• Publicitate

Medicina in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Medicina in Cuba

Mesajde cian » 16 Dec 2013, 19:55

Bun, toti stiu ca medicina e gratuita in Cuba, etc; dar nu e gratuita pentru turisti; in curind va voi putea da niste tarife pentru lucrari dentare, exectutate la o clinica pentru straini in Havana.
Turism medical, exista!
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Publicitate

Mesajde cian » 17 Dec 2013, 21:41

Tot eu...Cuba are in 2013 47000 de studenti in medicina, din care 10000 sunt studenti straini. Cubanezii au si un program de burse de studii PENTRU STUDENTI SARACI DIN EXTERIOR, incluzind studenti saraci din ...USA (circa 500 ).
Au in Cuba, in jur de 85000 de medici, ceea ce le da un ratio de un medic pentru 137 locuitori, si in jur de 60000 de medici cubanezi sunt "in misiune" (asta e expresia pe care o folosesc ei) in diferite tari din lume (o mare parte in Venezuela, in schimbul petrolului)
cian

Mesajde picoca » 17 Dec 2013, 22:38

Asta cu bursele pentru americanii saraci e pe bune ? Chiar daca nu e , e tare.
Mai zi , ca e interesant. Nu am reusit sa ajung in Cuba, ca sa ma conving, totusi pe castro il tin in viata, deci medicina lor e buna.
Intrebarea este: Cu bani (canadieni) ai parte de un serviciu rapid si de inalta calitate sau ai parte de un serviciu ieftin ??

Cu turismul medical dentar m-am dus cu gandul la o cunostinta care si-a facut rapid 6 implanturi in republica Moldova si a fost foarte incantat de pret, restul nu a mai contat ca e animal mare si rezistent.
picoca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde cian » 18 Dec 2013, 07:09

Saptamina asta se intoarce prietenul meu din Cuba; isi va face niste lucrari dentare pe acolo si voi fi in masura sa va dau preturile . Il lasam 2-3 zile dupa ce se intoarce sa vedem daca supravietuieste,lol, si dupa ce-si revine din socul termic provocat de diferenta de temperatura, o sa spuna tot.
Personal, am platit 90 de dolari pentru 3 teste care mi-au fost cerute pentru rezidenta: SIDA, radio toracica si serologic; mi-am mai facut eu unul de glicemie, care mi se pare ca a fost vreo 20 de dolari, nu mai mult. Si rezultatele a doua zi.
Cit despre "studentii saraci din USA", e adevarat, Cuba plateste 500 de burse de studii. Asta in plus de 9500 altele pentru studenti din toata lumea (inclusiv din Europa); bineinteles, sunt multi din America Latina (limba spaniola)
Aici ai link-ul spre articolul original, aparut in El Nuevo Herald, ziar ce apare in Miami, deci nu prea favorabil regimului din Cuba
http://www.elnuevoherald.com/2013/08/30 ... 10000.html
cian

Mesajde cian » 22 Dec 2013, 21:05

Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana
cian

Mesajde Aurelia Sirbu » 25 Dec 2013, 14:33

cian scrie:Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana

Nasol ca nu poti sta 2 luni pentru un tratament de canal! :lol: :lol: :lol:

Sa stii ca m-a tentat si pe mine schimbarea de aer (si de regim! :lol: ) si am vorbit cu oaresice cubanezi despre statutul strainilor care vor sa vina acolo. Ziceau ca nu poti veni decit in doua feluri - prin mariaj sau cu contract de munca. Si ca drepturile lor sint foarte restrinse...

Mai sap. :wink:
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Următorul

Înapoi la Romani in Cuba