• Publicitate

Bun venit in rubrica si provincia New Brunswick!

Comunitatea din provincia New Brunswick: Moncton, Saint-John, Fredericton, Saint-Stephen, Saint-Georges, Rural NB. Rubrica locala, Bursa locurilor de munca, Rubrica imobiliara, Mica publicitate

Moderator: Simi_

Răspunde

Bun venit in rubrica si provincia New Brunswick!

Mesajde Simi_ » 05 Dec 2013, 16:01

Datorita interesului manifestat in ultimii ani fata de provincia New Brunswick, am considerat necesara o rubrica dedicata romanilor care locuiesc sau care intentioneaza sa se stabileasca in aceasta provincie.
Locuiesc in New Brunswick din 2009 si ma bucur foarte tare sa vad ca numarul membrilor comunitatii noastre creste de la luna la luna. La inceput cand m-am mutat eu aici nu cunosteam niciun roman dar in ultimele luni am realizat ca de fapt suntem o comunitate destul de consistenta.

Va stau la dispozitie cu orice fel de informatii in ceea ce priveste provincia, programul de imigrare provincial, chirii, asociatii pentru noi veniti, informatii despre job-uri si principalele orase ale provinciei iar in unele cazuri as putea chiar sa ofer cazare gratis pentru noi veniti pentru perioade scurte de timp cat si orientare in primele zile.

O sa revin cu informatii despre principalul oras al provinciei, Moncton, care e un loc pe care majoritatea imigrantilor il aleg datorita costurilor imobiliare reduse dar si datorita ratei scazute a somajului.

Va rog sa nu ezitati sa-mi puneti orice intrebare, sunt aici sa va ajut.

Cu respect,
Simi
Simi_
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 11 ori

Publicitate

Mesajde alexpch » 17 Dec 2013, 08:29

Stiu ca poti emigra acolo doar cu oferta de job, iar ofertele de job sunt doar in anumite perioade ale anului, asa este? Impun meserii, test de limba precum Quebec sau Federala? Daca ajungi acolo, dupa cat timp de poti muta in oricare alta provincie? La fel si cu Saskatchewan, daca obtii viza pe Saskatoon, poti merge in Toronto, Montreal sau Alberta? Multumesc anticipat :)
Sa fie veselie!
alexpch
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Pnp nb

Mesajde Simi_ » 18 Dec 2013, 08:33

Provincia NB are propriul program de selectie a imigrantiilor calificati, mai multe detalii puteti obtine la adresa: http://www2.gnb.ca/content/gnb/en/servi ... 01044.html
Nu cunosc procedurile pentru alte provincii si nici natura restrictiilor impuse de programele lor provinciale.
In NB exista o oarecare obligatie de a ramane in provincie pentru cel putin 3 ani si din cate stiu guvernul verifica periodic daca imigrantii sunt inca in provincie. Dar dupa cum bine stiti viza este federala asa ca nimeni nu va poate obliga sa ramaneti in provincie.
Succesul programului provincial se masoara in numarul celor care reusesc sa ramana si mai ales sa se integreze....daca toata lumea pleaca programul va fii considerat ineficient si eventual se va inchide.
ps: azi ninge ca in povesti la Moncton dar si asa compania la care lucrez a ramas deschisa, exceptie fac doar scolile
Simi_
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Pnp nb

Mesajde AndreutzaV » 07 Ian 2014, 22:06

Simi_ scrie:Provincia NB are propriul program de selectie a imigrantiilor calificati, mai multe detalii puteti obtine la adresa: http://www2.gnb.ca/content/gnb/en/servi ... 01044.html
Nu cunosc procedurile pentru alte provincii si nici natura restrictiilor impuse de programele lor provinciale.
In NB exista o oarecare obligatie de a ramane in provincie pentru cel putin 3 ani si din cate stiu guvernul verifica periodic daca imigrantii sunt inca in provincie. Dar dupa cum bine stiti viza este federala asa ca nimeni nu va poate obliga sa ramaneti in provincie.
Succesul programului provincial se masoara in numarul celor care reusesc sa ramana si mai ales sa se integreze....daca toata lumea pleaca programul va fii considerat ineficient si eventual se va inchide.
ps: azi ninge ca in povesti la Moncton dar si asa compania la care lucrez a ramas deschisa, exceptie fac doar scolile

Ce ne poti spune despre Moncton?
Cum e viata acolo?
Noi locuim in Woodstock dar am vrea sa plecam de aici, nu sa parasim provincia , doar sa ne mutam intr-un oras mai mare.
Multumesc !
AndreutzaV
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Viata in Moncton

Mesajde Simi_ » 09 Ian 2014, 07:46

Moncton e un oras destul de divers din foarte multe puncte de vedere. In primul rand este caracterul bilingv al orasului. Orasul devine din ce in ce mai cosmopolit datorita programelor deschise de imigratie dar si datorita universitatii francofone din oras.
Un alt aspect sunt preturile foarte mici la locuinte comparativ cu alte orase mari dar si rata scazuta a somajului in zona Moncton.
Comunitatea romaniilor incepe sa creasca semnificativ si sa devina din ce in ce mai unita. Doar in cartierul in care locuiesc eu mai locuiesc vreo 10 familii de romani care se cunosc si care organizeaza diverese evenimente impreuna.
In ceea ce priveste posibilitatiile de angajare depinde mereu de situatia voastra personala, nivelul de limba, experienta, bilingvism, etc.
Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie. Cheers!
Simi_
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Viata in Moncton

Mesajde aurelian.nachiu » 13 Ian 2014, 14:51

Simi_ scrie:Moncton e un oras destul de divers din foarte multe puncte de vedere. In primul rand este caracterul bilingv al orasului. Orasul devine din ce in ce mai cosmopolit datorita programelor deschise de imigratie dar si datorita universitatii francofone din oras.
Un alt aspect sunt preturile foarte mici la locuinte comparativ cu alte orase mari dar si rata scazuta a somajului in zona Moncton.
Comunitatea romaniilor incepe sa creasca semnificativ si sa devina din ce in ce mai unita. Doar in cartierul in care locuiesc eu mai locuiesc vreo 10 familii de romani care se cunosc si care organizeaza diverese evenimente impreuna.
In ceea ce priveste posibilitatiile de angajare depinde mereu de situatia voastra personala, nivelul de limba, experienta, bilingvism, etc.
Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie. Cheers!

salut,

am o problema si nu pot trimite mesaje pe privat, nu vor sa plece, imi poti da un mail pe adresa mea [email protected], as avea cateva intrebari dar nu sunt de interes general.

multumesc
14-AM 13.03/IV 10.05/V 30.05 /MONCTON 06.07
nucu07.blogspot.ro
aurelian.nachiu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Următorul

Înapoi la Canada - New Brunswick - Rubrica locala