• Publicitate

Romani in New Brunswick?

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Romani in New Brunswick?

Mesajde AndreeaG38 » 18 Dec 2011, 08:36

Buna tuturor!
In urma unei sesiuni de informare despre New Brunswick, tinuta in 23.11.2011 la Brasov, am trimis formularul si in cateva zile am si primit raspuns si am sustinut si interviul, care se pare ca a fost OK dpdv al ofiterului de emigrare.Acum asteptam raspunsul oficial, care am inteles ca ar trebui sa vina in 2 sapt, ca sa pot sa trec la pasul urmator.
Dupa ce am dat acest interviu, am tot cautat ceva informatii, romani, care traiesc in NB si....mai nimic!!!Nu pot sa cred ca nu exista cineva, care sa aiba cat de cat timp, sa scrie ceva info: cum e zona, cum ii merge, sunt locuri de munca, copiii se adapteaza usor,...etc?!?
Daca exista familii, care traiesc acolo, ii rog frumos sa ne povesteasca cum le merge, daca sunt multumiti, daca au copii, cum au facut cu scoala,etc.
Multumesc mult si chiar sper sa imi raspunda cineva, mai ales ca aceste sesiuni am inteles ca sunt anuale in Ro, deci clar au plecat familii in fiecare an in NB.
Aterizare in Moncton 10 iulie 2013
Imi place aici,raman!!!:-P
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde cosmindinu80 » 20 Dec 2011, 14:50

Nu suntem decat vreo 400 (probabil mai multi dar nu stiu sigur ) :) . Fiecare avem pareri diferite despre cum e viata aici.....eu zic ca e bine si sunt multumit dar depinde la ce te astepti sa gasesti in Canada . Intreaba-ma mai exact ce cauti si voi incerca sa iti raspund .
cosmindinu80
Imi place aici si raman...

Mesajde ciuci.alina » 21 Dec 2011, 08:58

cosmindinu80 scrie:Nu suntem decat vreo 400 (probabil mai multi dar nu stiu sigur ) :) . Fiecare avem pareri diferite despre cum e viata aici.....eu zic ca e bine si sunt multumit dar depinde la ce te astepti sa gasesti in Canada . Intreaba-ma mai exact ce cauti si voi incerca sa iti raspund .

buna
eu vreau sa te intreb daca e usor sau greu sa iti gasesti de munca, cum e regiunea, cat de scumpe sai ieftine sunt chiriile, ceva referitor la scoli si gradinite
daca mai poti tu descrie cum e viata si de cat timp sunteti acolo..
merci
dcs1 12/07/11
cec incasat 22/11/11
ETEFAQ 23/03/12 ap B1/B1
AC+OUV 11/05/12
ciuci.alina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde AndreeaG38 » 21 Dec 2011, 11:11

Buna,
Despre chirii...sunt lamurita, ca am cautat si mi-am format o parere.Noi am vrea sa ne stabilim in Moncton, daca toate ies OK si as vrea sa stiu care sunt cartierele OK, sa nu nimeresc prin vreun ghetou.De munca, m-am uitat si la oferte si suntem constienti ca vom lucra la inceput pe minim, adica 9.5CAD/ora, dar as vrea sa stiu daca e suficient pt o familie cu 2 copii de 7 ani, sa traim decent, sa nu avem grija zilei de maine.Am inteles ca viata este linistita in general in aceasta provincie si asta ne dorim! :)
Ofiterul de emigrare, cu care am dat interviul m-a asigurat ca gemenii mei vor avea parte de program special de invatare a limbii, la scoala, gen clasele de accueil, pe care le asigura Quebecul.Ai copii?s-au adaptat repede?
O sa te mai intreb pe parcurs una-alta, ca sa nu te stresez din prima :)
Ma bucur ca mi-ai raspuns,chiar am cautat romani in NB, cu care sa vb si nu stiu de ce, dar din acei 400...nu am dat decat peste tine,...deocamdata!! :)
Multumesc :)
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde cosmindinu80 » 22 Dec 2011, 13:29

In Moncton nu exista ghetouri . Dupa parerea mea e cel mai frumos oras din provincie . Eu personal am lucrat putin in Moncton si in prezent ma duc aproape in fiecare weekend acolo sa ma relaxez. De munca gasesti usor daca sunteti constienti ca veti incepe cu un salariu minim pe economie . Exista cateva firme de resurse umane la care te poti duce sa iti depui cv si iti vor gasi de munca mult mai repede decat ai face-o tu...derek,projobs,manpower,e.g.
La scoala nu cred ca vor fi probleme absolut deloc si sunt convins ca copii se vor integra f repede si vor invata limba engleza in scurt timp.
Singuru lucru care ti-as spune sa il faci imediat cum ajungi in Moncton este sa iti iei masina,orasu e f raspandit si fara masina iti va fi extrem de greu
cosmindinu80

Mesajde AndreeaG38 » 22 Dec 2011, 13:37

Super :)
Merci tare mult pentru informatii.Stiam ca ne va trebui masina si ne-am si uitat pe net si pt inceput o sa ne luam ceva mai vechiuta si ieftina, cat sa ne duca de colo-colo!
Dar spune-mi, cu salariu minim pe economie pt amandoi, ne vom descurca bine, avand si gemenii de 7 ani?un trai decent, adica sa nu ma duc cu copiii la cumparaturi si sa se uite cu jind la inghetata sau banane...si sa le zic ca le iau "la salariu":D
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala