• Publicitate

Rhône-Alpes 74 sau frontalier in Haute-Savoie

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Re: Rhône-Alpes 74 sau frontalier in Haute-Savoie

Mesajde mikemike » 02 Aug 2015, 00:10

Buna Artemis,

Sunt de aproape 6 ani in Canada si mai gandesc ca intr-un viitor apropiat (poate la anu) sa revin in Europa , Franta sau Elvetia (Geneva). Stiu ca in Franta nu am nevoie de permis de munca, insa in Elvetia sunt anumite restrictii pentru romani. Te rog, ai putea sa-mi dai cateva informatii privind obtinerea permisului de munca? Trebuie sa am o oferta de munca in Elvetia pentru a obtine permisul, sau as putea obtine permisul fara a avea o oferta concreta, pentru ca mai apoi sa-mi caut eu un job.

Merci en avance pentru rapsuns si mult succes in continuare
mikemike
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde mikemike » 02 Aug 2015, 00:12

Multa bafta Claudia 43 :)
mikemike
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Artemis » 04 Aug 2015, 17:56

mikemike scrie:Buna Artemis,

Sunt de aproape 6 ani in Canada si mai gandesc ca intr-un viitor apropiat (poate la anu) sa revin in Europa , Franta sau Elvetia (Geneva). Stiu ca in Franta nu am nevoie de permis de munca, insa in Elvetia sunt anumite restrictii pentru romani. Te rog, ai putea sa-mi dai cateva informatii privind obtinerea permisului de munca? Trebuie sa am o oferta de munca in Elvetia pentru a obtine permisul, sau as putea obtine permisul fara a avea o oferta concreta, pentru ca mai apoi sa-mi caut eu un job.

Merci en avance pentru rapsuns si mult succes in continuare

Buna,

Din cate stiu eu si cum a fost si la mine, angajatorul depune dosarul si cererea de permis pe baza contractului de munca semnat in prealabil. Eu am primit copie de contract si formulare de completat prin e-mail, am scanat si trimis prin e-mail documentele cerute si am luat biletul de avion cand mi-au zis ei ca pot sa vin. E important sa ai pasaport romanesc valid cel putin inca 6 luni si o sa ceara si cazier (dureaza un pic obtinerea lui si are valabilitate limitata) din tara unde ai stat in anul dinaintea cererii (Canada). Eu am avut pasaport canadian la inceput si am avut conditia sa innoiesc pasaportul romanesc pentru o eventuala prelungire, ceea ce am si facut. E bine daca poti avea o adresa in Geneva (sau in cantonul unde gasesti job-ul) pentru primul contract si primul permis de munca si implicit de sedere daca stai in Elvetia. Poate sa fie si un permis de scurta durata, depinde de contract, de disponibilitatea si dispozitia oficiului cantonal, de felul cum angajatorul a facut cererea. Mai exista si varianta sa iti cauti in Franta intre timp, pe zona frontaliera, sa te instalezi rapid si sa cauti apoi in Elvetia daca vrei neaparat, in acest caz angajatorul poate sa ceara si un permis G de frontalier, depinde cum fac ei lucrurile. Repet, e important sa ai pasaport romanesc si in Franta si in Elvetia, angajatorul se ocupa de permis in Elvetia.
In privinta restrictiilor, e anuntat ca acestea se mentin pana la 31 mai 2016 in Elvetia (trebuia sa le ridice in 2014 dar au prelungit perioada de tranzitie).
Mai sunt cei care lucreaza ca persoane independente, afaceri etc., acestia am inteles ca pot cere ei un permis pt activitati independente, nu cunosc detalii.
Depinde de domeniul in care cauti, daca de exemplu e o organizatie internationala , CERN de ex. e alt statut, nu cred ca depinde de permis. Apoi, toate organizatiile internationale ofera pachete interesante pentru relocare, de vazut posibilitatile.

Eu acum sunt in QC, in cele din urma am revenit in aug 2014 dar imi mentin proiectul de a relua viata in Elvetia sau pe Franta-Elvetia.
Daca ai intrebari, imi face placere sa raspund in functie de ce am trait si am mai auzit in jur.

Mult succes!
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Re: Re:

Mesajde Artemis » 04 Aug 2015, 18:28

Cred ca multi nu isi dau seama (inca) ce sansa extraordinara avem ca romani, de cand putem aplica liber la joburi in Europa. Practic, cine vrea sa scape de Romania are un continent intreg la dispozitie!

Dar de ce nu si pentru romanii din toata lumea care nu vor sau nu mai pot sa se complaca nici macar intr-o conditie de supravietuire si care sunt dispusi sa iasa, chiar brutal, din zona lor de comfort si sa exploreze macar si alte variante

Oricum, nu conteaza unde stai la inceput daca vii direct la job.
Saltul psihologic (fata de Ca) ca nu mai "cauti job", ca "se duc banii din tara", ca "nu aveti experienta canadiana", ca trebuie de cele mai multe ori sa faci scoala ca sa ajungi la acelasi nivel din tara, ca daca nimeresti in plina iarna e greu etc etc etc (stie fiecare prin ce a trecut sau trece) este imens. Pur si simplu te simti integrat imediat, jobul fiind o parte foarte importanta al acestui proces numit pompos "integrare"...

Of, cat adevar, retraiesc asta iarasi din aug 2014, si chiar cu experienta canadiana, atypique un jour, atypique toujours...
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re:

Mesajde Artemis » 04 Aug 2015, 18:33

paca06 scrie:
Am inteles ca esti dr. Stiu ca dr-ii din regiunea Cote d'Azur s-au strans intr-o organizatie. Daca te intereseaza sa vii pe aici, pot sa ma interesez mai mult si sa iti dau contactele. E plin de dr romani pe aici si iernile cu 15°C + verile cu max 25-26°C fac EXTREM DE BINE la moral :).

Da, multumesc pentru propunere, la Geneva am intrat intr-un program de specializare, echivalentul rezidentiatului si trebuie sa il termin tot pe Elvetia. Apoi, poate o sa ma uit in detaliu si prin alte locuri, deocamdata PACA ramane o destinatie de vacanta accesibila si agreabila.

Merci si poate...cine stie...
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Artemis » 04 Aug 2015, 18:36

mikemike scrie:Multa bafta Claudia 43 :)

Hei, Claudia 43, cum mai stau lucrurile intre timp?
Artemis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Franta