• Publicitate

Medicina in Cuba

Rubrica turistilor si a celor stabiliti temporar sau definitiv in Cuba - detalii despre statiuni, resorturi turistice, plaje, drumetii, cultura, muzica, dans, socializare si felul de a fi al localnicilor

Moderator: cian

Răspunde

Re: Medicina in Cuba

Mesajde cian » 19 Iul 2014, 10:21

Pe de alta parte, am fost personal in martie la un spital in Havana, cu un amic de-al meu, spital pentru cubanezi, si am ramas surprins ; citisem si eu despre conditiile mizerabile din spaitale, etc, si ma asteptam sa vad cozi imense, mizerie, etc. Am ramas surprins cind am vazut ca nu era aproape nimeni pe coridoare (pacienti) , ca am intrat in contact cu un medic dupa 5 minute, si asta ca si rezident cubanez, nu ca si strain. Era la Oncologico de Havana, in Vedado; medicul ne-a ascultat (eram pentru mama amicului meu), ne-a spus unde sa mergem pentru ce aveam nevoie, si cind am vrut sa-i dam niste cuc, a refuzat categoric si eram singuri in birou, deci nu de friica sa nu-l toarne cineva; senzatia pe care am avut-o a fost ce este medic pentru ca are o vocatie, nu pentru bani sau pentru salariul ala mizerabil pe car il cistiga acolo.E drept ca sunt indoctrinati cubanezii, dar am constata ca unul din rezultatele acestei indoctrinari si un aspect pozitiv , est dorinta de a ajuta fara nici un interes, inca mai au niste chestii care in societatea de aici sa-u pierdut de mult; un doctor , un profesor, spre deopsebirie de multi doctori si profesori de aici, au ales aceasta profesie pentru orice motiv in afara de bani. Asta e din experienta proprie, deci nu mai vorbesc din auzite.
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Romani in Cuba