• Publicitate

Rhône-Alpes 74 sau frontalier in Haute-Savoie

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Re: Re:

Mesajde xplaur » 05 Aug 2015, 12:34

Artemis scrie:...

Bun, am citit subiectul, am prins ideea: cand lucrurile mai putin placute au inclinat balanta, ai luat decizia sa cauti succesul/linistea/whatever.... in alta tara si asta e de toata lauda! Eu, in schimb, as fi curios daca exista cazuri in care lucrurile bune/obiectivele atinse au inclinat balanta si, totusi, lucrurile marunte, care fac viata interesanta si care nu "cantareau greu" au dus totusi la o relocare?
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Re: Rhône-Alpes 74 sau frontalier in Haute-Savoie

Mesajde mikemike » 05 Aug 2015, 21:18

Merci Artemis pentru infos, ma ajoută sa-mi fac o idee mai clară despre noua mea destinație :) . Vara viitoare as vrea sa aterizez in Europa , deci ar pica tocmai bine cu eliminarea restricțiilor pentru romani. Sper sa nu le vine alte idei si sa prelungească din nou ... :lol:
Eu sunt inginer - proiectare pe calculator- de profesie, sper a găsesc repede un job.
As mai avea o întrebare te rog, ca nou venit in Elveția e greu sa găsești o prima locuință de închiriat? Ma refer dacă proprietarul îți cere sa ai o istorie de credit? trebuie sa garanteze cineva pentru mine? Ce poți sa-mi spui legat de acest subiect...

Merci!!!
mikemike
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Romani in Franta