• Publicitate

Relocare in Franta

Rubrica romanilor care locuiesc in Franta, fie venind direct din Romania, fie mutati din alta tara. Discutii despre specificul vietii de francez.

Moderator: paca06

Răspunde

Relocare in Franta

Mesajde monica_stanescu » 18 Ian 2016, 17:51

Imi doresc mult sa ma relochez in Franta. Pe de alta parte am dosar de emigrare in Quebec dar nu mai sunt asa de sigura, nu as vrea sa fiu intr-o situatie de genul: peste cativa ani sa doresc sa ma intorc in Europa.
Intr-adevar ar fi mai multe plusuri pentru Franta vs Quebec. Locuiesc in Londra de 2 ani si nu imi place deloc, nici vremea, nici "englezii". Simt ca nu ma pot si vreau sa ma integrez in sistemul lor, sa fiu ca ei. Am vizitat recent Parisul pentru a doua oara si m-a rascolit.
Imi aduc aminte foarte bine ca nu a fost usor inceputul desi am avut unde sa stau, am avut o prietena, la care am locuit pana am reusit sa inchiriez ceva sipana mi-am gasit job de supravietuire . Dar tot vreau sa mai incerc.
Am vizitat acum trei ani sudul Frantei si mi-a placut. Mi-ar place sa locuiesc in Nice de exemplu dar nu stiu ce joburi pot sa gasesc acolo, cum este piata muncii. Eu locrez momentan ca ortodontic dental assistent, am mai multe diplome, travel agent deasemenea, am lucrat in asigurari in Romania si ca bartender pe vase de croaziera in SUA. Dar nivelul meu de franceza nu e mai ridicat de A2. Mi-am propus sa iau cursuri de franceza cat de curand si sa incerc prin iulie sa vin in Franta.
Daca imi putrti impartasi cineva cateva pareri. Multumesc.
DCS-26.06.2011
ACC+OUV-29.05.2012
Comp.acte-02.10.2013
INT.-1.04.2014
CSQ-1.04.2014
monica_stanescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Relocare in Franta

Mesajde paca06 » 18 Ian 2016, 18:22

monica_stanescu scrie:Imi doresc mult sa ma relochez in Franta. Pe de alta parte am dosar de emigrare in Quebec dar nu mai sunt asa de sigura, nu as vrea sa fiu intr-o situatie de genul: peste cativa ani sa doresc sa ma intorc in Europa.
Intr-adevar ar fi mai multe plusuri pentru Franta vs Quebec. Locuiesc in Londra de 2 ani si nu imi place deloc, nici vremea, nici "englezii". Simt ca nu ma pot si vreau sa ma integrez in sistemul lor, sa fiu ca ei. Am vizitat recent Parisul pentru a doua oara si m-a rascolit.
Imi aduc aminte foarte bine ca nu a fost usor inceputul desi am avut unde sa stau, am avut o prietena, la care am locuit pana am reusit sa inchiriez ceva sipana mi-am gasit job de supravietuire . Dar tot vreau sa mai incerc.
Am vizitat acum trei ani sudul Frantei si mi-a placut. Mi-ar place sa locuiesc in Nice de exemplu dar nu stiu ce joburi pot sa gasesc acolo, cum este piata muncii. Eu locrez momentan ca ortodontic dental assistent, am mai multe diplome, travel agent deasemenea, am lucrat in asigurari in Romania si ca bartender pe vase de croaziera in SUA. Dar nivelul meu de franceza nu e mai ridicat de A2. Mi-am propus sa iau cursuri de franceza cat de curand si sa incerc prin iulie sa vin in Franta.
Daca imi putrti impartasi cineva cateva pareri. Multumesc.

La capitolul vreme, daca cea din Anglia nu iti place, sigur o sa iti placa mai mult cea de aici decat cea din Quebec.
Cat priveste "francezii", sunt sigur diferiti decat "englezii", dar pana nu traiesti printre ei nu poti stii daca ti se potrivesc caracterului tau, subiectul e f personal.
Tot ce pot sa iti spun este ca in departamentul Alpes Maritimes lumea e f pestrita, si cineva cu accent trece mult mai bine decat intr(un sat sau orasel unde se simte o oarecare doza de "rasism". Bine, francezii nu au nimic cu romanii (in general cu est europenii - ne dibuiesc dupa accent) ci cu conationalii lor cu origini sud mediteraneene :)

Ce face un "ortodontic dental assistent"? Ai experienta in domeniu?
E plin de vase de croaziera in Mediterana si am auzit de multi romani care sunt bartender (nu cunosc personal) si ca sunt apreciati.
Pentru joburi, am creat un topic separat "Siteuri cu joburi si informatii despre meserii/salarii". Acolo o sa gasesti si siteuri dedicate joburilor din Nice si PACA.
Ce inseamna A2 ca nivel de franceza?
Faptul ca vorbesti bine engleza e un mare atu in Franta, ca ei stau EXTREM de prost la acest capitol, iar cei care se forteaza totusi, au un accent groaznic :)
paca06
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Mesajde monica_stanescu » 19 Ian 2016, 11:36

