• Publicitate

Votre nouveau départ: le Nouveau-Brunswick au Canada !

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Mesajde golfita » 25 Noi 2011, 10:17

cristi scrie:Bonjour a tous !
Am participat si eu la sedinta de informare de la Brasov. Oameni deschisi, au prezentat ce au avut ei mai bun. Mi-a placut ofiterul de imigrari de origine romana, am putut pune intrebari in romana si ni s-a raspuns in aceeasi limba.
Personal, ma gandesc sa fac o incercare, oricum este fara costuri, in prima parte, adica studierea dosarului. Deci... nimic de pierdut. Ei spun ca procesul de imigrare dureaza pana la 8 luni. Daca esti admis este necesar sa ai suma de 15 000 CAD in cazul meu ( familist, cu un copil). Trebuie sa ai cunostinte bune de limba franceza.
Parearea mea : o incercare merita.
Nu-mi dau seama de ce nu este alegerea mai multor persoane, dar ma informez.

In seara asta e si la Constanta si ma duc si eu. Ce zici tu suna bine dar eu nu am citit nicaieri despre asa ceva...
O chichita este undeva ca altfel s-ar baga mai multa lume zic eu...
golfita
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde facturelu » 25 Noi 2011, 10:40

golfita scrie:
cristi scrie:Bonjour a tous !
Am participat si eu la sedinta de informare de la Brasov. Oameni deschisi, au prezentat ce au avut ei mai bun. Mi-a placut ofiterul de imigrari de origine romana, am putut pune intrebari in romana si ni s-a raspuns in aceeasi limba.
Personal, ma gandesc sa fac o incercare, oricum este fara costuri, in prima parte, adica studierea dosarului. Deci... nimic de pierdut. Ei spun ca procesul de imigrare dureaza pana la 8 luni. Daca esti admis este necesar sa ai suma de 15 000 CAD in cazul meu ( familist, cu un copil). Trebuie sa ai cunostinte bune de limba franceza.
Parearea mea : o incercare merita.
Nu-mi dau seama de ce nu este alegerea mai multor persoane, dar ma informez.

In seara asta e si la Constanta si ma duc si eu. Ce zici tu suna bine dar eu nu am citit nicaieri despre asa ceva...
O chichita este undeva ca altfel s-ar baga mai multa lume zic eu...

Mergi si vei vedea ce zice romanul canadian
facturelu

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde golfita » 26 Noi 2011, 04:21

Dl. Itoafa a fost si anul trecut, in schimb anul asta a dat mai multe informatii despre imigrarea pe PNP. Daca nu iese treaba cu interviurilemerita incercat pentru ca nu este nimic de pierdut si nici nu iti cere nimeni aia CAD15.000 cash sau in banca. Vom vedea...
golfita

Mesajde lorelay_33 » 26 Noi 2011, 06:48

golfita scrie:Dl. Itoafa a fost si anul trecut, in schimb anul asta a dat mai multe informatii despre imigrarea pe PNP. Daca nu iese treaba cu interviurilemerita incercat pentru ca nu este nimic de pierdut si nici nu iti cere nimeni aia CAD15.000 cash sau in banca. Vom vedea...

Pentru PNP nu se cere sa te incadrezi in cele 29 de meserii? Eu stiu ca am cautat anul trecut, si pentru toate provinciile se cerea sa te incadrezi in meseriile de pe federala.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde golfita » 26 Noi 2011, 10:05

Pai cica nu... sau nu pentru NB... si eu am ramas contrariat pe tema asta.
golfita

Mesajde cristibel » 26 Noi 2011, 12:21

din ce ati scris voi mai sus si din ce a zi dl Itoafa eu am inteles urmatoarele

- se poate emigra in NB dar - media tuturor ( studii, experienta in munca, etc ) se calculeaza cumva intre ei ( povestea ca se aduna toti ofiterii si dezbat fiecare dosar in parte vorbind despre posibilitatile de reusita in NB ) dosarul fiecaruia ( sau fiecarui cuplu ).

acuma este posibil sa fie inca pusa conditia celor 29 de meserii dar ei sa faca in asa fel incat dosarul sa fie acceptat mai departe la amabasada Canadei ... samd ...

cred ca gresesc undeva dar nu imi dau seama unde inca ... sper ca nu am creeat confuzie si nu am zis prostii :P
cristibel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala