• Publicitate

Votre nouveau départ: le Nouveau-Brunswick au Canada !

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Mesajde l_snt » 28 Feb 2014, 06:51

panaitionela79 scrie:
l_snt scrie:
arinuta scrie:

Buna ziua.Suntem un cuplu care am avut nesansa sa ne fie analizat dosarul depus in iunie 2011 pe Quebec dupa noua grila de punctare din 2013 si n-au pus un pic de frana cu ocazia asta in sensul ca ne mai trebuie 4 puncte si nu prea mai avem de unde sa le luam.
Rugamintea noastra este una simpla:la momentul acesta se mai pot depune aplicatii pe NEW BRUNSWICK? Care ar fi grila de punctare pentru provincia new brunswick? Se procedeaza ca si pe Quebec?in sensul ca se aduna puctele de la ambii aplicanti?
avem teste TEFAQ cu calificative AP:C1/C1 AS:C1/B2
Este necesar si IELTS?
Mentionez ca ambii lucram in sistem militar in Romania si avem un copil in varsta de 10 ani.Sotul are scoala militara echivalenta unei scoli postliceale .Eu 34 ani iar sotul 39 ani.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Cu stima si deosebit respect ,familia Panait.

Nu stiu daca se mai pot depune dosare pe New Brunswick. Din pacate si aici se misca lucrurile mult mai incet decat ni s-a spus la sesiunea de informare din februarie 2012 (se afirma atunci ca toata procedura dureaza doar un an). Nu prea a mai primit nimeni nimic - cel putin dintre cei care scriu pe forum. Noi avem analizele facute de anul trecut din vara si de atunci nimic...
l_snt
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde l_snt » 28 Feb 2014, 07:02

Poate aflati ceva de aici: http://www.welcomenb.ca/content/wel-bie ... tling.html

Noi am fost la o sesiune de informare unde am primit un formular pentru dosar - doar de la sesiunea de informare se putea obtine. Acum nu stiu cum se mai procedeaza si daca se mai poate aplica. Sesiunile de informare erau anuntate pe internet (e-jobs), pentru ca in acelasi timp veneau si cu oferte de munca.
l_snt
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cristi » 05 Mar 2014, 04:31

Am luat biletele de avion. Plecarea este pe 10 Iunie, zburam pana in Montreal cu Turkish Airlines. Avem doua escale : La Istanbul si la Toronto. Din Toronto luam Air Canada.
Daca cineva a avut o experienta asemanatoare ajutati-ma va rog cu cateva informatii.
Adica : nu stiu cum voi proceda cu bagajele de cala; la fiecare escala le iau cu mine sa trec pe la vama, sau doar in Toronto, unde este prima aterizare pe pamant canadian.
Am inteles ca in Toronto trebuie sa fac inregistrarea pentru intrarea in Canada, trecerea pe la frontiera, etc. , chiar daca nu este destinatia mea finala.
Escala la Toronto este de 2h si 30 min. Imi ajunge timpul pentru toate formalitatile si sa prind si urmatorul avion ?
Orice sfaturi legate de zbor, aterizare, trecerea frontierei sunt bine venite !

Laurentiu, imi doresc foarte mult sa ma intalnesc cu voi in Montreal, mai ales ca am nevoie de sfaturile voastre. Am hotarat sa stam mai mult timp in Montreal, asa ca as vrea sa ne intalnim si poate ne ajuti cu bicicleta ta si inca alte 2 sa putem vizita Montreal intr-un mod sportiv si econom.
M-a facut mama oltean ... si sunt la Brasov
J'ai choisi Nouveau-Brunswick
Trimis D2 14.06.2012
cristi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde xplaur » 05 Mar 2014, 11:07

Sunt si alte metode de a vizita MTL, in afara de bicicleta, crede-ma!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde johndoe110479 » 05 Mar 2014, 15:36

2.5 ore e posibil să vă ajungă, dar la fel de posibl e să nu vă ajungă pentru trecerea pe la emigrări.
Toronto este un aeroport mare, cu multe zboruri care vin internațional. Și, da, la Toronto trebuie să faceți intrarea în țară, chiar dacă destinația finală e alta.

Bagajele le iei de la cală doar la intrarea în țară. Pentru voi asta e la Toronto.

cristi scrie:Am luat biletele de avion. Plecarea este pe 10 Iunie, zburam pana in Montreal cu Turkish Airlines. Avem doua escale : La Istanbul si la Toronto. Din Toronto luam Air Canada.
Daca cineva a avut o experienta asemanatoare ajutati-ma va rog cu cateva informatii.
Adica : nu stiu cum voi proceda cu bagajele de cala; la fiecare escala le iau cu mine sa trec pe la vama, sau doar in Toronto, unde este prima aterizare pe pamant canadian.
Am inteles ca in Toronto trebuie sa fac inregistrarea pentru intrarea in Canada, trecerea pe la frontiera, etc. , chiar daca nu este destinatia mea finala.
Escala la Toronto este de 2h si 30 min. Imi ajunge timpul pentru toate formalitatile si sa prind si urmatorul avion ?
Orice sfaturi legate de zbor, aterizare, trecerea frontierei sunt bine venite !

Laurentiu, imi doresc foarte mult sa ma intalnesc cu voi in Montreal, mai ales ca am nevoie de sfaturile voastre. Am hotarat sa stam mai mult timp in Montreal, asa ca as vrea sa ne intalnim si poate ne ajuti cu bicicleta ta si inca alte 2 sa putem vizita Montreal intr-un mod sportiv si econom.
johndoe110479
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde aurelian.nachiu » 06 Mar 2014, 13:29

am primit azi si noi invitatia la analizele medicale
14-AM 13.03/IV 10.05/V 30.05 /MONCTON 06.07
nucu07.blogspot.ro
aurelian.nachiu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...