• Publicitate

Rhône-Alpes 74 sau frontalier in Haute-Savoie

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Rhône-Alpes 74 sau frontalier in Haute-Savoie

Mesajde Artemis » 23 Mar 2014, 17:36

Buna,

Locuiesc de 2,5 ani in Franta (Gaillard 1,5 ani si apoi Ambilly 1 an), dupa cateva luni in Geneva - Elvetia unde lucrez din iulie 2011.
As dori sa impart impresii despre viata de frontalier, mai ales cu alti romani veniti din Canada. Eu inca fac naveta la fiecare doua luni aproximativ in QC.
As dori sa stiu daca sunt romani care au venit cu adolescenti din Canada in Franta sau Elvetia si cum s-au acomodat copiii in Europa.
Am doi copii care si-au petrecut foarte bine vacantele prelungite aici, fata a fost si la scoala in Geneva, totul e ok dar pana la urma vor in Canada. Pentru mine si implicit pentru copii totul ar fi cu multe plusuri aici fata de Canada unde am stat 8 ani si continui sa merg foarte frecvent, deci sunt la zi cu evenimentele de acolo.
Nu am lichidat nimic acolo dar viata pe doua continente e foarte costisitoare si obositoare.
In fine, nu denigrez Québecul unde mi-am crescut copiii dar Elvetia mi-a dat o sansa profesionala imensa iar Franta mi-a oferit conditii de viata corecte si confortabile. Si toate astea pe baza documentelor romanesti iar Romaniei nu ii ofer nimic din rezultatele eforturilor mele.
Nu pot sa spun decat ca daca aveti un plan incercati-l, merita macar pentru o experienta in plus. Fara plan, poate e mai greu.
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 24 Mar 2014, 11:27

Felicitari pentru ceea ce pare (din descrierea ta) o relocare reusita.

In ceea ce ii priveste pe copii, ceea ce am auzit de la altii care au facut pasul e ca celor mici le place mai mult in Canada fiindca scoala e mai putin solicitanta. Tu ca parinte evident preferi fie o scoala "for fun" si unde toti primesc premii "de participare", fie te uiti inainte mai departe si ii impingi mai tare din spate acum vizand rezultate superioare in viitor.

De curiozitate, de ce ti-ai pastrat si domiciliul din Canada, daca (cel putin in prezent) locuiesti peste ocean? Nu e prea costisitor? Sau e decontat de angajator?

Mult succes in continuare!
Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Artemis » 27 Mar 2014, 05:55

Tavi scrie:
Felicitari pentru ceea ce pare (din descrierea ta) o relocare reusita.

Multumesc, da, totul ar putea fi foarte bine daca ar fi si copiii aici. Proiectul meu a fost in mare parte profesional la inceput, initial nu am avut intentia de a ma reloca cu orice pret.

In ceea ce ii priveste pe copii, ceea ce am auzit de la altii care au facut pasul e ca celor mici le place mai mult in Canada fiindca scoala e mai putin solicitanta. Tu ca parinte evident preferi fie o scoala "for fun" si unde toti primesc premii "de participare", fie te uiti inainte mai departe si ii impingi mai tare din spate acum vizand rezultate superioare in viitor.

Fata mea a fost doua trimestre la scoala in Geneva si nu i s-a parut foarte foarte diferit, chiar uneori gasea ca era mai simplu ca in Canada. Nu scoala a fost motivul intoarcerii, a fost un mic capriciu si distanta de fratele ei. Tatal lor nu a fost de acord ca fiul meu sa plece din Canada.

De curiozitate, de ce ti-ai pastrat si domiciliul din Canada, daca (cel putin in prezent) locuiesti peste ocean? Nu e prea costisitor? Sau e decontat de angajator?

Cum am scris mai sus, planul a fost pur profesional la inceput si pana nu am avut elemente care sa imi garanteze perspective clare aici pe termen lung, nu am vrut sa lichidez nimic. Acum, copiii fiind in QC, e locul unde ne reunim si unde ei au un sentiment de atasament, sarbatorile, aniversarile au fost petrecute la mine in cea mai mare parte.
Bineinteles ca e costisitor, nu-mi deconteaza nimeni nimic, dar am nevoie de un loc al meu si al copiilor in acelasi timp. Am si un caine care a fost si el un an jumate in Europa dar l-am lasat dupa Craciun in Canada.
In conditiile astea, eu imi distribui zilele de vacanta, recuperari si alte zile libere pentru a petrece in Canada o parte din timpul cat copiii sunt la scoala, apoi sunt ei care au venit in Europa pe perioada vacantelor lor. Am facut cateva iesiri aici dar inca nu apreciaza sansa pe care o au de a vizita si cunoaste si alte culturi, vad ca mai important pentru ei acum sunt activitatile printre colegii de acolo. Bineinteles ca ar fi putut foarte bine sa se adapteze aici si mai tarziu ar fi descoperit beneficiile dar nu sunt pregatiti sa faca efortul de a iesi din obisnuintele quebecoase.
Deocamdata continuam asa, vom vedeace va mai fi.

Mult succes in continuare!

Merci!
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Sly » 27 Mar 2014, 10:33

Multa bafta Artemis.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde coraampean » 28 Mar 2014, 06:54

Mult succes, Artemis ! si felicitari pt obtinerea postului ! poti sa ne spui in ce domeniu lucrezi ? din cate am vazut, cel mai usor este sa faci cariera peste ocean, back to Europe, daca esti in IT sau sanatate (asistent medical sau dr).
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Artemis » 28 Mar 2014, 18:02

Sly scrie:Multa bafta Artemis.

Multumesc!
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...