• Publicitate

Medicina in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Medicina in Cuba

Mesajde malina3se » 18 Iul 2014, 21:43

Aurelia Sirbu scrie:
cian scrie:Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana

Nasol ca nu poti sta 2 luni pentru un tratament de canal! :lol: :lol: :lol:

Sa stii ca m-a tentat si pe mine schimbarea de aer (si de regim! :lol: ) si am vorbit cu oaresice cubanezi despre statutul strainilor care vor sa vina acolo. Ziceau ca nu poti veni decit in doua feluri - prin mariaj sau cu contract de munca. Si ca drepturile lor sint foarte restrinse...

Mai sap. :wink:

O varianta pt contract de munca e cea de reprezentant la destinatie pt companiile canadiene gen Transat, TMR, etc. Insa pt asta se cer studii in turism si nu e usor de prins jobul, in schimb e o varianta interesanta...ai masa si cazare inclusa, iar salarul iti intra in cont in banca in Canada. Si bineinteles esti platit de canadieni, nu de cubanezi.
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 09:18

Exact, e una din variante , contract de munca pentru o intreprindere straina; ca si canadieni, posibilitatile sunt relativ restrinse. Turismul este definitiv, cel mai (si aproape singurul ) mare "employeur" pentru straini, dar cu contract de munca pentru un grup hotelier sau reprezentant al vreunui voiajist tip Air Transat ; si mai sunt tot felul de intreprinderi care au afaceri cu Cuba si au reprezentanti pe acolo
cian
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 09:24

malina3se scrie:
Aurelia Sirbu scrie:
cian scrie:Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana

Sa stii ca m-a tentat si pe mine schimbarea de aer (si de regim! :lol: ) si am vorbit cu oaresice cubanezi despre statutul strainilor care vor sa vina acolo. Ziceau ca nu poti veni decit in doua feluri - prin mariaj sau cu contract de munca. Si ca drepturile lor sint foarte restrinse...

O varianta pt contract de munca e cea de reprezentant la destinatie pt companiile canadiene gen Transat, TMR, etc. Insa pt asta se cer studii in turism si nu e usor de prins jobul, in schimb e o varianta interesanta...ai masa si cazare inclusa, iar salarul iti intra in cont in banca in Canada. Si bineinteles esti platit de canadieni, nu de cubanezi.

De ce 2 luni pentru un tratament de canal? aaa, ok, bun e drept ca orice scuza e buna ca sa prelungesti sejurul la soare si mare, loll, de genul: telefon in Canada:"am pierdut avionul, nu am altul decit peste 2 sapatamini, sunt obligat(a) sa ma chinui aici la soare si la plaja zilnic".."nu pot sa ma intorc, imi fac un tratament de canal si dentistul a plecat in concediu pentru 2 sapatamini, asa ca trebuie sa ramin aici inca o luna,loll" etc, etc...
In mod "normal" in maximum 10 zile ar trebui rezolvat totul
cian

Mesajde malina3se » 19 Iul 2014, 09:30

cian scrie:
malina3se scrie:
Aurelia Sirbu scrie:[quote="cian"]Ok, amicul meu s-a intors azi din Havana, si mi-a dat preturile pe care le-a platit pentru niste lucrari dentare. 2 plombaje (cu tot ce implica) si o extractie, 200 de dolari, la o clinica pentru straini in Havana

De ce 2 luni pentru un tratament de canal? aaa, ok, bun e drept ca orice scuza e buna ca sa prelungesti sejurul la soare si mare, loll, de genul: telefon in Canada:"am pierdut avionul, nu am altul decit peste 2 sapatamini, sunt obligat(a) sa ma chinui aici la soare si la plaja zilnic".."nu pot sa ma intorc, imi fac un tratament de canal si dentistul a plecat in concediu pentru 2 sapatamini, asa ca trebuie sa ramin aici inca o luna,loll" etc, etc...
In mod "normal" in maximum 10 zile ar trebui rezolvat totul[/quote]
Eu am fost la un dentist care se ocupa de cubanezi, nu de turisti...si e trist sa vezi k nu poate sa faca un tratament de canal la o masea pt k n-are instrumentele necesare. Dak ar fi fost la un dinte, era ok...dar pt tratament de canal mai complicat, n-au cu ce si iti propun sa-ti scoata maseaua.

Nu stiu dak stiti k mai demult, cu cativa ani buni in urma dupa cadere URSS...mergeai la dentist si nu aveau nici macar plombe sa-ti puna in gura. Dak aveai o problema, iti scotea maseaua. Trist, dar adevarat!
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 10:02

Nu stiu cind a fost asta , si nu zic ca nu e posibil, dar m-ar surprinde sa nu aiba instrumentele necesare; ca nu au materiale, da, asta e posibil si credibil. eu am vrut sa-mi fac un tratament de canal ultima data, in martie, dar pina la urma m-am luat cu alte chestii si am renuntat. Dar nu mi s-a spus ca nu au materiale sau instrumente, si eu nu merg la clinica pentru turisti. Pot sa merg si la clinica pentru turisti bineinteles. O situatie recenta a fost cu taica-sau lui nevasta-mea; a trebuit sa-l opereze pentru o tumoare pe creier si l-au adus din Holguin la Havana; l-au operat imediat, fara asteptari si alte chestii din astea si e ok acum.
Vorbind cu nevasta-mea am intrebat-o cum e cu urgentele, adica de exemplu te prezinti la urgenta, cit astepti, etc si a parut surprinsa cind am intrebat "cit astepti"; mi-a spus ca daca e urgenta, nu astepti. Cum e de tip "mere poule", imediat ce fiu-sau pica si se juleste la un genunchi sau la cot ,hop la urgenta, asa ca e cam abonata pe la urgenta
cian

Mesajde malina3se » 19 Iul 2014, 10:13

Eu am avut nevoie de tratament de canal in 2011 in Matanzas. Si cum era vorba de o masea cu 3 canale, n-aveau materialele necesare pt a lucra. Probabil m-am exprimat gresit cand am spus instrumente. Au vrut sa-mi scoata maseaua pt k aveam dureri. Pana la urma am cerut antibiotice si am rezolvat problema in Canada cu $800. Pe vremea aia n-aveam asigurare...
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Romani in Cuba