• Publicitate

Romani in Cuba?

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Mesajde cian » 05 Ian 2014, 21:19

bugs bunny scrie:Sa schimbat legea? Poti sa cumperi o propietate in Cuba daca esti cetatean strain?

Nu s-a schimbat si dupa parerea mea nici nu se va schimba curind.Romanii care au pus bani impreuna, vor sa cumpere *(sau au cumparat, ca n-am inteles prea bine care e situatia exacta) pe numele unuia dintre ei , care are rezidenta, ca si mine. Eu pe moment am renuntat sa cumpar, caci am descoperit ca de fapt poti sa obtii o proprietate de la guvern GRATIS si incerc sa vad daca nu cumva pot sa obtin un teren si sa construiesc eu o casa
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde Guzgan » 09 Mar 2014, 04:18

cum ai obtinut rezidenta in Cuba? daca nu sunt indiscret
Lolo
Guzgan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde picoca » 12 Mar 2014, 20:21

Nu esti, e chiar o intrebare pertinenta.
M-ar interesa si pe mine raspunsul, la general, se poate obtine si cum ?
Pacat ca nu mai vine.
Raspunsul.
picoca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde cian » 16 Mar 2014, 11:52

Credeam ca ma raspuns deja la intrebarea asta; doar avind rezidenta permanenta in Cuba se pot cumpara proprietati imobiliare sau vehicole in Cuba (straini). A fost ( si e posibil sa mai existe) un program prin care guvernul vindea propiretati strainilor, dar preturile erau enorme si a murit de la sine.
Cit despre rezidenta in Cuba, prin casatorie sau facind un copil cu un cubanez (sau o cubaneza); conditie esentiala: cubanezul (sau cubaneza)trebuie sa locuiasca in Cuba deci nu cu unul sau una care traieste in exterior
cian

Re: Romani in Cuba?

Mesajde cian » 11 Mai 2014, 09:17

Cuba-Rumania Ink Higher Education Agreement
Radio Angulo / Friday, 14 February 2014 09:52
Cuban Minister of Higher Education, Rodolfo Alarcon, and Gigel Paraschiv, Deputy Higher Education Minister of Rumania, penned in Havana a cooperation agreement to strengthen cooperation in university studies between the two nations.

The document was signed within the framework of the 9th International Congress Universidad 2014, under way at Havana's Convention Center, and it's aimed at increasing exchanges of students and professors.

Renowned academic authorities of the European nation took part in the ceremony.
Participating in Universidad 2014, a forum that ends this Friday, are professionals from over 40 countries to contribute to use higher studies with social development in mind. / Source: ACN.
cian

Re: Romani in Cuba?

Mesajde malina3se » 24 Iul 2014, 21:08

cian scrie:Credeam ca ma raspuns deja la intrebarea asta; doar avind rezidenta permanenta in Cuba se pot cumpara proprietati imobiliare sau vehicole in Cuba (straini). A fost ( si e posibil sa mai existe) un program prin care guvernul vindea propiretati strainilor, dar preturile erau enorme si a murit de la sine.
Cit despre rezidenta in Cuba, prin casatorie sau facind un copil cu un cubanez (sau o cubaneza); conditie esentiala: cubanezul (sau cubaneza)trebuie sa locuiasca in Cuba deci nu cu unul sau una care traieste in exterior

Am si eu o intrebare in legatura cu rezidenta. Din cate am citit eu pe undeva mai demult, zicea ceva k ai nevoie de 5000 CUC intr-un cont de banca in Cuba k sa poti depune actele pt rezidenta. E adevarat, ai avut nevoie de asa ceva?
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Cuba