• Publicitate

Votre nouveau départ: le Nouveau-Brunswick au Canada !

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Mesajde cucuruz » 26 Noi 2011, 14:48

Merci mult, o seara buna!
Cucuruz cu frunza'n sus prin New Brunswick! Fan NB!
cucuruz
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde golfita » 26 Noi 2011, 15:14

Interviu pe federal adica PNP nu se da pentru nici o provincie, adica nu este NB o exceptie de la regula. Exceptia este ca cica nu trebuie sa fii neaparat din lista lor de meserii...
golfita
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde D2o2r2i2n » 29 Noi 2011, 00:19

Pai domnul Itoafa a zis ca banii de " garantie" pot fi si un imobil proprietate, pe care nu te obliga nimeni sa-l vinzi , ci doar sa-l ai! Insa trebuie sa ai si ceva bani la tine pentru cand ajungi acolo, pana iti gasesti job.
Canada, vom ajunge si noi intr-o zi...!
D2o2r2i2n
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde cristibel » 30 Noi 2011, 03:53

dorin, de acord cu tine ca sunt "garantie" dar a spus-o la modul ca sunt garantia lor, banii cat mai multi pe care ii declari, ca o sa poti sa te descurci singur fara ajutor acolo

dar nu uita o chestie ca tu completezi in dosarul 2 suma de bani, iar acolo cand ajungi este posibil sa iti ceara la aeroport sa ii demonstrezi,

Q: cum ii demonstrezi ?

le arati ca ai apartament si gata ? eu nu prea cred ca merge asa deoarece nu poti plati in Canada cu cate o bucatica din apartament ... intelegi unde vreau sa bat ?
cristibel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde D2o2r2i2n » 30 Noi 2011, 04:01

E de la sine inteles ca trebuie sa ai niste bani pana te asezi la locul tau, dar nu asa de multi! Cred ca 3-4000 ajung de inceput!
D2o2r2i2n
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde AndreeaG38 » 11 Dec 2011, 12:46

Vreau sa va contrazic la treaba cu interviul.Eu am trimis formularul completat, un fel de DCS.Am primit raspuns pe mail in 5 zile, ca l-au studiat si ma intrebau cand sunt disponibila in perioada 5 - 9 dec, in jurul serii la noi, ca sa ma sune pt interviu.Mailul era in lb franceza.I-am spus ca pot sa vb cu ei joia, ca vroiam sa ma pregatesc un pic, ca era sa imi pice laptopul din brate, cand am vazut ce mail am primit!!!!
Joia asta am fost sunata de un ofiter de emigrari exact la ora 18.30 si am avut un interviu de 15 min.L-am sustinut si in franceza si in engleza.La fel ca mine a patit si o prietena din BV, care trimisese formularul completat cu 2 zile inainte si inca un amic din Radauti.
Aterizare in Moncton 10 iulie 2013
Imi place aici,raman!!!:-P
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala