• Publicitate

Bun venit in rubrica si provincia New Brunswick!

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Re: Viata in Moncton

Mesajde johndoe110479 » 03 Mar 2014, 11:33

Salutări,

Offtofic 1:
Și noi suntem în Moncton de ceva vreme. Voi prin ce cartier stați și ce fel de evenimente organizați împreună. Poate ne băgăm și noi. :)
Offtopic 2:
Interesant faptul că nu se mai pot trimite mesaje private decît dacă ai cel puțin 50 de postări pe forum. :)

Ontopic:
Moncton este un oraș destul de interesant. Depinde foarte mult ce vrei de la viață. Dacă vrei liniște și verdeață, dar totuși vrei să poți merge la un restaurant / cinema / alte alea, poate fi o alegere bună. Dacă vrei aglomerație și diversitate mare de produse / serivicii, mai bine pleci din provincie. Fiind un oraș relativ mediu ca mărime într-o provincie săracă, "progresul" diversificării gamei de produse și servicii este puțin mai lent. Sunt unii care spun că nu este chiar așa de lent. Eu am alte pretenții, venind din București, unde la orice oră din zi și din noapte puteai găsi ceva de făcut / de mîncat / de băut... :)
Dar nu îmi displace viața aici. Sincer, eu nu știu dacă aș vrea să mă mut la Torontești sau în altă metropolă pe plaiurile Canadiene.
Rămîn la părerea că dacă îți permiți să călătorești, NB este o provincie frumoasă în care chiar se merită să trăiești.

Simi_ scrie:Moncton e un oras destul de divers din foarte multe puncte de vedere. In primul rand este caracterul bilingv al orasului. Orasul devine din ce in ce mai cosmopolit datorita programelor deschise de imigratie dar si datorita universitatii francofone din oras.
Un alt aspect sunt preturile foarte mici la locuinte comparativ cu alte orase mari dar si rata scazuta a somajului in zona Moncton.
Comunitatea romaniilor incepe sa creasca semnificativ si sa devina din ce in ce mai unita. Doar in cartierul in care locuiesc eu mai locuiesc vreo 10 familii de romani care se cunosc si care organizeaza diverese evenimente impreuna.
In ceea ce priveste posibilitatiile de angajare depinde mereu de situatia voastra personala, nivelul de limba, experienta, bilingvism, etc.
Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie. Cheers!
johndoe110479
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Bun venit in rubrica si provincia New Brunswick!

Mesajde PNJPNJ » 14 Noi 2015, 20:56

O noua sesiune de recrutari pt New Brunswick, in 26 nov 2015 la Bucuresti si 27 nov 2015 la Brasov. Mai sunt cateva zile ! Mult succes tuturor!

Hello / Bonjour (message en français plus bas):

New Brunswick will organize information sessions regarding the Express Entry immigration in Romania and Moldova later this months and you may be interested in distributing this information to your friends.

To register please go to : http://www.livinginnb.ca

La Province du Nouveau-Brunswick organise des sessions d’information pour immigration avec le système d’entrée express ainsi que le Programme de Candidats. Les dates sont, novembre 26 à Bucarest, novembre 27 a Brasov et novembre 28 à Chisinau. Les candidats qui parle français très bien devrez s’enregistrer par courriel : [email protected]
PERSEVEREAZA si VEI REUSI!!!!
imi place in Moncton!
PNJPNJ
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Anterior

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala