• Publicitate

Impresii de calatorie, amintiri din Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Impresii de calatorie, amintiri din Cuba

Mesajde cian » 16 Dec 2013, 19:38

Va invit sa ne povestiti experientele pe care le-ati trait in Cuba, bune sau rele.
Ati luat vreo "teapa" in Cuba? Cum si unde?
Unde va cazati cind mergeti in Cuba, la hotel sau la vreun particular?
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde cian » 25 Dec 2013, 16:15

Cuba se transforma putin cite putin. In bine sau in rau, ramine de vazut; ultima "aparitie" este modificarea legii privind achizitia de autovehicule, motoare si caroserii. Pina cum , aveau dreptul sa cumpere de la guvern vehicule, doar anumite categorii de cubanezi si pe baza de inscriere ("carta").
De acum inainte oricine are banul va putea sa se inscrie si sa cumpere un vehicul ; bineinteles, sunt masini de second hand, care apartin agentiilor de inchirieri si care dupa citiva ani sunt vindute populatiei.
Inainte se puteau cumpara motoare (pe motorina, Peugeot, Hyundai, Mercedes, etc) de la guvern, cu acte. Acum se vor putea cumpara motoare ( pe benzina sau motorina) si de la particulari; ok, se putea si inainte dar erau anumite restrictii in ceea ce priveste actele
cian

Mesajde Tavi » 27 Dec 2013, 11:40

Plajele din Cuba ni s-au parut cele mai bune/frumoase comparativ cu restul locurilor din Caraibe pe unde am mai fost.

Mancarea in Cuba (cel putin in hoteluri) e inferioara celei din MX/RD, dar nu ramai flamand si in nici un caz nu slabesti in excursie :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde cian » 28 Dec 2013, 10:10

Tavi scrie:Plajele din Cuba ni s-au parut cele mai bune/frumoase comparativ cu restul locurilor din Caraibe pe unde am mai fost.

Mancarea in Cuba (cel putin in hoteluri) e inferioara celei din MX/RD, dar nu ramai flamand si in nici un caz nu slabesti in excursie :)

Pai, stai putin si daca slabesti putin, care e problema :D? Dimpotriva e un avantaj,(in fine , citeodata,loll)
cian

Mesajde garlic » 08 Feb 2014, 08:18

Santa Maria, un loc frumos pentru vacante, un loc in care am fost dela la resortul Melias si Playa, locuri ce le recomand. In urmatorii 3 ani, planul de dezvoltare include 6 hoteluri, deci e de retinut. Un dejavantaj este calatoria destul de lunga de la aeroportul Santa clara pina la hotel, aproximativ 1 1/2 jumatate dar merita vazut podul construit de cubanezi, o constructie ce a durat 10 ani, una din mindriile poporului cubanez.
miroase frumos
garlic
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde cian » 10 Feb 2014, 07:56

cian