• Publicitate

Caut o relatie serioasa pe Montréal 26-37

Cupidon - de/spre dragoste in toate felurile si fara prejudecati - sectiunea dedicata adultilor. Sa discutam deschis despre dragoste si sex, fara inhibitii. Subiecte incitante, mesaje matrimoniale, discutii libere in sfera de interes a sectiunii.

Moderator: [email protected]

Răspunde

Re: Caut o relatie serioasa pe Montréal 26-37

Mesajde xplaur » 11 Ian 2016, 11:08

MoiAlina scrie:Esti frustrat rau frate, scuze. Tu nu vezi ca dai alt sens vorbelor mele? Versi pe mine tot ce ti-au facut altele. Dar de ce vii pe postarea mea nu stiu ca in orice caz nu-mi face placere sa discut cu unul ca tine. Esti rosu de furie si n-ai pic de respect. Esti coleric, ia o pauza, nu mai dramatiza din orice, tu nu vezi ca dintr-un anunt sincer de-al meu tu ai ajuns sa-ti scrii frustrarile vietii tale? Du-te si varsa-ti amarul pe o sticla ca nici o femeie nu vrea un frustrat ca tine. Amin

Nu-ti irosi energia in van! In spatiul (ex)sovietic femeia e inca un fel de posesie, nu partener al barbatului, de aici diferentele majore de optica!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 11 Ian 2016, 11:47

dada, inceb sa se bata campii si pe acest subiect ' fierbinte '...si ma bag si eu ..desigur,..doar sa va spun ce am observat pe plan Montrealez, cum isi gasesc unii prechea, mai exact , la rest unde lucru, vin din cand in cand, grupuri de persoane, aduse ce i drept de o anume doamna, care are o anume agentie matrimoniala, sigen ca in filme, se organizeaza frumos si ies la o cina, in mai multi nu doar in 2..vorbesc, discuta despre orice, petrec un anumit timp si pleaca fiecare cum poate, cum se descurca si cum are noroc, unii schimba nr de telefon , altii doar impresii...ce sa zic, drept ca nu stiu, daca s au cumplat multi in acest fel..dar daca sunt interesati...pot organiza oricand o serata de genu...doar pentru cei care si cauta perechea.

doar sa mi spuneti, in privat sau aici, stabilim o data si o locatie, si sa vadem ce poate iesi !

desigur asteptam si pe GIgi contra...sa apara si sa mi spuna iar ca e vreo reclama ascunsa la restaurant..etc...dar fiecare cat il duce capu , corect !?

Mult succe sla agatat tuturor , care crengi de prin copaci, sau eu stiu ce altceva ...dar stiu un singur lucru...cu femeile nu i treaba usoara !!! :))) :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde alexhng » 11 Ian 2016, 13:46

xplaur scrie:Nu-ti irosi energia in van! In spatiul (ex)sovietic femeia e inca un fel de posesie, nu partener al barbatului, de aici diferentele majore de optica!

Poate da, poate nu. Propozitia e prea generala. Poate respectul fata de femeie tu il asociezi cu sarutatul mainii, dar in spatiul ex-sovietic, respectul fata de femeie se manifesta prin faptul ca femeii i se permitea sa intre prima pe usa si i se deschidea usa. Totusi, cu toate ca acest comportament se stimula si femeile erau presate sa fie frumoase, machiate si ordonate iar barbatii erau presati sa arate respect fata de femei, spatiul ex-sovietic a stimulat si filozofia de agresiune a barbatului, de lupta, iar apoi sistemul si biserica stimulau programa de pasivitate a femeii si de subordonare. Femeile au acceptat acest tip de programare si au inceput sa caute un barbat mai posesiv si mai agresiv pentru ca probabilitatea ca el va intretine familia si copiii era mult mai mare.

Nu-s de acord cu tine cand spui ca femeia era "o posesie". Aceasta era alegerea personala a femeii sa se lase posedata. Femeile care imbratzisheara puterea feminina de pasivitate, prefera un barbat dominant care sa le satisfaca si sa le sustina. O femeie pasiva are placere sa fie slaba si cu cat barbatul este mai puternic fizic, cu atat femeia isi poate permite sa fie mai slaba si mai emotionala si va reusi sa se lase posedata si sa-si manifeste puterea feminina.

Totul este legat. Natura si puterea femeii este sa fie slaba sa se lase posedata, sa se lase iubita, sa primeasca dragostea. Intreg corpul femeii este facut pentru a fi iubit, anume de aceasta corpul femeii este predispus sa acumuleze multa grasime, pentru a avea energie sa sustina o noua viata, si pentru a face amortizare in timpul actului sexual. Corpul barbatului insa este construit mai mult pe baza de muschi, cu o concentratie mare de testosteron, ceea ce-l face pe barbat sa se miste, sa impinga. Barbatul primeste placere de la actiune, iar femeia primeste placere de la pasivitate. Ambii sunt egali. Partea negativa este ca societatile prefera sa respecte doar puterea masculina de agresiune si de miscare si disrespecta puterea feminina de pasivitate. Nu se invata unde este limita, dar ambele poluri pot fi si constructive si destructive. Daca barbatul intrece masura cu agresiunea, el va bloca dezvoltarea fizica a femeii. Daca femeia va intrece masura cu puterea ei psihologica, ea il va transforma pe barbat intr-un catzelush. Ambii parteneri vor avea de pierdut. Femeia a vrut sa aiba un vultur langa ea, dar i-a taiat aripile si l-a transformat intr-o gaina plouata. Barbatul a vrut sa aiba o femeie feminina langa el, care sa-l sustina psihologic, dar i-a blocat dezvoltarea si a tranformat-o intr-o partenera fricoasa si inhibata.

Bineinteles ca sunt femei care prefera sa fie dominante cu barbatul lor si chiar sa foloseasca strap-on-uri. In acest caz notiunea de pasivitate feminina se va atribui partenerul care poseda corp de barbat, partenerului care se va lasa penetrat emotional si fizic. Dar eu vorbesc de capacitatea emotionala feminina, nu doar de corpul feminin ca atare. Barbatii care imbratzisheaza puterea feminina de pasivitate vor acumula multa grasime, se vor ingrasha si chiar vor incepe sa dezvolte tzesut de glanda mamara (ginecomastie) (in cazuri extreme).

Daca te referi la faptul ca femeile erau doar gospodine in casa si erau batute de barbati - acest lucru era prezent peste tot, si in tarile ex-sovietice, si in Romania de ieri si de azi si in Canada. Nu-i doar problema barbatului ca ridica maina la femeie, este si problema femeii ca accepta si crede in minciunile de tipul "daca bate inseamna ca te iubeste" sau pentru ca crede in preotii care spun ca "femeia este fatza barbatului iar barbatul este fatza lui dumnezeu" si respectiv - femeia trebuie sa-l asculte pe barbat.

Asa ca nu-i chiar asa de simplu precum spui. Atunci cand vorbesti despre "posesiune", tu vezi doar partea destructiva a sistemelor si excesele provocate de catre ambii parteneri. Dar pasivitatea (posesiunea) si actiunea (dominanta, agresiunea) sunt doar doua poluri diferite care impreuna fac miscarea si creeaza. Noi in loc sa imbratzisham ambele poluri, noi respectam doar actiunea, pentru ca un barbat mai puternic ar putea sa ne bata, iar noi tare ne mai temem de bataie si de agresiune fizica. Dar nu vedem puterea destructiva a pasivitatii, puterea femeii de agresiune psihologica. Totodata femeile evita sa-si cunoasca aceasta latura, si in loc sa se cunoasca pe sine insasi, ele aleg sa lase toate deciziile in seama barbatului si sa fie submisive complet - fizic, emotional, mental. In acest caz e normal ca barbatul o va bate, pentru ca barbatul nu-si primeste partea lui de echilibru feminin si atunci el nu-si mai poate controla puterea lui fizica. Barbatul ridica maina la femeie doar pentru ca nu are alta metoda de aparare contra atacurilor prishologice ale femeii. Barbatul este prea slab psihologic in fata femeii. Aceasta e parerea mea, nu-i obligator sa fie corecta.

Mesajele mele precedente au fost gresit intelese si cred ca gresit explicate. Eu n-am sustinut ca femeia trebuie sa fie posedata (adica sa stea acasa si sa fie masina de facut copii), invers, scopul a fost sa stimulez femeia sa-si caute singura ceea ce doreste, dar sa nu astepte si sa creada in iluziile create si cultivate de societate si biserica. Unele femei cu adevarat doresc doar sa stea acasa si sa faca copii. Si aceasta e frumos, principalul ele sa doreasca acest lucru. Dar daca acest comportament este impus de catre societate, atunci femeia va fi inhibata si comportamentul va fi destructiv pentru intreaga familie.
Parerea mea.
If you do not change direction, you may end up where you are heading (Lao Tzu, 600-531 BC)
alexhng
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde Tuwilice » 26 Ian 2016, 14:06

Buna, habar nu am daca subiectul mai e valabil sau nu, dar dat fiind faptul ca in anunt scrie max 37, banuiesc ca cei ce au depasit baremul au vreo sansa macar sa incerce? Clar ca pot sa spun orice virsta am sa incep o relatie care e posibil sa , sau sa nu mearga si spoi sa descoperi ca am virsta de 38 sau 40 de ani....sau sa-mi las un pic de barba si de fapt sa am 25....schimba cu ceva? Oricum ar fi sint disponibil sa incerc o relatie. Scuze pentru lexic si eventualile mici greseli gamaticale.
Tuwilice

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde ZombieTimes » 21 Apr 2016, 12:00

Femeia e mult mai puternica decat barbatul pe paln mental... ioy mogdosh, tu ai trait prea mult in North America.

Farnese
ZombieTimes

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde xplaur » 22 Apr 2016, 11:53

Tuwilice scrie:... cei ce au depasit baremul au vreo sansa macar sa incerce? ...

Poate fata nu la varsta fizica se referea! Uite eu, spre exemplu, am ramas blocat pe undeva pe la 17 si inca tine, chiar daca fizicul nu e de acord acum in prag de schimbare de prefix! :bigsmurf:
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cupidon - Despre dragoste - Rubrica 18+