Multumesc frumos pentru raspuns. Dental nurse cum spun englezii este asistent dentar/stomatolog, am facut cursul aici si lucrez 40/h saptamana din momentul in care m-am inscris la curs, este ceva specific englezesc, in curand o sa fac un an de experienta. Ma gandesc ca este recunoscut in Franta si ca sunt clinici/cabinete dentare poate si cu specializate pe ortodontie (aparate dentare). As vrea sa stiu cat de greu este sa inchiriezi o camera/locuinta in Franta. Trebuie sa dovedesc mai intai ca am job?
Nu m-am decis unde sa merg in Nisa sau Paris. Nisa e superba dar eu vreau sa mai fac cursuri de franceza, poate si alte studii, ma intreb daca mi-ar fi mai usor in Paris. Pe de alta parte nu stiu daca sunt joburi in Nisa, sau sunt doar pe timpul verii.
Stiu ca limba engleza este un atu din acest motiv fac si un curs GCSE English (este un fel de Bac la noi) in urma caruia sper sa obtin un rezultat bun la vara si in iulie sa fiu gata sa incerc sa vin in Franta. Am sa verific si site-urile de joburi dar altfel se stie situatia de acolo. A2 este un nivel de incepatori, nu am fost declarata francofona la interviul pe care l-am avut cand am obtinut CSQ. Si de atunci nu am mai invatat.
Multumesc.
DCS-26.06.2011
ACC+OUV-29.05.2012
Comp.acte-02.10.2013
INT.-1.04.2014
CSQ-1.04.2014
monica_stanescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde paca06 » 19 Ian 2016, 13:14

Sa inteleg ca actualmente lucrezi deja ca "dental assistent"?
Un asistent dentar/stomatolog face chestii tehnice sau/si secretariat? Scuza-mi ignoranta, intreb pentru ca nu sunt in domeniu, dar am vazut ca pe la dentistii din zona se poarta un fel de "asistent", care face mai de toate; rdv, hartii, o mana de ajutor la o plomba .... Ma gandesc ca e acelasi lucru, dar sa nu grsesc, de aia pun intrbarea.
Oricum, joi sunt programat la dentist (care lucreaza cu o asistenta) si intreb. Wish me luck :mrgreen:

Pt apart, in general trebuie sa demonstrezi ca ai job, dar la inceput poti sta intr-o garsoniera pt stagiari si dupa cateva luni iti poti cauta ceva mai convenabil; cam asa procedeaza toti care vin pe aici si nu au jobul asigurat direect.

Intre Nice si Paris, eu as alege fara sa clipesc Nice, pentru natura, munti, mare, vreme, relaxare. Pana la Paris sunt avioane (ieftine, low cost) din orra in ora, daca ti se face dor :). Dar fiecare are criteriile lui. Parisul sigur are mai multe oportunitati, dar preturile sunt mai mari la chirii si 2 ore minim in metro/TER ... brrrrr, nici nu vrreau sa ma gandesc :alien:

Oricum si orice ai face, trebuie sa te pui bine la punct cu franceza, ca alegi Nice, Paris sau Qc. Incearca sa te duci la un curs unde nu se vorbeste DECAT franceza (deci ZERO engleza), ma gandesc ca exista ceva de genul acesta la institutele culturale franceze de acolo. Sau iti gasesti un iubit francez :)
paca06

Mesajde monica_stanescu » 20 Ian 2016, 09:57

Da, momentan lucrez ca dental asistent dar intr-o clinica in care pun numai aparate si o zi pe saptamana merg intr-una de general la care vei merge joi. Good luck by the way! Nothing to be afraid of.. :)
Am sa inscriu la un curs de franceza la institutul francez unde profesorii sunt francezi. Ce sunt garsonierele pentru stagiari? Mi-ar place in Nisa daca gasesc job. Cum este piata muncii acolo?
Multumesc frumos pentru raspuns.
DCS-26.06.2011
ACC+OUV-29.05.2012
Comp.acte-02.10.2013
INT.-1.04.2014
CSQ-1.04.2014
monica_stanescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde paca06 » 20 Ian 2016, 11:59

Pentru joburile zis "de supravietuire", stiu ca in sezonul de vara (mai-octombrie) sunt multe posturi sezoniere (gen receptionist, chelner, etc) si ca engleza e un atu mare pentru ele. A nu se neglija insa franceza, ca pana la urma e Franta aici ... :) deci ideea cu institutul francez cred ca e f buna.
Ca sa iti faci o idee despre piata muncii, ai un topic care se numeste "Siteuri cu joburi si informatii despre meserii/salarii", unde sunt linkuri catre siteuri dedicate.

Pentru meseria ta actuala, te sfatuiesc sa contactezi "Asociatia Medicilor de Origine ROmana de pe Coasta de Azur" AMORO (ai un topic tot pe sectiunea aceasta de forum).
https://www.facebook.com/groups/1593100410912890/
http://www.amoro.fr/
Asociatia este deschisa si altor categorii de persoane care lucreaza in mediul medical (dentisti, asistente medicale etc), nu numai medicilor. Oricum, ei stiu mai multe, eu nu sunt in domeniu. Cunosc pe unii dintre membrii si sunt oameni deschisi care vor sa ajute, asa cum au fost si ei ajutati la randul lor.
paca06

Înapoi la Romani in Franta