• Publicitate

Cine a depus dosar dupa 1 ianuarie 2013 pt New Brunswick?

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Cine a depus dosar dupa 1 ianuarie 2013 pt New Brunswick?

Mesajde silviamunte » 02 Apr 2013, 10:21

Buna,
Suntem din Bucuresti, o fam cu 1 copil, si ne-am hotarat pt a emigra in New Brunswick, ne place foarte mult provincia din ce am citit, suntem obositi de Bucuresti si mai ales mizeria morala din Romania. New Brunswick are 3 programe de PN. Singura varianta pt noi este SW with Employer Support, si eu voi fi aplicanta principal, intrucat m-am regasit in NOC in cat 0, categ care e acceptata in PNNB. Am aproape 44 ani, lucrez la o companie de retail ca project manager si am experienta cu tona, vanzari, orice. In guide-ul programului provinciei scrie ca trebuie trimisa cu aplicatia si job offer de la angajator, dar cine te angajeaza asa, fara sa te cunoasca, si mai ales sa te astepte 1 an sau cat dureaza pana ajungi acolo...
Intrebarea este daca e cineva care a aplicat deja pe acest program, cum a facut ca sa nu ma trezesc ca-mi da reje la dosar, si mai ales daca credeti ca am sanse...
Va multumesc anticipat!
silviamunte
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde silviamunte » 05 Apr 2013, 03:00

Hello,
Chiar nimeni nu mai vrea/se pregateste sa plece in NB???
silviamunte
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Cine a depus dosar dupa 1 ianuarie 2013 pt New Brunswick

Mesajde Marius C. » 05 Apr 2013, 07:13

silviamunte scrie:Buna,
Suntem din Bucuresti, o fam cu 1 copil, si ne-am hotarat pt a emigra in New Brunswick, ne place foarte mult provincia din ce am citit, suntem obositi de Bucuresti si mai ales mizeria morala din Romania. New Brunswick are 3 programe de PN. Singura varianta pt noi este SW with Employer Support, si eu voi fi aplicanta principal, intrucat m-am regasit in NOC in cat 0, categ care e acceptata in PNNB. Am aproape 44 ani, lucrez la o companie de retail ca project manager si am experienta cu tona, vanzari, orice. In guide-ul programului provinciei scrie ca trebuie trimisa cu aplicatia si job offer de la angajator, dar cine te angajeaza asa, fara sa te cunoasca, si mai ales sa te astepte 1 an sau cat dureaza pana ajungi acolo...
Intrebarea este daca e cineva care a aplicat deja pe acest program, cum a facut ca sa nu ma trezesc ca-mi da reje la dosar, si mai ales daca credeti ca am sanse...
Va multumesc anticipat!

Hello silviamunte,

Eu din ce am vz pe site-ul New Brunswick poti ajunge acolo daca te duci sa deschizi o afacere, ai gasit un angajator sa te vrea sau ai rude de gradul 1 acolo care sa te ajute. Angajator este greu sa gasesti pentru ca nu prea se arunga cei de acolo sa angajeze personae care nu le-au cunoscut si nu au Canadian experience, plus ca au si de platit in jur de 4mii de CAD, iar tu la randul tau ai si tu vreo 1000-2000 CAD,
Business Applicants
Skilled Worker Applicants with Employer Support
Skilled Worker Applicants with Family Support
Informatiile de mai sus sunt ceea ce am gasit si cred eu, si eu sunt tot la inceput cu emigrarea :)
An eye for an eye only ends up making the whole world blind.
Mahatma Gandhi
Marius C.
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde silviamunte » 06 Apr 2013, 11:01

Salutare,
Eu am citit ca au un program pilot, si prin Provincial Nominee iti trimit o hartie de acceptanta, ca si cum ai avea job offer de la un angajator de acolo. Nu am gasit insa cum se poate lua de pe vreun site formularul de aplicatie pt PN, ca sa-ti dea ei daca te accepta sau nu, formulare astea se pare ca s-au dat pana in 2012 nominal la intalnirile facute in Buc, Cta si Bv de reprez guv NB.
De asta intreb...
silviamunte
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde popescu dragos » 09 Apr 2014, 15:05

silviamunte scrie:Buna,
Va multumesc anticipat!

Daca vreti sa parasiti Romania , puteti pleca si maine in orice tara dezvoltata din U.E. ,in functie de limba straina pe care o vorbiti!
Nu mai pierdeti timpul si resursele cu o aplicatie pe N.B. , pentru ca acolo este saracia Canadei. Nativii din N.B. pleca in alte provincii din lipsa de joburi !
Sa va mutati din Bucuresti in Moncton , este cam acelasi lucru cu o mutare din Bucuresti la Medgidia !
Macar incercati sa va informati care este REALITATEA in N.B. din punct de vedere economic si social, ce oferte de munca exista , ce lucreaza romanii care ajuns acolo, etc.
Poate se incumeta cineva care a ajuns in N.B. sa va spuna CINSTIT cam ce au visat si ce au gasit acolo.
Daca in Bucuresti lucrati ca project manager , acolo veti lucra ca femeie de curatenie , cam asta e jobul de baza ! Nu este nici o rusine sa muncesti , important este sa accepti mental sa faci joburi mult sub pregatirea pe care o ai !
Mai documentati-va si mai ginditi-va cu N.B. , Canada e mare si Europa la fel.
Multa bafta in continuare !
popescu dragos
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 102 ori

Mesajde cpitis » 30 Iul 2014, 13:04

Asta era si nedumirirea mea, am intrat pe site si am vazut cele 3 programe, dar n-am vazut nimic legat de vreun program prin care sa poti pleca fara job offer.Asa ca i am scris d-lui Itoafa care mi-a comunicat ca nu va fi niciun astfel de program "promo" in the near future, asa ca....s-a inchis si usa asta, deci nimic fara job offer Pana si pt Nunavut tb job offer. :(
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

Următorul

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala