• Publicitate

Romani in New Brunswick?

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Mesajde mereacre ion » 22 Iul 2012, 16:01

Salut cine ne poate ajuta pentru a depune pe partea NB,de unde sa incepem procedura de imigrare in NB .Multumesc :!: :!: :?:
mereacre ion
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde 10Julie » 27 Iul 2012, 13:05

mereacre ion scrie:Salut cine ne poate ajuta pentru a depune pe partea NB,de unde sa incepem procedura de imigrare in NB .Multumesc :!: :!: :?:

Pai tu esti in Quebec si vrei sa emigrezi in NB ?

ai putea incepe prin ai trimite un email dl. Itoafa!
Interviu NB: 19.06.12
Dosar: 04.09.12;
Taxa CIC: 03.04.13
AM: 28.05.13
IV: ?
10Julie
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde Bengel » 22 Aug 2012, 13:15

10Julie scrie:
mereacre ion scrie:Salut cine ne poate ajuta pentru a depune pe partea NB,de unde sa incepem procedura de imigrare in NB .Multumesc :!: :!: :?:

Pai tu esti in Quebec si vrei sa emigrezi in NB ?

ai putea incepe prin ai trimite un email dl. Itoafa!

[email protected] acesta este emailul, eu am trimis un email pentru a primi formularu de evaluare sapatamana trecuta Bafta
Bengel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Romani in New Brunswick?

Mesajde Otxoa » 25 Aug 2013, 11:42

AndreeaG38 scrie:Buna tuturor!
In urma unei sesiuni de informare despre New Brunswick, tinuta in 23.11.2011 la Brasov, am trimis formularul si in cateva zile am si primit raspuns si am sustinut si interviul, care se pare ca a fost OK dpdv al ofiterului de emigrare.Acum asteptam raspunsul oficial, care am inteles ca ar trebui sa vina in 2 sapt, ca sa pot sa trec la pasul urmator.
Dupa ce am dat acest interviu, am tot cautat ceva informatii, romani, care traiesc in NB si....mai nimic!!!Nu pot sa cred ca nu exista cineva, care sa aiba cat de cat timp, sa scrie ceva info: cum e zona, cum ii merge, sunt locuri de munca, copiii se adapteaza usor,...etc?!?
Daca exista familii, care traiesc acolo, ii rog frumos sa ne povesteasca cum le merge, daca sunt multumiti, daca au copii, cum au facut cu scoala,etc.
Multumesc mult si chiar sper sa imi raspunda cineva, mai ales ca aceste sesiuni am inteles ca sunt anuale in Ro, deci clar au plecat familii in fiecare an in NB.

Buna Andreea. Vreau sa emigrez prin New Brunswick, poti sa ma ajuti cu niste detalii: cum aplici, cat a durat de aplicare pana la interviu, la ce anume " se uita" etc . Multumesc Alexandru.
Nu'i nici o rusine sa fii nascut prost.Rusine e sa mori prost !
Otxoa
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Romani in New Brunswick?

Mesajde OanaElenaC » 03 Sep 2015, 06:22

Buna tuturor ! Am vazut ca pentru New Brunswick se vorbeste mai mult despre nominalizarile teritoriale. Sunt intr-un punct de impas in acest proces doar ca pentru alt 'teritoriu' si sper ca cineva de aici imi poate da un sfat.
Am primit o invitatie din partea Ontario pentru a aplica la nominalizarea lor(OINP/Ontario Immigration Nominee Program). Sunt la pasul la care trebuie sa le trimit dosarul celor de la Ontario si trebuie sa le platesc application fee-ul DOAR in CAD si DOAR prin: Money Order, Certified Cheque, Postal Money Order sau Bank Draft.(credit card exclus). La toate bancile la care am sunat mi s-a spus ca nu se emit cecuri decat in USD, EUR si eventual GBP, si ca nu pot face decat transfer bancar in CAD. La posta mi s-a spus ca nu fac asa ceva. Cei de la Ontario nu mentioneaza nicaieri un cont bancar, sau cel putin eu nu am gasit.
Imi puteti da un sfat? Stiti vreo postare legata ce acest subiect? Merci de ajutor.
OanaElenaC
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 6 ori

Anterior

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala