, nu dai nume si numere de telefon, ca sa iti pastrezi intimitatea :). Cred ca orice roman si-ar dori sa aiba ce ai tu, un salariu de 3x mai mare ca in Fr, unde deja sunt bune ... Bravo :bounce:

O intrebare (nu ma pot abtine) :) Ai facut un transfer de job intern Fr-> Qc, la o multinationala, sau te-zi dus acolo, ai cautat si ai gasit ceva echivalent ? Ti-a luat mult sa gasesti jobul?
paca06

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Franta