• Publicitate

Romani in Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Romani in Cuba?

Mesajde cian » 16 Dec 2013, 19:43

Am avut surpriza, recent, sa constat ca in Cuba se vorbeste romaneste; multi cubanezi (in fine poate nu multi, dar destui) au fost la studii in Romania, si vorbim de ani de studii universitare
Un prieten de-al meu e in Cuba acum (se intoarce, chiar daca nu prea ar vrea, mai ales cu frigurile de aici,lol) si cum nu vorbeste spaniola, i-am gasit o doamna care vorbeste romaneste...o cubaneza cara a facut studii in Romania.
Aveti nevoie de un traducator in Havana?
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde AMADEUS* » 01 Ian 2014, 13:12

Deci...pana la urma ..nu sunt romani in Cuba, nu? ci doar ca sunt care vorbesc romaneste. Pacat. M-as autoexila acolo ca Hemingway , soare, paradis ... :)
Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu' si n-au nici o boala .. :)
AMADEUS*
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde cian » 02 Ian 2014, 09:11

AMADEUS* scrie:Deci...pana la urma ..nu sunt romani in Cuba, nu? ci doar ca sunt care vorbesc romaneste. Pacat. M-as autoexila acolo ca Hemingway , soare, paradis ... :)

Faptul ca nu am intilnit eu romani stabiliti in Cuba, nu inseamna ca nu sunt...
Iar daca vrei sa te "autoexilezi" intr-un loc unde sunt romani si soare atunci iti recomand Spania, Grecia...cit despre paradis, fiecare si-l construieste pe-al lui, stii cum e, pentru unii e muma pentru altii poate fi ciuma.
Sunt romani in Cuba, si sunt sigur ca noile generatii , cu mai mult curaj si initiativa, vor privi din ce in ce mai mult spre tari ca si Cuba
Unii au pus bani impreuna ca sa cumpere o casa in Havana, pe care sa o inchirieze , un fel de mini hotel, vorbim de romani care traiesc in Romania.
Altii au fost in Havana la un tirg international al intreprinderilor dornice sa faca afaceri in Cuba (ma refer la romani care au intreprinderi)
cian

Mesajde Tavi » 03 Ian 2014, 10:25

Care ar fi avantajele Cubei comparativ cu Spania, Grecia?

Mersi,
Tavi
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde cian » 03 Ian 2014, 17:09

Tavi scrie:Care ar fi avantajele Cubei comparativ cu Spania, Grecia?

Mersi,
Tavi

Nu sunt romani :lol:

Ok, glumesc; n-as putea sa compar , deoarce nu am fost nici in Spania nici in Grecia. Pentru mine, Cuba este avantajoasa deoarece este ca un teren nedefrisat; multe posibilitati, in ciuda greutatilor de moment. Se avanseaza pas cu pas, paci mici dar din ce in ce mai rapizi; schimbarile se vad de la o vizita la alta pe care o fac in Cuba.
Si consider ca acum e momentul sa pun o baza acolo si sa-mi pregatesc mutarea definitiva
cian

Mesajde bugs bunny » 05 Ian 2014, 20:19

Sa schimbat legea? Poti sa cumperi o propietate in Cuba daca esti cetatean strain?
bugs bunny
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba